Máte každý měsíc problém vyjít s výplatou nebo se dokonce neobejdete bez kontokorentu? Máme pro vás pár vychytávek, díky kterým ušetříte na běžných věcech i několik tisíc měsíčně. Někdy přitom stačí jen málo.
Každý měsíc je to stejné. Po výplatě zaplatíte vše, co musíte, a zbyde vám obnos, se kterým zbytek měsíce hospodaříte. Nezřídka kdy ale brzy vyhlížíte termín další výplaty, protože ke konci měsíce už se obnos na vašem účtu povážlivě ztenčuje. Co s tím? Stačí, když se zaměříte na několik věcí a věřte, že za nějakou dobu už nebudete muset úzkostlivě vyhlížet další měsíc.
Je to jednoduché, přesto to valná většina lidí nikdy neudělá. Přihlaste se do svého bankovního účtu a vezměte si náklady za poslední tři měsíce. Udělejte si tabulku a napište si, jaké jsou výdaje, které musíte bezpodmínečně každý měsíc uhradit. Ze zbytku peněz si pak udělejte přehled, za co nejvíc utrácíte. Možná zjistíte, že je to jídlo nebo si každý měsíc koupíte bezmyšlenkovitě něco na sebe. Často utíká nejvíc peněz za obědy či večeře v restauracích. Zjistěte, na čem můžete ušetřit, a příští měsíc si tyto položky ohlídejte.
Abyste měli výdaje za jídlo co nejmenší, stačí dodržovat pár základních pravidel. Ohlídejte si jídlo v restauracích, začněte víc vařit a nakupujte s rozmyslem. Lehce se to říká, ale hůř uvádí do praxe? To se vám jen zdá, chce to cvik. I kvalitní a zdravé potraviny můžete začít nakupovat levněji. Pohlídejte si různé akce. Prohlédněte si například aktuální leták Kaufland, který nabízí kvalitní a čerstvé potraviny od lokálních dodavatelů a uvidíte, že měsíčně ušetříte pěkné peníze. A hlavně: Nikdy nechoďte nakupovat hladoví.
Voda a energie nám přijdou tak nějak automatické. To ale neznamená, že s nimi můžete plýtvat. Zhasínejte v místnostech, ve kterých zrovna nejste, nenechávejte rozsvíceno, když odcházíte ven. Stejné pravidlo platí i pro vodu. Vypínejte ji, když ji bezpodmínečně nepotřebujete. Například během čištění zubů nebo než se namydlíte ve sprše. Nezdá se to, ale ušetříte dost litrů vody a projeví se to hlavně na vaší peněžence.
Další jednoduchý tip, jak ušetřit, spočívá v kontrole kohoutků a nádržky na toaletě. Pokud vám kapou kohoutky nebo protéká záchod, pak vězte, že vám uplave nejen několik litrů vody navíc, ale hlavně přijdete o peníze, a to úplně zbytečně. Investice, kterou vložíte do výměny kohoutků nebo nádržky na vodu, se vám několikanásobně vrátí.
Všechny tipy můžete uvést do praxe hned teď, zvlášť pokud jste student, s omezeným rozpočtem. Tak začněte konečně šetřit.
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.
Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.
Říjen je mezinárodně uznáván jako Měsíc povědomí o kybernetické bezpečnosti. Tato iniciativa je zaměřena na zvýšení povědomí o kybernetických hrozbách a poskytnutí užitečných nástrojů, které umožňují ochranu dat a systémů v digitálním světě. V kontextu dynamického rozvoje technologií, jako jsou cloudová řešení a umělá inteligence (AI), je téma kybernetické bezpečnosti stále důležitější. Pozvání do Interview PLUS Speciál přijali hosté z oblasti bankovnictví a technologií: Klára Starková, provozní ředitelka Moneta Money Bank, Martin Rehak, generální ředitel a zakladatel technologické společnosti Resistant AI, a Tibor Kolejak, generální ředitel pro Amazon Web Services v České republice a na Slovensku.
KOMENTÁŘE k článku Tipy a triky, díky kterým ušetříte na běžných věcech
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.