Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.
Větší poptávce pomohl nižší úrok nových hypotečních úvěrů. Jeho průměrná výška klesla z 2,44% na 2,39%.
Úroková sazba tak letos poprvé přestala stoupat a naopak se mírně propadla. Přiblížila se tak hodnotám z konce loňského roku, kdy byla 2,34%. Od té doby postupně rostla až na březnových 2,44%.
Na zlevnění hypoték se přitom podepsala pandemie koronaviru COVID-19 i opatření, která mají zabránit jejímu šíření. Například Česká národní banka kvůli nim několikrát snížila své sazby.
Ještě důležitější je ale situace na světových trzích, kde kvůli důsledkům pandemie výrazně klesly mezibankovní sazby. Právě ony určují, za kolik si banky půjčují peníze. Mimo jiné i k zajištění hypoték.
Zlevňování odstartovaly zejména menší banky. U řady z nich aktuálně najdete hypotéky s úrokem pod 2%.
Například u UniCredit Bank získáte za určitých okolností úrokovou sazbu pouze 1,79%.
Postupně se navíc přidali i velcí poskytovatelé. Například u Monety Money Bank v minulých týdnech nadvakrát klesly úroky až na 2,22%. A ČSOB a Hypoteční banka až do konce června nabízí úrokovou sazbu 2,19%.
U většiny bank jsou ale tyto úroky podmíněné využitím dalších služeb. Například pojištěním schopnosti splácet nebo zřízením běžného účtu.
Ve skutečnosti vás tak může zdánlivě výhodný úvěr vyjít mnohem dráž, než se zdá. Proto se nespoléhejte pouze na nabídku, kterou dostanete od své banky, ale vždy ji důkladně porovnejte s možnostmi ostatních poskytovatelů.
Ideálně prostřednictvím hypoteční kalkulačky.
Zadáte do ní pouze pár základních údajů a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnější hypoték, které jsou aktuálně na trhu.
Je přitom prakticky jisté, že průměrný úrok ještě klesne. Už proto, že v květnu se do zlevňování pustili i velcí hráči. A právě to nahrává dalšímu zvýšení zájmu o nové hypotéky.
Tím spíš, že poptávka rostla už v minulých měsících.
Jen v dubnu se objem nových a refinancovaných hypotečních úvěrů přiblížil k 18 miliardám a jejich počet překonal 6 700. To je výrazně víc než loni stejnou dobou. V dubnu 2019 totiž objem nových hypoték pouze lehce přesáhl 14,5 miliardy korun. A jejich počet byl mírně pod 6 400.
Ještě úspěšnější byl letošní březen. Přestože statistiky původně hovořily o velkém propadu, následné korekce ukázaly, že byl letos nejsilnějším měsícem. Objem nových a refinancovaných hypoték totiž překonal 18,8 miliardy korun a jejich počet přesáhl 7 000.
Spolu s celkovým objemem hypoték roste i jejich průměrná výše. V dubnu se přiblížila k hodnotě 2 650 000 korun a už půl roku se drží na 2,5 miliony.
Zejména díky tomu překonal celkový objem hypoték v prvním letošním čtvrtletí částku 54 miliard korun. To je nejvíc od roku 2017. I přesto, že počet nových půjček na bydlení byl druhý nejnižší za posledních 5 let – necelých 21 000.
Méně žadatelů evidovaly banky pouze loni. Tehdy si za první tři měsíce roku odneslo novou hypotéku méně než 16 500 lidí.
Přestože se tedy v minulých týdnech koronavirová pandemie na zájmu o hypotéky zásadně neprojevila, poskytovatelé zůstávají obezřetní. I proto, že se její efekt může projevit až se zpožděním.
Naprostá většina lidí totiž hypotéku plánuje dlouhodobě. I díky tomu nebyl v dubnu patrný žádný zásadní pokles zájmu.
Situace se ale může brzy změnit. Záleží na tom, jak se nyní povede zvládnout následky pandemie a vládních opatření. Právě ta zkomplikovala život řadě firem a podnikatelů. Někteří z nich proto museli svou činnost dokonce ukončit. Výsledkem je nejvyšší nezaměstnanost od března 2018.
Je tedy pravděpodobné, že řada lidí nyní plány na pořízení vlastního bydlení odloží. A je otázkou, kdy se k nim vrátí.
Banky si proto nemohou dovolit žádné výrazné zdražování. Přestože poskytování hypotečních i spotřebitelských úvěrů je pro ně v současnosti rizikovější než ještě na začátku roku. Výrazné zvýšení úroků by ale ještě zúžilo už tak řídnoucí okruh zájemců
Dá se tedy čekat, že i nadále budou situaci řešit přísnějším posuzováním bonity. A že se budou intenzivně zajímat o obor, ve kterém zájemci o půjčku pracují.
Například lidé, kteří se pohybují v pohostinství, přitom mají se získáním hypotéky problémy už nyní. A v nejbližší době se to pravděpodobně nezmění.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.