Nejenom úroky ze splátek hypotéky zlevní vaše daně. Nezapomínejte, že stále oblíbenější formy financování nového bydlení či rekonstrukce, jako účelové půjčky, si můžete odečítat úplně stejným způsobem.
Daňové zvýhodnění při splácení čeká na všechny fyzické osoby, které peníze na svoje bytové potřeby zčásti nebo zcela shánějí pomocí hypotečního nebo stavebního úvěru nebo účelové půjčky na bydlení, a to ve výši až 15 %.
Úroky, které během roku zaplatíte, sníží vaši daňovou zátěž až o tisíce korun. Pokud například zaplatíte ročně celkově 30 000 Kč v úrocích, 4 500 Kč se vám vrátí zpět. Nejvíc si můžete odečíst až 300 000 Kč úroků ročně (tedy ušetřit 45 000 Kč). A to i z více úvěrů najednou. Slevu neváhejte využít tento rok co nejvíce, Ministerstvo financí totiž plánuje maximální částku úroků v roce 2014 snížit na 80 000 Kč.
Co je potřeba pro získání slevy? Stačí, když splňujete podmínku účelu úvěru na bytové potřeby, tedy na rekonstrukci či úpravu bydlení, nákup pozemku nebo pořízení nové nemovitosti určené k bydlení. Pak jen hlídejte pravidelný roční souhrn vyúčtování splátek za celý minulý rok, který banky a úvěrové společnosti většinou samy na začátku každého nového roku posílají. Pokud jej nedostáváte, zažádejte o něj. Při podávání daňového přiznání pak toto potvrzení přiložte, případně dodejte do mzdové účtárny.
Druhou podmínkou je disponovat při odečítání úroků statusem „účastníka úvěru“, to znamená, že jste osoba, která je uvedena ve smlouvě půjčky či úvěru. Pozor, odečet neplatí pro financování rekreačních objektů. Trvalé bydliště ve „vlastním bydlení“ přitom není podmínkou.
Zaměstnanci si mohou požádat svého zaměstnavatele o slevu na dani u svého zaměstnavatele právě při ročním, nikoli měsíčním zúčtování. Pokud jste vystřídali zaměstnavatelů více, stále můžete svým daním ulevit, pouze musíte splnit podmínku plynulé návaznosti pracovních smluv. Nesmí mít přitom vedlejší příjmy z podnikání nebo pronájmu.
Odečíst úroky ze splátek půjčky na bydlení mohou i osoby, které jsou samostatně výdělečně činné. Musí tak učinit ve svém daňovém přiznání. Musí přitom vykázat takový zisk, aby jim vznikla daňová povinnost, tedy minimálně 165 000 Kč.
Zdroj: Cetelem (PR)
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
KOMENTÁŘE k článku Umíte si odečíst úroky z daní? Funguje pro půjčku i OSVČ
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.