Březen 2020: Úroky na spořicích účtech českých
bank se pohybují okolo 2 %. A některé tuto hranici dokonce překračují. Březen
2021: Situace je diametrálně odlišná. Kvůli koronavirové krizi úroky už několik
měsíců v řadě padají a sazbu přes 0,5 % získáte jen výjimečně. A to není vše.
Banky avizují, že brzy bude ještě hůř.
Jen v minulých týdnech oznámili snížení
úrokových sazeb tři poskytovatelé, kteří dosud nabízeli nejlepší úročení.
Alespoň u spořicích účtů bez složitých podmínek.
Kteří to jsou?
Jako první přišla se snížením úroků Equa bank, která koncem ledna oznámila pokles úrokové sazby u spořicího účtu HIT z 0,7 % na 0,4 %. Změna začne platit od dubna.
Abyste navíc na tento úrok dosáhli, musíte každý měsíc alespoň třikrát zaplatit kartou. Nebo prostřednictvím Equa bank investovat nejméně 50 000 korun do podílových fondů. Jinak zhodnocení spadne na 0,1 %.
Úrok přitom platí jen pro vklady do 200 000 korun. Cokoliv nad tuto částku se zhodnocuje jen o 0,1 %.
Equa bank tak pravděpodobně přijde o své postavení v trojici bank s nejvyššími sazbami na spořicím účtu. Vyšší úrok bude nadále nabízet nejen Hello bank!, ale také:
Není ale vyloučené, že se některý z těchto poskytovatelů také brzy odhodlá ke snížení svých úrokových sazeb.
Měsíc po Equa bank oznámila snížení úroků také Hello bank! V jejím případě spadne úroková sazba u spořicího účtu z 1 % na 0,6 %. Přestože je to výrazný propad, banka bude i dál nabízet nejvyšší zhodnocení na trhu.
Také v jejím případě je úročení omezené sumou 200 000 korun. Cokoliv nad tuto částku se nezhodnocuje.
Ještě koncem minulého roku byl přitom strop o 100 000 korun vyšší.
Hello bank! přitom nesnižuje úroky jen na spořicím účtu. Změny se dotknou také běžného účtu. Klienti, kteří ho využívají, se dosud mohli těšit na úrok 0,6 %.
Od května ale banka zhodnocení na tomto účtu ruší.
Aktuálně najdete úročení u běžných účtů jen výjimečně. Kromě Hello bank! ho klientům nabízí pouze Expobank, a to 0,25 %. Ostatní poskytovatelé tuto službu buď zrušili, nebo snížili na symbolických 0,01 %.
Výjimkou je v současnosti Raiffeisenbank, která nabízí u běžného účtu úrok 1 %. Nabídka ale platí pouze pro klienty ING Bank, kteří si do Raiffeisenbank převedou svůj účet. ING Bank se totiž letos stahuje z českého trhu a Raiffeisenbank má exkluzivní právo oslovit její klienty.
Nejvýraznější pokles oznámila koncem února mBank. Úročení jejího spořicího účtu spadne od května z 0,9 % na 0,4 %. Tedy na stejnou hodnotu, jakou od dubna nabídne Air Bank a Equa bank.
V případě mBank je spoření zastropované částkou 100 000 korun. Pokud tento limit překročíte, je úročení prakticky nulové – 0,01 %.
Výhodou ale je, že si můžete u spoření nastavit 8 různých cílů. A pro každý z nich platí zmíněná hranice 100 000 korun. Celkem tedy můžete naspořit až 800 000 korun, aniž by kleslo úročení.
Už teď je tedy jasné, že v příštích týdnech se pořadí nejvýhodnějších spořicích účtů výrazně promíchá. A vzhledem k tomu, že koronavirová krize dál trvá, dá se čekat, že v budoucnu přijdou ještě další změny.
Proto si nezapomeňte vždy předem ověřit a porovnat aktuální úroky. Například pomocí našeho srovnání spořicích účtů. Najdete v něm jak aktuální úroky, tak podmínky, které jsou s daným spořením spojené.
Na trhu najdete sice v současnosti najdete i nabídky, které nabízejí výrazně vyšší úrok než konkurence, obvykle ale skrývají různé nástrahy.
Platí to například pro spoření od Komerční banky. Slibuje úrok až 3 %, ale abyste na něj dosáhli, musíte splnit několik podmínek. Kromě založení běžného účtu je to hlavně povinná investice do podílových fondů.
Investovat přitom musíte minimálně stejnou částku, jakou si uložíte na spořicí konto.
Pokud tyto podmínky nesplníte, klesne úrok jen na 0,1 %. A když máte na spořicím účtu víc než 200 000 korun, spadne úrok na 0,01 %.
V praxi tedy máte před sebou kombinaci spoření a investic. Stejnou možnost v současnosti nabízí také ČSOB, u ní je ale maximální úrok „pouze” 1,5 %.
Oba produkty se hodí hlavně v případě, že kromě spoření uvažujete také o investování. Pokud ale hledáte bezpečné uložení peněz, které dokáže alespoň trochu zmírnit inflaci, je lepším řešením klasický spořicí účet.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech znovu padají. Nejvyšší se pohybují okolo 0,5 %
Equa bank je nej, Komentoval(a): Filip
Proč každý tolik řeší úrok na spořícím účtu? Spořící účet je snad od toho, že si tam spořím, abych měl nějakou rezervu, kdyby se něco stalo ne? Když chci zhodnocení, tak investuji. Já investuji u Equa bank a jsem nejspokojenější na světě. Teď nově to vidím i v mobilním bankovnictví, jak si ty moje fondy vedou a je to pecka. A peníze se mi krásně zhodnocují.