Nový rok přinesl nový pokles úroků na spořicích účtech. Platí to alespoň v případě Banky Creditas, která z loňské nabídky ubrala další 0,2 procentního bodu. Navázala tak na snižování úroků, do kterého se v minulých týdnech pustili i jiní poskytovatelé.
Úročení spořicího účtu Banky Creditas kleslo od 1. ledna 2020 z 1,8% na 1,6%. Přesto je to stále jedna z nejvýhodnějších nabídek na trhu. Už dřív totiž k podobnému kroku sáhli i další poskytovatelé. Aktuálně se tak průměrný úrok na spořicích účtech pohybuje jen mírně nad 1%.
Banka Creditas plánuje současné úročení držet do konce března. Pak vyhodnotí aktuální situaci a rozhodne o případných změnách.
Výhodnější úrok přitom v současnosti nabízí pouze Wüstenrot, kde získáte 1,7%. Tuto sazbu banka garantuje na 12 měsíců. Kromě nových klientů ji získají i ti stávající, ale pouze u nových vkladů a s podmínkou, že peníze nechají na účtu alespoň rok.
Stejný úrok jako Banka Creditas pak nabízí Expobank. A jen o málo méně slibuje Trinity Bank. Lidé, kteří si u ní založí spořicí účet do 15. května, dostanou sazbu 1,58%.
Na trhu sice objevíte i nabídky, které slibují lepší úrok, jenže jejich podmínky nejsou zdaleka tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Příkladem je třeba Pravidelné spoření od Moneta Money Bank.
Nabízí úrok rovných 5%. Tedy zhruba 3× víc než Wüstenrot, Expobank nebo Banka Creditas. Jenže slíbené zhodnocení je podmíněné:
V zásadě je tedy Pravidelné spoření jakýmsi kompilátem spořicího a termínovaného účtu. Navíc, i když všechny podmínky dodržíte, nezískáte po zdanění víc než necelých 300 korun za rok.
Zajímavé úročení nabízí také ING Bank. Novým klientům nabízí spořicí účet s 2% zhodnocením vkladů. Jenže úroková sazba platí pouze prvních 6 měsíců a je limitovaná:
Ještě nedávno nabízela podobnou akci také Raiffeisenbank, která slibovala dokonce 3% úročení. Také v jejím případě ale tento úrok platil jen 6 měsíců. Navíc byl podmíněný maximální výší vkladu a založením běžného účtu.
Právě velké množství odlišných požadavků českým spořicím účtům často vytýkají i finanční poradci. Každá banka totiž podmiňuje maximální úrokovou sazbu jinak. Pro klienty je pak složité, aby se v nabídkách vyznali.
Proto doporučujeme se podívat na naše srovnání spořicích účtů. Najdete v něm vždy aktuální informace, a to včetně úrokových sazeb a dalších podmínek. Rychle tak zjistíte, jestli si musíte například hlídat výši vkladů.
Díky tomu se v nabídkách snadněji zorientujete. A lépe si spočítáte, který účet se vám opravdu vyplatí.
Při výběru byste měli mimo jiné sledovat i to, jestli není slíbené úročení časově omezené. Například u výše zmíněné nabídky Raiffeisenbank spadlo po 6 měsících ze 3% na 1%.
Často je také úrok podmíněný zřízením běžného účtu a jeho aktivním využíváním. V takovém případě si předem zkontrolujte, co tento požadavek obnáší a jaké jsou s tím spojené poplatky. Snadno vás totiž dokáží připravit o většinu výnosu ze spořicího účtu.
Podle některých odborníků se letos situace na trhu se spořicími účty mírně zlepší. Zatímco aktuálně banky nabízí úrok nad 1,5% jen výjimečně, letos by se z podobných sazeb mohl stát standard.
Zvýšení úrokových sazeb na spořicích účtech by určitě přivítala většina bankovních klientů. Podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Česká spořitelna, pravidelně spoří 95% obyvatel České republiky. Většina z nich si měsíčně ukládá přes 1 000 korun.
Právě spořicí účet přitom patří spolu se stavebním spořením a penzijním spořením mezi nejoblíbenější spořicí nástroje. Využívají jej zejména klienti, kteří chtějí mít jistotu, že:
Právě tato kombinace je hlavní výhodou spořicích účtů. Klientům dává k dispozici finanční rezervu, kterou mohou kdykoliv využít na nečekané výdaje. A která na rozdíl od běžného účtu částečně bojuje i s inflací.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech znovu klesly. Nejzajímavější nabídky jsou časově omezené
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.