Malé banky reagují okamžitě, větší avizují změnu od prosince. České banky skokově vylepšují výnos ze spoření. To vše návazně na šokové rozhodnutí ČNB. Růst základní úrokové sazby (2T Repo) o 125 bps na 2,75% byl nad očekáváním analytiků, kteří počítali s hodnotami v rozmezí 50-100 bps.
Kdo na vyšších úrokových sazbách vydělá a kdo bude tratit? Polepší si střadatelé, pohorší dlužníci.
Začátkem letošního roku byly po několika poklesech v řadě sazby hluboce pod 1% p.a. Vyšší cena peněz teď umožňuje bankám a kampeličkám, aby potěšily střadatele. Pojďme se tedy podívat na konkrétní sazby nejlepších vkladů u bank:
Velmi brzy lze však očekávat i reakce dalších bank. Jak ale sami vidíte, je někdy těžké se zorientovat v podmínkách a omezeních pro jednotlivé produkty. Navíc změny často nastávají ze dne na den!
Proto na Banky.cz vytváříme aktualizované přehledy s jednotnou metodikou. Aktuálně nejvýhodnější spořicí produkty tedy hledejte v našem přehledu a porovnání spořicích účtů.
Vysoce úročené termínované vklady jsou doménou družstevních záložen a jen pár bank:
České banky produkt termínovaného vkladu zachovávají zřejmě spíše pro konzervativní klienty, nebo jako doplněk k investičním produktům. Změny podmínek jsou méně dynamické než u spořicích účtů, přesto se vyplatí si úrokové sazby hlídat. Pokud chcete zkontrolovat podmínky dalších TV, stačí navštívit náš aktualizovaných přehled a porovnání termínovaných vkladů.
Vysoké úrokové sazby ale nepřináší jen pozitiva a jistoty výdělku. Horší situace se rýsuje pro majitele zaúvěrovaných nemovitostí, kteří měli krátkou fixaci. Průměrná domácnost bude v roce 2022 platit skokově vyšší zálohy na energii a plyn. K tomu přijde při refixaci úrokové sazby hypotéky další potíž...
Vyšší cena peněz (zdrojů) se promítne do koncové úrokové sazby pro zájemce o hypotéku. Ještě začátkem letošního roku bylo přitom možné získat fix na 8 let za 1,79%. Aktuálně je téměř nemožné sehnat 5 let fix pod 3,5% a do konce roku dle mého odhadu překonáme hranici 5%.
Příklad měsíční splátky pro hypoteční úvěr 5 mil. Kč na 30 let:
Více než 50% nemovitostí se v posledních letech prodávalo na investice (nikoliv pro potřeby vlastního bydlení kupujících). Tyto byty byly určeny k následnému pronájmu. COVID ze dne na den ukončil Airbnb a vrhl na trh dodatečné množství volných nájemních bytů. Stejný efekt přinesl home office a menší potřeba bydlet ve městech. Ceny nájmů výrazně klesaly (a naopak rostla poptávka po rekreačních nemovitostech). Výnos z nájmu v Praze tak už nedosahuje ani 3%, což v kombinaci s hypotékami nad 4% ukončí zavedenou praxi, kdy nájem pokrýval nejen placený úrok bance, ale mnohdy i celou splátku hypotéky.
Kdo bude potřebovat bydlet, nebude se ohlížet na současnou drahotu a nemovitost koupí i na hypotéku za 4-5%. Pro investory na páku (já dám 20%, banka přidá 80%) už to ale smysl dávat nebude. Pořízení nemovitosti si pravděpodobně rozmyslí i investoři nakupující za své, když bezrizikový výnos z bankovních vkladů brzy převýší rizikový výnos z nájmu (podaří-li se ČNB srazit inflaci).
Růst cen nemovitostí by tak mohl výrazně přibrzdit, neboť se sníží poptávka (trh opustí část investorů i zájemců o vlastní bydlení, kteří nově na hypotéku nedosáhnou).
