Hypoteční trh hlásí oživení. Ale jen mírné. Průměrná úroková sazba u nových hypoték bez refinancování klesla na 5,9 %. Meziměsíčně tedy o 3 setiny procentního bodu. Vyplývá to z aktuálního Hypomonitoru České bankovní asociace.
Zlevnění těchto půjček je tedy spíš symbolické. Jedná se ale o důležitý signál. A to i proto, že úroky klesají už druhý měsíc v řadě.
V lednu totiž hypotéky zlevnily z prosincových 5,98 % na 5,93 %. Předtím přitom 2 roky stále rostly.
Úroky táhne dolů konkurenční boj
Úroky se mírně snižují hlavně kvůli konkurenčnímu boji. Banky začínají soupeřit o klienty a přicházejí s akčními nabídkami.
Důvodem je mimo jiné začínající jaro, které s sebou přináší zahájení stavební sezóny. A tedy i každoroční větší zájem o půjčky na bydlení.
Na nabízenou sazbu má samozřejmě vliv i doba fixace hypotéky, kterou si při sjednání zvolíte.
Nejvýrazněji přitom v současné době zlevňují půjčky s tříletou fixací. Na pomyslném druhém místě jsou hypotéky s fixací na jeden rok.
Úroky u úvěrů fixovaných na5 let jsou pak na stejné úrovni jako hypotéky s fixací na 10 let.
Abyste rychle zjistili, na jaký úrok můžete u jednotlivých fixací dosáhnout, vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku. Sazby u různých poskytovatelů si snadno srovnáte a vyberete nabídku, která je v současné době nejvýhodnější. Ušetřit můžete při financování energeticky úsporné stavby - více info v článku Zelená hypotéka.
Pomáhá zlevnění bytů
Nižší úrokové sazby a nástup stavební sezony se projevují i větším zájmem o půjčky na bydlení.
Kromě toho hypotečnímu trhu pomáhá lepší situace na trhu s nemovitostmi.
V současné době můžete narazit na domy či byty, které jsou levnější než před pár lety. Kvůli nižší poptávce totiž prodejci své ceny snižují.
Zájem o hypotéky mírně roste
Právě nižší ceny nemovitostí přispěly k aktuálnímu zvýšení zájmu o hypotéky. Podle Hypomonitoru banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy korun.
To je o 20 % víc než v lednu. A jedná se dokonce o nejlepší číslo za posledního půl roku.
Únor každopádně bývá pravidelně silnější než leden. I přesto je letošní rozdíl vyšší než obvykle. Může to však být dané i tím, že v lednu objem poskytnutých hypoték klesal. Meziměsíčně o 16 %.
V meziročním srovnání navíc nejsou čísla tak optimistická. Letošní objemy se stále pohybují na úrovni o téměř 70 %nižší než na začátku loňského roku.
A současné hodnoty jsou tak stále nejslabší za posledních 10 let.
O 390 hypotečních smluv víc
Podobná situace je vidět i při pohledu na počet sjednaných smluv. V lednu jich banky a stavební spořitelny podepsaly 1 900. V únoru jich bylo o téměř 390 víc.
Počet sjednaných hypoték tak byl nejvyšší od srpna minulého roku.
Tuto pozitivní zprávu však poněkud kazí pohled na meziroční srovnání. Ještě v první polovině loňského roku totiž poskytovatelé sjednávali kolem 6 000 smluv měsíčně. Tedy téměř 3× víc než letos.
A předloni to bylo zhruba 9 500 smluv každý měsíc. Je však nutné podotknout, že rok 2021 patřil z pohledu sjednaných hypoték k rekordním.
Splátky se vrátily na letní úroveň
S klesajícími úroky se postupně snižuje i měsíční splátka. Ta se v březnu vrátila na úroveň loňského léta.
U úvěru na 3,5 milionu korun se splatností 25 let tak nyní zaplatíte zhruba o 200 korun méně než v únoru. Konkrétně přes 23 000 korun měsíčně.
Zároveň nepatrně vzrostla výše hypotéky, kterou si lidé sjednávají. V únoru se pohybovala pod hranicí 2,9 milionu korun.
Ještě v listopadu 2021 ale byla 3,46 milionu korun. Od té doby však tato hodnota postupně klesá.
Další vývoj? Mírný růst nebo stagnace
I přes mírně pozitivní zprávy se situace na hypotečním trhu letos zřejmě nijak závratně nezmění.
Mimo jiné proto, že současné úroky jsou výrazně ovlivněné kroky České národní banky a výší úrokové repo sazby.
Tento ukazatel centrální banka postupně navýšila na hodnotu 7 %. Tedy nejvýš od roku 1999. A na této hranici stagnuje od loňského června.
Podle představitelů České národní banky se zatím žádné větší změny nechystají. Obrat by mohl nastat až v případě snížení vysoké inflace.
V tomto ohledu se však předpovědi spíše zhoršují. Centrální banka totiž původní odhad letošní inflace zvýšila z 9,1 % natéměř 11 %.
Výraznější pokles? Možná až za rok
Na očekávaný výraznější pokles úroků, se kterým experti počítali letos na podzim, si tak pravděpodobně musíme počkat až na konec roku. Případně na počátek toho příštího.
Pokud tedy v nejbližší době plánujete nový hypoteční úvěr či refinancování hypotéky, raději na nic nečekejte. A obraťte se na hypotečního poradce, který vám pomůže najít tu nejlepší nabídku na trhu.
Zároveň vám poradí, jak si správně nastavit fixaci, abyste si mohli v případě zlevnění hypoték úroky snížit.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Úroky dál klesají. Hypotéky zlevnily nejvíc za dva roky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.