Ještě před několika lety úroky na běžném účtu nabízela skoro každá banka. Jenže postupně se začalo ukazovat, že mírné zhodnocení, které je kompenzované řadou poplatků, už klienty netáhne. Místo toho začali dávat přednost mladším poskytovatelům, kteří slibovali minimum poplatků a co nejméně administrativy.
Postupně se tomuto trendu přizpůsobila většina bank na trhu. Výsledkem je, že jich úročení běžného účtu nabízí stále méně.
Naposledy se k tomuto kroku odhodlala Česká spořitelna. Od listopadu klientům ruší Osobní konto a převádí je ke službě s názvem Moje zdravé finance.
Tato služba sice nabízí vedení dvou běžných účtů zdarma i možnost využívat samostatný spořicí účet, zároveň ale ruší automatické úročení vložených peněz, které nabízelo původní konto.
Je ovšem nutné říct, že i když původní účet sliboval úročení vkladů, klientům České spořitelny z toho příliš peněz neplynulo. Úrok byl totiž pouhých 0,01%. Spořicí účet, který České spořitelna klientům nabízí jako náhradu spolu s běžným účtem, přináší zhodnocení o 0,2%.
Postup, který zvolila Česká spořitelna, není v posledních letech nijak neobvyklý. Řada bank se už před časem rozhodla přistoupit ke zrušení úroků na běžném účtu a na oplátku klientům nabídnout výhodné nebo zcela bezplatné zřízení spořicího účtu.
Spořicí účty přitom zpravidla nabízí mnohem výhodnější zhodnocení, než na jaké byli lidé zvyklí u běžných účtů. Jednoduše proto, že tyto účty jsou určené k dlouhodobějšímu uchovávání peněz, zatímco běžné účty slouží spíš jako „rodinná kasa”, ze které průběžně platíte nejrůznější výdaje.
Jakékoliv úspory je proto lepší vložit na spořicí účet, případně zhodnotit prostřednictvím termínovaných vkladů.
Pokud necháváte peníze jen tak ležet na běžném účtu, jejich hodnota průběžně klesá kvůli inflaci. S tou si sice v současnosti neporadí ani spořicí účty, přesto dokáží pokles hodnoty peněz alespoň zbrzdit.
Přesto na trhu stále existuje několik běžných účtů, které slibují zhodnocení vložených peněz. Například Air Bank nabízí 1% úrok u vkladů do 100 000 korun.
Ještě výš jdou Banka Creditas a Expobank.
První z nich nabízí na běžném účtu úrok 1,5% u vkladů do 300 000 korun. A Expobank slibuje na běžném účtu NEO úročení dokonce 1,6% bez omezení výše vkladů.
Podobné nabídky ale často bývají časově omezené. Anebo vykoupené různými poplatky – například za vedení účtu nebo za výběry z bankomatů.
Pokud tedy o podobném účtu uvažujete, měli byste využít srovnání běžných účtů a důkladně porovnat jejich podmínky. Jen tak si spočítáte, jestli na zdánlivě výhodné nabídce nakonec neproděláte. A vyberete běžný účet, který je pro vás opravdu nejvýhodnější.
Jak už jsme zmínili v úvodu, většina bank od úročení běžných účtů ustupuje. A zároveň ruší různé poplatky, které byly se správou účtu spojené. Pro klienty je to obvykle výhodnější. Poplatky totiž často překonaly slíbené úročení vložených peněz.
Některé banky navíc k běžnému účtu přidávají možnost založit si zdarma spořicí účet. Takovou možnost nabízí například už zmíněná Česká spořitelna, Equa bank nebo Raiffeisenbank.
Kromě toho poskytovatelé lákají i na další služby, které k běžnému účtu nabízí. Jsou to například:
Právě služby a poplatky spojené s běžným účtem by pro vás při jeho výběru měly být zásadní. Zajímejte se nejen o to, kolik zaplatíte za vedení účtu, ale také si zjistěte, na kolik vás vyjdou služby, které nejčastěji využíváte.
Podmínek, podle kterých byste měli účet vybírat, je samozřejmě víc. Ty základní jsme nedávno shrnuli v článku 7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet. Určitě si ho tedy před výběrem účtu přečtěte.
Obecně ale platí, že byste nikdy neměli sáhnout po první nabídce, kterou dostanete. Raději si nejdřív všechny účty porovnejte. A poté zvolte běžný účet, který je pro vás nejvýhodnější.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Úroky na běžném účtu patří minulosti. Banky nyní sázejí na minimum poplatků
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.