Po několika měsících klidu ohlásili
poskytovatelé spořicích účtů další změny. A klienty nepotěší. Přináší totiž
snížení úrokových sazeb nebo limitu, ve kterém se vložené peníze ještě úročí.
Přesně takové novinky přinesly alespoň banky,
které dosud poskytovaly nejvýhodnější spořicí účty na českém trhu. Tedy:
Nejnověji oznámila změny mBank. Tato banka dosud nabízela spořicí účet s nejvýhodnějším úročením na bankovním trhu – 1,2 %.
Jenže od prosince už to neplatí. Úroková sazba spadla hned o 0,3 procentního bodu, tedy na 0,9 %.
mBank tak sice i nadále nabízí jeden z nejzajímavějších úroků na trhu, nově má ale horší úročení než Hello Bank!
Oproti tomuto poskytovateli má však mBank jednu velkou výhodu. A tou je celkový limit vkladů, které banka úročí.
U mSpoření totiž můžete zadat až 8 cílů a u každého z nich naspořit až 100 000 korun. Celkem tedy 800 000 korun. Tato částka se pak zhodnocuje o zmíněných 0,9 %.
Na zajímavý úrok tak dosáhnete i u vysokých částek.
Zároveň si ale musíte dávat pozor na to, abyste u jednotlivých cílů limit 100 000 korun nepřekonali. Jinak úročení spadne na 0,01 %.
Pro někoho můžou být problémem také poměrně specifické podmínky tohoto produktu. Peníze na mSpoření míří automaticky při každé platbě kartou.
Můžete si přitom vybrat, jestli chcete vždy odkládat:
O pozici druhého nejlépe úročeného spořicího účtu se dosud dělila Equa bank a Hello Bank! Obě nabízely klientům úrok 1 %.
U Equa bank se to ale mění. Od 1. ledna 2021 totiž snižuje zhodnocení spořicího účtu na 0,7 %.
Od příštího roku se tak posune za mBank a Hello Bank!
Abyste u Equa bank maximální úrok získali, musíte splnit 2 podmínky:
Co se stane, pokud tyto požadavky nesplníte?
U vkladu nad 200 000 korun se vložené peníze rozdělí na 2 části. U částky do 200 000 můžete stále dosáhnout na úrok 0,7 %, u zbývající sumy ale získáte sazbu jen 0,1 %. Tedy základní úrokovou sazbu u spořicího účtu Equa bank – zbylých 0,6 % banka vede jako bonusovou sazbu.
Se základní sazbou se musíte spokojit také v případě, že nesplníte předepsaný počet plateb kartou nebo jste u Equa bank neinvestovali alespoň 50 000 korun.
Na rozdíl od předchozích poskytovatelů Hello Bank! na úrokovou sazbu nesáhla. Naopak garantuje, že bude platit také po Novém roce. I nadále tedy můžete u jejího spořicího účtu počítat s úrokem 1 %.
Od ledna 2021 tak nabídne nejvyšší snadno dostupné zhodnocení na trhu.
Ani této bance se ale nevyhnuly změny. Od 1. ledna 2021 totiž klesá limit částky, u které maximální úrok získáte. Zatímco dosud jste na 1% zhodnocení dosáhli si úsporami až 300 000, nově to bude maximálně 200 000 korun. Tedy stejně jako u Equa bank.
Nevýhodou je, že cokoliv nad tuto částku vám Hello Bank! úročit nebude.
Naopak výhodou oproti mBank i Equa bank jsou nulové podmínky pro získání maximální sazby. Nemusíte tedy řešit žádné platby kartou.
Přestože jsme zmínili, že předchozí tři banky nabízí nejlepší úročení na trhu, můžete v současnosti narazit i na účty s vyššími úroky. Mají ale i poměrně podstatné nevýhody.
Prvním z těchto účtů je Spořicí účet XL od Raiffeisenbank. Od září nabízí úrok dokonce 3 %. Abyste ho získali, musíte:
Když tyto podmínky nesplníte, klesne úročení:
Další problém je, že 3% úročení získáte jen na půl roku. Pak sazba klesne na maximálně 0,6 %.
Úrok nad 1 % získáte ještě v družstevní záložně Artesa, která nabízí sazbu dokonce 1,7 %. Jenže u ní musíte počítat také s členským vkladem, který je 10 % z ukládané částky.
Tyto peníze se přitom neúročí. A nevztahuje se na ně ani zákonné pojištění.
Nezapomínejte přitom, že podmínky u jednotlivých poskytovatelů se průběžně mění. Proto si vždy porovnejte aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše srovnání spořicích účtů. Snadno v něm seřadíte jednotlivé účty například podle úroků nebo minimálního vkladu.
A vyberete takový, který vám nejvíc vyhovuje.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.