Hypotéka s úrokem 2,13 %. Že to zní jako utopie? Ještě loni v červnu jste půjčku na bydlení s takovou sazbou bez problémů sehnali. Od té doby ale úroky raketově vzrostly a v současnosti banky nabízí průměrnou úrokovou sazbu 6,24 %. Hypoteční úvěr tak získáte skoro 3× dráž než loni v létě!
Zdražování navíc ani zdaleka nekončí. Do konce roku úroky pravděpodobně překonají 7% hranici a zdražování bude nejspíš pokračovat i příští rok.
Zvyšování sazeb až o 1,5 %
Jen v posledních týdnech úroky u hypotéky výrazně zvýšila například:
Nejvýrazněji zdražovala mBank, která od července zvedla úrokové sazby u hypoték s krátkou fixací dokonce o 1,5 procentního bodu.
Úrok u jednoleté fixace tak nyní přesahuje 8 %. U půjčky na bydlení s pětiletou nebo sedmiletou fixací potom počítejte se sazbou nejméně 6,89 %.
Jen o něco níže začínají sazby hypotečních úvěrů u Moneta Money Bank, která v červenci zdražila o 0,3 procentního bodu. Aktuálně nabízí půjčku s pětiletou fixací od 6,69 %.
Banka Creditas pak zdražila o 0,6 procentního bodu a u pětileté fixace nabízí úrok od 6,29 %.
Reakce na Českou národní banku
Za prudké a vytrvalé zdražování půjček na bydlení mohou zejména kroky České národní banky. Úroky u hypoték se totiž odvíjejí mimo jiné od sazeb centrální banky, a ta na konci června navýšila dvoutýdenní repo sazbu o 1,25 procentního bodu na 7 %.
Od června 2020 ji přitom zvýšila už devětkrát.
Centrální banka se tímto způsobem snaží zpomalit raketově rostoucí inflaci, která v červnu opět výrazně poskočila a dosáhla hodnoty 17,2 %.
Nejvýrazněji už delší dobu zdražují potraviny a energie. A dá se čekat, že energetické firmy před topnou sezonou ceny ještě navýší.
Rozhodnou kroky centrální banky
Předpokládaný vývoj sazeb u hypoték tedy není příliš pozitivní. Je pravděpodobné, že průměrný úrok ještě letospřekoná hranici 7 %.
I když je možné, že se nyní sazby na nějaký čas ustálí. Záleží to však zejména na dalších krocích České národní banky.
Její nový guvernér Aleš Michl sice prohlásil, že základní sazbu zvyšovat nehodlá, rozhodující slovo má ale celá bankovní rada. A v ní sedí i členové, kteří další zvedání úroků podporují.
Důležitý bude také další vývoj inflace. Čím víc se bude zvyšovat, tím je pravděpodobnější, že členové bankovní rady kývnou na další růst úrokových sazeb.
Sazby mohou vystoupat k 10 %
Postupně blednou i optimistické scénáře ze začátku roku, podle kterých se měla situace na hypotečním trhu změnit příští rok. Nyní se zdá, že minimálně v první polovině roku zásadní změna nepřijde.
Někteří odborníci navíc připomínají situaci z roku 1999. Tehdy sazby centrální banky dosahovaly 7 %, stejně jako letos. A úroky u hypoték vystoupaly až na 10 %.
Zároveň je však třeba říct, že v současnosti je na českém trhu daleko větší konkurenční boj, než jaký byl na přelomu století. A ten má na úrokové sazby také výrazný vliv. Můžeme proto doufat, že tentokrát sazby tak vysoko nedosáhnou.
Přesto platí, že pokud o hypotéce uvažujete, neměli byste na nic čekat. Je jasné, že sazby dál porostou, proto je lepší využít současné nabídky. A to i v případě, že vás v blízké době čeká refinancování hypotéky.
Abyste hypoteční úvěr zbytečně nepřeplatili, porovnejte si předem všechny nabídky. Pomůže vím s tím hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní základní údaje a za okamžik zjistíte, která nabídka se vám nejvíc vyplatí.
Rostou i měsíční splátky
Pokud vás čeká refinancování hypotéky, musíte bohužel počítat s tím, že s rostoucími úroky vzrostou i měsíční splátky. A to klidně i o tisíce korun v závislosti na tom, jak vysokou hypotéku máte a jak dlouho ji splácíte.
Jen za poslední rok se měsíční splátka průměrné hypotéky zvýšila o víc než 7 000 korun.
Přesto se vyplatí s refinancováním příliš neváhat. Čím déle totiž budete čekat, tím výš úroky vyskočí. A tím víc zaplatíte.
Díky hypoteční kalkulačce přitom najdete refinancování, se kterým stoupnou vaše měsíční splátky co možná nejméně.
Menší zájem o hypotéky
Drahé hypotéky samozřejmě ovlivňují i zájem o tyto úvěry. Česká bankovní asociace uvádí, že do konce května si lidé pomocí hypotečních úvěrů půjčili o 45 % peněz méně než loni ve stejném období.
Kromě vysokých úroků se na menším zájmu o hypotéky podepsalo také zpřísnění pravidel pro jejich sjednání.
Česká národní banka totiž od dubna zpřísnila nebo znovu zavedla tyto podmínky:
Dosáhnout na hypoteční úvěr je tak stále těžší. A vysoké ceny nemovitostí i prudce rostoucí úroky situaci dál komplikují.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Úroky u hypoték míří k 7 %. Hrozí útok na 10% hranici?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.