Nechat peníze jen tak ležet na běžném účtu? V současné době by to bylo čiré bláznovství. Většina bank totiž výrazně zvedá úroky na spořicích účtech. Aktuálně můžete dosáhnout až na úrok 2,58 % a v kombinaci s investováním se dostanete i na 3 %.
Spořicí účty jsou nejvýhodnější od vypuknutí covidové
pandemie. Tehdy se jejich úroky propadly z hodnot okolo 2 % až na 0,5 %, kde se
pohybovaly až do letošního podzimu.
Naposledy zvedla úrokovou sazbu Moneta Money Bank. Na konci listopadu to bylo o 1 procentní bod. Aktuálně klientům nabízí úrok na spořicím účtu 2,5 %, což je zatím druhá nejvýhodnější nabídka za Trinity Bank (2,58%).
Na tuto sazbu dosáhnou noví i dosavadní klienti Moneta Money Bank. A úrok platí pro vklady do 1 000 000 korun.
Noví klienti nepotřebují splnit žádné další podmínky. Nemusíte si tedy zakládat běžný účet ani bankovní služby pravidelně využívat.
Jen o málo složitější je situace pro stávající klienty. Úrok 2,5 % nedostanou automaticky, ale musí si založit nový spořicí účet. Dobrou zprávou je, že to jde i on-line.
Většina ostatních velkých bank zatím nabízí úroky od 1,5 % do 2 %. Je ale možné, že sazby dál porostou.
V současné době jsou na trhu kromě Trinity a aMoneta Money Bank další 3 poskytovatelé, kteří vám dají úrok alespoň 2 %. Jsou to:
Růstu úroků výrazně pomohlo zvyšování sazeb České národní banky, která tím chce zpomalit raketově stoupající inflaci.
Dvoutýdenní repo sazba tak na začátku listopadu stoupla z 1,50 % na 2,75 %, zatímco ještě v květnu byla 0,25 %. Banky díky tomu získaly větší prostor pro růst úroků. Právě od repo sazby se totiž nepřímo odvíjejí i úroky na spoření.
Je potřeba podotknout, že na trhu narazíte i na výhodnější nabídky. Někteří poskytovatelé nabízejí spořicí účet s úrokem kolem 3 %. Má to však svá „ale“.
S touto sazbou vyčnívá například ČSOB. Stejně jako v předchozích letech však kombinuje spořicí účet a podílové fondy.
Pokud tedy chcete na 3% úrok po dobu jednoho roku dosáhnout, musíte do investic vložit minimálně stejnou částku jako na spoření. Zároveň platí to, že tato suma musí být alespoň 30 000 korun.
Podobnou nabídku najdete i u Sberbank, u které musíte do podílového fondu investovat alespoň 300 000 korun. Na spořicím účtu díky tomu získáte po dobu jednoho roku úrok 2,75 %. A to pro úspory až do výše 500 000 korun.
Problém je, že u investic nemáte zaručené zhodnocení. Navíc musíte počítat se vstupními poplatky. Celkový výnos tak o něco klesne.
Pokud si tedy chcete založit spořicí účet, zkontrolujte si aktuální nabídky. Úroky v posledních týdnech rychle rostou a postavení na špičce pomyslného žebříčku nejlepšího spoření se může rychle měnit.
Přehled získáte díky srovnání spořicích účtů. Díky němu máte jistotu, že si vyberete tu nejvýhodnější nabídku na trhu.
Při srovnání se zaměřte zejména na tyto 3 parametry:
Ať už si vyberete spořicí účet u jakékoliv banky, počítejte s tím, že současnou inflaci nepřekonáte.
V říjnu totiž inflace meziročně stoupla na 5,8 %. I s úrokem 3 % bude tedy reálná hodnota vašich peněz stále mírně klesat.
I přesto má spořicí účet 3 zásadní výhody:
Pokud tedy hledáte bezpečné a flexibilní uložení peněz, které dokáže alespoň částečně vzdorovat inflaci, je spořicí účet ideální variantou.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.