Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.
Na zmíněný úrok u Max banky dosáhnete, když si založíte účet online. Sazba 6,01 % pak platí bez omezení výše vkladu.
Není to přitom zdaleka jediná změna z posledních týdnů. Úroky zvyšují i další poskytovatelé.
Alespoň 5 %? Nový standard
I když své nabídky zlepšili i ostatní poskytovatelé, je Max banka zatím jediná, která poskytuje sazbu začínající šestkou.
Nejlepší úroky u zbytku trhu se u spořicích účtů aktuálně pohybují kolem 5,5 %.
Na pomyslné druhé příčce je tak nabídka od Trinity Bank, u které získáte úrok 5,58 %. A to u vkladů do 400 000 korun. U vyšších částek klesá úroková sazba na 4,08 %.
Přesně 5,5 % pak svým klientům nabízí 3 poskytovatelé:
I nabídky dalších bank se pak pohybují nad 5 %. Navíc se dá čekat, že ještě porostou.
Pokud se tedy rozhodujete, kde peníze zhodnotit, podívejte se nejprve na přehled a porovnání spořicích účtů. Snadno tak zjistíte, která banka právě nabízí nejvýhodnější sazbu.
A navíc jednoduše porovnáte všechny podmínky, které musíte pro získání výhodného úroku splnit.
Sazby na spořicích účtech dál rostou
Jak už jsme zmínili, je pravděpodobné, že úroky budou postupně zvyšovat i další hráči na trhu. A to i přesto, že Česká národní banka už několik měsíců své sazby nezvýšila. Právě od jejích sazeb se přitom úroky na spořicích účtech nepřímo odvíjejí.
V současnosti je totiž důležitý hlavně konkurenční boj. Žene poskytovatele k tomu, aby dorovnali ty nejlepší nabídky – nebo se k nim alespoň přiblížili.
I kvůli tomu svou své spoření nedávno vylepšila například:
Rostou i sazby u terminovaných vkladů
Ještě vyšší sazby než u spořicích účtů získáte u termínovaných vkladů. V současné době u nich nejsou úroky přes 6 % nijak výjimečné.
Zároveň však musíte počítat s tím, že peníze nemůžete vybrat ze dne na den. Platí u nich totiž tyto podmínky:
Další rozdíl oproti spořicím účtům je v tom, že máte úrokovou sazbu garantovanou po celou dobu trvání vkladu.
To může být jak výhoda, tak nevýhoda. Podle toho, zda úroky u spořicích produktů v daném období klesají nebo rostou.
U spořicího účtu přitom může banka měnit úroky podle aktuálního vývoje na trhu.
Změnu vám sice musí oznámit minimálně 2 měsíce předem, ovšem tato podmínka má svůj háček. „Výpovědní“ lhůta dvou měsíců se týká pouze základního úroku. Bonusovou část úrokové sazby může banka zrušit prakticky ze dne na den.
Proto někteří poskytovatelé stanovují jako základní sazbu pouze 1 % (nebo dokonce míň). Zbylou část úroku tvoří bonus.
Úroky až 6,3 %
U termínovaných vkladů přitom dokáže smluvená sazba konkurovat i spoření v družstevních záložnách. Můžete tak dosáhnout na sazbu až 6,3 %. Aktuálně ji najdete u J&T banky, a to při spoření na 1 nebo 2 roky.
Stejnou sazbu nabízí i spořitelní družstvo Artesa při spoření až 3 roky.
U družstevních záložen však musíte vždy zaplatit členský poplatek, který odpovídá jedné desetině z vašeho vkladu. Tato podmínka se týká jak spořicích účtů, tak termínovaných vkladů.
Jednu z nejvyšších sazeb nabízí také už zmíněná Max banka. Pokud si na účet s termínem 1 rok vložíte alespoň 100 000 korun, získáte úrok 6,11 %.
Navíc i v této oblasti poskytovatelé postupně zvyšují úroky. Například Komerční banka na začátku října navýšila sazby u jednoletého termínovaného vkladu na 5,5 %. A to pro vklady do 1 milionu korun.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.