Mít peníze uložené na spořicím účtu je stále výhodnější. Přibývá totiž bank, které nabízejí úrok nad 4 %. I když tato sazba nevyrovná splašenou inflaci, stále je to lepší varianta, než nechat peníze ležet na běžném účtu nebo pod matrací. Bez zhodnocení vám inflace každý rok ukousne víc než desetinu z vašich úspor.
Je navíc pravděpodobné, že úroky na spořicích účtech díky krokům České národní banky ještě dál porostou. V současné době přitom najdete 4% nebo vyšší sazbu na spořicímu účtu u 8 bank.
Ne všude ale na tuto hodnotu dosáhnete automaticky, často je spojená se splněním určitých podmínek.
Které banky nabízí 4% a vyšší úrok
Sazby 4 % a víc u spořicích účtů najdete v současné době u těchto poskytovatelů:
Řada poskytovatelů tedy podmiňuje slíbený úrok maximální částkou, kterou smíte mít na spořicím účtu. A někteří k tomu přidávají i další požadavky – například na povinné platby kartou.
Pokud tyto podmínky nesplníte, úrok klesne téměř na nulu.
Vyšší úroky? Musíte i investovat
U některých poskytovatelů v současnosti narazíte dokonce i na vyšší úročení. Musíte ale počítat ještě s dalšími podmínkami nebo omezeními. Nejčastěji musíte:
Například NEY spořitelní družstvo nabízí sazbu 5 % pro neomezenou výši vkladu. Abyste na ni dosáhli, musíte splnit tyto podmínky:
Na tomto vkladu můžete vydělat, nebo prodělat. Pokud bude družstvo v zisku přinese vám dividendy, v opačném případě část peněz ztratíte.
Další nevýhodou této nabídky je delší výpovědní doba. Zatímco u běžného spořicího účtu můžete peníze vybrat, kdykoliv chcete, u družstevní záložny NEY je výpovědní lhůta je 1 měsíc.
Nabídka se tím podobá spíš termínovaným vkladům.
S delšími výpovědními lhůtami ale pracují i další poskytovatelé. Například zmiňovaná Banka Creditas vám dá ještě o desetinu procentního bodu víc, pokud se zavážete k výpovědní lhůtě 1 měsíc. Dosáhnete tak na úrok 4,2 %.
Kompletní přehled aktuálních nabídek najdete například ve srovnání spořicích účtů. Díky němu budete mít přehled i o všech možnostech a snadno si vyberete poskytovatele s nejvýhodnějšími podmínkami.
Úroky porostou i dál
V každém případě platí, že pokud máte peníze navíc a chcete k nim mít okamžitý přístup, je ideální čas na založení spořicího účtu. Tím spíš, že je pravděpodobné, že úroky ještě porostou.
Poskytovatelé totiž průběžně reagují na zvyšování sazeb České národní banky. A ta se snaží zvyšováním úroků zpomalit raketově rostoucí inflaci, která v dubnu meziročně stoupla už na 14,2 %.
Centrální banka proto v květnu poosmé za sebou rozhodla o zvýšení úrokových sazeb, tentokrát o 0,75 procentního bodu. Základní dvoutýdenní repo sazba tak má hodnotu 5,75 %. A dá se předpokládat, že tato hodnota není konečná.
Zvyšování sazeb přitom v praxi znamená, že zdražují úvěry, a naopak spoření přináší víc peněz. Tato kombinace má snížit ochotu lidí a firem utrácet. A pokles poptávky má přispět k pomalejšímu růst cen.
Lidé začínají víc spořit
I když se zatím inflaci zpomalit nedaří, kroky České národní banky už se na ochotě lidí spořit projevují.
Od konce loňského září do konce letošního dubna totiž na termínovaných vkladech a spořicích účtech přibylo 181 miliard korun.
Představitelé bank za tím vidí právě rostoucí sazby. Výše úroků už je podle nich na takové úrovni, že dokáže velké množství lidí přesvědčit k založení spoření.
Stále víc lidí tak podle nich využívá běžné účty jen k přesunu peněz. Přebytek pak posílají například právě na spořicí účty, odkud je mohou kdykoliv jednoduše vybrat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Úrok nad 4 % na spořicím účtu nabízí stále víc bank. Ale pozor na podmínky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.