Po několika měsících klidu ohlásili
poskytovatelé spořicích účtů další změny. A klienty nepotěší. Přináší totiž
snížení úrokových sazeb nebo limitu, ve kterém se vložené peníze ještě úročí.
Přesně takové novinky přinesly alespoň banky,
které dosud poskytovaly nejvýhodnější spořicí účty na českém trhu. Tedy:
Nejnověji oznámila změny mBank. Tato banka dosud nabízela spořicí účet s nejvýhodnějším úročením na bankovním trhu – 1,2 %.
Jenže od prosince už to neplatí. Úroková sazba spadla hned o 0,3 procentního bodu, tedy na 0,9 %.
mBank tak sice i nadále nabízí jeden z nejzajímavějších úroků na trhu, nově má ale horší úročení než Hello Bank!
Oproti tomuto poskytovateli má však mBank jednu velkou výhodu. A tou je celkový limit vkladů, které banka úročí.
U mSpoření totiž můžete zadat až 8 cílů a u každého z nich naspořit až 100 000 korun. Celkem tedy 800 000 korun. Tato částka se pak zhodnocuje o zmíněných 0,9 %.
Na zajímavý úrok tak dosáhnete i u vysokých částek.
Zároveň si ale musíte dávat pozor na to, abyste u jednotlivých cílů limit 100 000 korun nepřekonali. Jinak úročení spadne na 0,01 %.
Pro někoho můžou být problémem také poměrně specifické podmínky tohoto produktu. Peníze na mSpoření míří automaticky při každé platbě kartou.
Můžete si přitom vybrat, jestli chcete vždy odkládat:
O pozici druhého nejlépe úročeného spořicího účtu se dosud dělila Equa bank a Hello Bank! Obě nabízely klientům úrok 1 %.
U Equa bank se to ale mění. Od 1. ledna 2021 totiž snižuje zhodnocení spořicího účtu na 0,7 %.
Od příštího roku se tak posune za mBank a Hello Bank!
Abyste u Equa bank maximální úrok získali, musíte splnit 2 podmínky:
Co se stane, pokud tyto požadavky nesplníte?
U vkladu nad 200 000 korun se vložené peníze rozdělí na 2 části. U částky do 200 000 můžete stále dosáhnout na úrok 0,7 %, u zbývající sumy ale získáte sazbu jen 0,1 %. Tedy základní úrokovou sazbu u spořicího účtu Equa bank – zbylých 0,6 % banka vede jako bonusovou sazbu.
Se základní sazbou se musíte spokojit také v případě, že nesplníte předepsaný počet plateb kartou nebo jste u Equa bank neinvestovali alespoň 50 000 korun.
Na rozdíl od předchozích poskytovatelů Hello Bank! na úrokovou sazbu nesáhla. Naopak garantuje, že bude platit také po Novém roce. I nadále tedy můžete u jejího spořicího účtu počítat s úrokem 1 %.
Od ledna 2021 tak nabídne nejvyšší snadno dostupné zhodnocení na trhu.
Ani této bance se ale nevyhnuly změny. Od 1. ledna 2021 totiž klesá limit částky, u které maximální úrok získáte. Zatímco dosud jste na 1% zhodnocení dosáhli si úsporami až 300 000, nově to bude maximálně 200 000 korun. Tedy stejně jako u Equa bank.
Nevýhodou je, že cokoliv nad tuto částku vám Hello Bank! úročit nebude.
Naopak výhodou oproti mBank i Equa bank jsou nulové podmínky pro získání maximální sazby. Nemusíte tedy řešit žádné platby kartou.
Přestože jsme zmínili, že předchozí tři banky nabízí nejlepší úročení na trhu, můžete v současnosti narazit i na účty s vyššími úroky. Mají ale i poměrně podstatné nevýhody.
Prvním z těchto účtů je Spořicí účet XL od Raiffeisenbank. Od září nabízí úrok dokonce 3 %. Abyste ho získali, musíte:
Když tyto podmínky nesplníte, klesne úročení:
Další problém je, že 3% úročení získáte jen na půl roku. Pak sazba klesne na maximálně 0,6 %.
Úrok nad 1 % získáte ještě v družstevní záložně Artesa, která nabízí sazbu dokonce 1,7 %. Jenže u ní musíte počítat také s členským vkladem, který je 10 % z ukládané částky.
Tyto peníze se přitom neúročí. A nevztahuje se na ně ani zákonné pojištění.
Nezapomínejte přitom, že podmínky u jednotlivých poskytovatelů se průběžně mění. Proto si vždy porovnejte aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše srovnání spořicích účtů. Snadno v něm seřadíte jednotlivé účty například podle úroků nebo minimálního vkladu.
A vyberete takový, který vám nejvíc vyhovuje.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.