Přehřátý trh práce a tlak na růst mezd je ovlivněn dvěma faktory:
Zatímco řešení prvního bodu bude především v gesci nové vlády (je třeba podpořit migraci pracovních sil a zeštíhlit přebujelý státní aparát), inflační očekávání začíná již nyní brzdit ČNB svou politikou zvyšování sazeb, což by mělo snížit všeobecné tlaky na růst mezd.
Primárním úkolem ČNB je péče o cenovou stabilitu, kterou si tuzemská centrální banka definuje stejně jako většina zahraničních centrální bank (inflace 2%, toleranční pásmo +/-100 bps, tedy 1-3%). Je-li inflace nad cílem (2%) či do konce nad horní hranicí tolerančního pásma (3%), znamená to, že peníze ztrácejí hodnotu příliš rychle. ČNB tak zvyšuje hodnotu peněz zvýšením základních úrokových sazeb, pomocí kterých se snaží z ekonomiky odčerpat přebytečnou likviditu. Méně peněz v oběhu vede k opětovnému růstu hodnoty peněz (inflace klesá).
Přehřátý trh tak již podruhé podstoupil léčbu šokem. Bude to na zkrocení inflace atakující 7% stačit?
Jak ČNB odčerpává vyššími sazbami peníze z ekonomiky? Za 2T Repo si mohou banky u ČNB ukládat přebytečné peníze (resp. ČNB vypisuje tendry, banky dávají nabídky s úrokovými sazbami a ČNB následně uspokojuje poptávku bank dle nabízených sazeb a objemů). Banky tak ukládají peníze u ČNB a o to méně poskytují úvěrů. Banky též motivují střadatele k navyšování vkladů a zvyšují úroky na spořicích produktech, aby tyto peníze následně též uložily u ČNB. Uložené peníze tak neutrácejí ani spotřebitelé.
Meziroční inflace v říjnu dosáhla 5,8% a předpověď pro následující 2 měsíce hovoří až o 7%. Proto bylo nutné základní úrokové sazby zvýšit, a to velmi radikálně. Ideálně nad očekávání trhu, což se povedlo. Inflace je do jisté míry výsledkem očekávání (spotřebitelů, výrobců, zaměstnavatelů, zaměstnanců) a ČNB musela dát jasný signál, že vysokou inflaci tolerovat nebude.
Na příštím zasedání rady ČNB lze očekávat další zvýšení sazeb, tentokráte však mírnější (0,50-0,75 bps.). V prosinci by se tak základní 2T Repo měla dostat nad 3%. Na takto vysokých hodnotách byla 2T Repo naposledy v předkrizovém roce 2008 (3,75%). Podobnou rychlostí (+125bps) se sazby zvyšovaly naposled v devadesátých letech.
50% jde za importovanou inflací ze zahraničí, kterou ČR nezavinila a ČNB ji neovlivní (COVID, narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců, chip crisis, green deal/tuhá zima/nefoukající větrníky, obecně prudké výkyvy v nabídce a poptávce).
Ovšem zbylých 50% jsme si v ČR upekli sami, především nezodpovědnou vládní politikou permanentního uplácení voličů a extrémně nevhodným řešením COVID krize (oheň jsme hasili petrolejem, když jsme do ekonomiky přilévali likviditu, kterou nikdo nemohl utrácet). Pracující potěšilo snížení daní, důchodce zvyšování důchodů, státní zaměstnance růst mezd nad úroveň soukromého sektoru, děti a studenty jízdné zdarma, firmy štědré dotace…a teď za to všichni společně zaplatíme.
ČNB proto musí konat a stáhnout tuto likviditu z trhu. Bude nás to něco stát? Ale jistě. Vyšší úrokové sazby přibrzdí ekonomický růst a prodraží financování státního dluhu. Silnější koruna bude mít dopad na exportéry a část lidí nedosáhne na vlastní bydlení. Chceme-li se však vrátit do normálu a navrátit penězům jejich hodnotu, není jiné cesty.
Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.
Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.
Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.
V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.
Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořících účtech explodují po rozhodnutí ČNB
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.