Nejenom úroky ze splátek hypotéky zlevní vaše daně. Nezapomínejte, že stále oblíbenější formy financování nového bydlení či rekonstrukce, jako účelové půjčky, si můžete odečítat úplně stejným způsobem.
Daňové zvýhodnění při splácení čeká na všechny fyzické osoby, které peníze na svoje bytové potřeby zčásti nebo zcela shánějí pomocí hypotečního nebo stavebního úvěru nebo účelové půjčky na bydlení, a to ve výši až 15 %.
Úroky, které během roku zaplatíte, sníží vaši daňovou zátěž až o tisíce korun. Pokud například zaplatíte ročně celkově 30 000 Kč v úrocích, 4 500 Kč se vám vrátí zpět. Nejvíc si můžete odečíst až 300 000 Kč úroků ročně (tedy ušetřit 45 000 Kč). A to i z více úvěrů najednou. Slevu neváhejte využít tento rok co nejvíce, Ministerstvo financí totiž plánuje maximální částku úroků v roce 2014 snížit na 80 000 Kč.
Co je potřeba pro získání slevy? Stačí, když splňujete podmínku účelu úvěru na bytové potřeby, tedy na rekonstrukci či úpravu bydlení, nákup pozemku nebo pořízení nové nemovitosti určené k bydlení. Pak jen hlídejte pravidelný roční souhrn vyúčtování splátek za celý minulý rok, který banky a úvěrové společnosti většinou samy na začátku každého nového roku posílají. Pokud jej nedostáváte, zažádejte o něj. Při podávání daňového přiznání pak toto potvrzení přiložte, případně dodejte do mzdové účtárny.
Druhou podmínkou je disponovat při odečítání úroků statusem „účastníka úvěru“, to znamená, že jste osoba, která je uvedena ve smlouvě půjčky či úvěru. Pozor, odečet neplatí pro financování rekreačních objektů. Trvalé bydliště ve „vlastním bydlení“ přitom není podmínkou.
Zaměstnanci si mohou požádat svého zaměstnavatele o slevu na dani u svého zaměstnavatele právě při ročním, nikoli měsíčním zúčtování. Pokud jste vystřídali zaměstnavatelů více, stále můžete svým daním ulevit, pouze musíte splnit podmínku plynulé návaznosti pracovních smluv. Nesmí mít přitom vedlejší příjmy z podnikání nebo pronájmu.
Odečíst úroky ze splátek půjčky na bydlení mohou i osoby, které jsou samostatně výdělečně činné. Musí tak učinit ve svém daňovém přiznání. Musí přitom vykázat takový zisk, aby jim vznikla daňová povinnost, tedy minimálně 165 000 Kč.
Zdroj: Cetelem (PR)
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
KOMENTÁŘE k článku Umíte si odečíst úroky z daní? Funguje pro půjčku i OSVČ
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.