Česká národní banka (ČNB) potřetí v řadě snížila úrokové sazby, tentokrát o 0,5 procentního bodu. Hlavní sazba ČNB tak klesla na 5,25 %, nejníže od května 2022. Guvernér Aleš Michl ale zároveň varuje, že další snižování bude probíhat opatrněji. Proč? A co to znamená pro spoření nebo hypotéky a pro vývoj cen nemovitostí?
Jednomyslné rozhodnutí
Hlasování bankovní rady bylo tentokrát jednomyslné, přestože dva její členové měli zpočátku jiný názor. Původně vyžadovali rychlejší pokles základních sazeb v ekonomice, ale po zvážení všech proinflačních a dalších aktuálních ekonomických rizik se přidali k ostatním členům rady.
„Vývoj od posledního zasedání hovoří spíše ve prospěch pomalejšího poklesu sazeb,“ uvedl podle zápisu Tomáš Holub, který původně stál na straně vyššího poklesu repo sazby.
Koruna posílila
Na pomalejší než původně předpokládaný pokles sazeb a na výhled dlouhodobějšího pomalého snižování zareagovala také koruna, která se dostala pod psychologicky významnou hranici 25 korun za euro. Investorům se zkrátka i nadále vyplatí korunu držet.
Proč se sazby snižují pomaleji?
Důvodů je hned několik. K prvním patří tříměsíční mezibankovní sazba (PRIBOR). Respektive její vývoj. ČNB ji používá jako zástupnou veličinu pro svou hlavní sazbu. Na poslední čtvrtinu tohoto roku se počítá s poklesem PRIBOR na 4,28 %. To je mnohem vyšší údaj, než jaký byl prognózován v únoru, tehdy se odhad dostal na 2,93 %.
Druhý důvod: ČNB aktualizovala svou prognózu inflace, která je nyní o poznání výše, než se dříve předpokládalo. To znamená, že centrální banka chce tlačit na brzdu a bránit růstu cen. Především inflace v potravinách se v dubnu dostala na mnohem vyšší čísla, než kdokoliv čekal. Supermarkety držely slíbené snížené ceny (o DPH) jen do konce března, v dubnu po Velikonocích, kdy je média přestala tolik sledovat, zase potichu, ale o to více podražily.
Co pomalejší pokles repo sazby znamená pro hypoteční úvěry?
Očekává se, že v letošním roce hypoteční trh poroste a poptávka po hypotékách zrychlí. Důvodem nejsou ani tak samotné sazby, ale především odložená poptávka, kterou lidé budou chtít „dohnat“. To může tlačit vzhůru ceny služeb, zejména nájemného. Ale i samotných nemovitostí na realitním trhu.
Vysoké obraty očekávají banky také u refinancování hypoték. Mnoho z bank už se připravilo na tzv. retenci, kdy lidé s nedávnou vynucenou refixací na vysoký úrok budou požadovat snížení sazeb u současné banky (nebo refinancování jinam).
Vzhledem k tomu, že až do konce srpna nebrání odchodu k jiné bance během fixace žádná konkrétní sankce, pravděpodobnost rozhodnutí klienta pro refinancování je vysoká. Banky proto ochotněji přistupují na snížení sazeb i nyní zafixovaných hypoték. Od září už situace tak příznivá (pro nové hypotéky a refixace) nebude.
Roli hrají i další proinflační rizika
ČNB vnímá i jiná proinflační rizika, než jen ta nově nastartovaná v supermarketech. K dalším rizikům, kvůli kterým nastolila pomalejší vývoj úrokových sazeb, patří:
Co to znamená pro vás?
Pokles úroků na spořicích účtech by nemusel být tak krkolomný, jak se ještě donedávna předpokládalo. To stejné bychom mohli pozorovat u nabídky termínovaných vkladů. Očekávat se nedá ani přílišný pokles u sazeb běžných půjček.
V oblasti realitního trhu ale musíme čekat další zdražování. A čím vyšší je cena nemovitosti, tím hůře se na ni získává hypotéka (zvyšuje se jak částka, jakou musíte dát ze svého, tak i nároky na pravidelný příjem, často v poměru k nutným výdajům). Jestliže uvažujete o koupi nemovitosti, je důležité včas zvážit všechny faktory.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Úrokové sazby klesají pomaleji, naopak poptávka po hypotékách zrychlí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.