Na jedné straně je o půjčky před výplatou mezi lidmi velký zájem, na straně druhé jsou podrobovány přísné kritice. Stejně jako u každého produktu ale platí to, že existují jak dobré půjčky před výplatou, tak i ty špatné. Při výběru se nejlépe řiďte našimi radami a chybu neuděláte.
Není půjčka jako
půjčka. Trh je velmi pestrý a každý poskytovatel nabízí různé podmínky. Rozdíly
nejsou pouze mezi bankovními a nebankovním půjčkami. Malé i velké odlišnosti
najdeme zejména mezi nabídkami na nebankovní půjčky. Právě proto je velmi
důležité při výběru půjčky před výplatou sledovat více kritérií než jenom úrok
a výši měsíční splátky (např. celkové náklady na půjčku, případné sankce,
vstřícnost při řešení problémů s ohroženou schopností splácet, přehlednost
informací atd.).
Mezi nejdůležitější patří kritéria tři - dostupnost informací, celkové náklady a právní postupy.
Poskytovatel půjčky je povinen ze zákona poskytovat důležité informace o nabízené půjčce. Patří sem například výše půjčky, výše měsíční splátky, výše úrokové sazby, RPSN, doba splatnosti apod. Pokud se zajímáte o konkrétní půjčku, vždy se ujistěte, že vám poskytovatel podal informace o skutečných nákladech na půjčku.
Zajímat by vás také mělo, jako snadno jsou dostupné informace o půjčkách i firmě jako takové (sídlo, kontakty, IČO apod.). Má poskytovatel vlastní webové stránky, na kterých všechny tyto informace uvádí? Nebo je poskytuje pouze na základě telefonického kontaktu, pokud vůbec. Čím snadněji jsou informace dostupné, tím více si společnost zaslouží naši důvěru.
Nechte si také ukázat smluvní dokumentaci. Výhodou je stručnost, srozumitelnost a přehlednost. Pozor si naopak dávejte před příliš dlouhými a nesrozumitelnými podmínkami, ve kterých by se horko těžko vyznal i odborník.
Výhodnou půjčku nepoznáte podle úrokové sazby nebo měsíční splátky. O výhodnosti svědčí celková částka, kterou za půjčku zaplatíte. Problémem vysokých úroků je také to, že lidem brání půjčku splatit v řádném termínu. Ti se začnou točit ve spirále dluhů a končí v dluhové pasti, ze které neexistuje snadná cestu ven.
Než se k dluhu upíšete, vždy si zjistěte, kolik za půjčku zaplatíte. Není normální za rychlou půjčku ve výši 5 tisíc korun zaplatit dvojnásobek. Zajímejte se o částku, kterou zaplatíte navrch, nezapomínejte ani na poplatky či sankce za pozdní splácení půjčky. Ty totiž mohou půjčku značně prodražit.
Když si člověk sjednává půjčku, málokdy přemýšlí nad případnými problémy při splácení půjčky. Jaké řešení poskytovatelé půjček nabízí v momentě, kdy se zákazník dostane do finančních problémů? Jak vysoké sankční poplatky si účtuje, byť jenom za zaslání písemné upomínky? Toto vše je potřeba znát ještě před podpisem smlouvy o půjčce.
Velmi zajímavé informace poskytuje porovnání bank i nebankovních společnost nezávislou organizací Člověk v tísni z prosince 2017. V první polovině se umístily samozřejmě banky, z nebankovních společností se nejlépe umístily Kamali půjčka, CreditAir, Via sms a Zaplo půjčka.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Tři hlavní kritéria při výběru férové půjčky před výplatou
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.