Přemýšlíte o revitalizaci bytového domu? Banky a stavební spořitelny půjčují i bytovým družstvům a SVJ. Co lze úvěrem financovat a jak vysoký bude úrok? Poradíme, proč se vyplatí mít kvalitně vedené účetnictví, minimum neplatičů a rozumně nastavené odvody do fondu oprav.
Panelovým domům postaveným za bývalého režimu dosluhují vnitřní rozvody energií a výtah. Střechou zatéká a chybějící zateplení přispívá k rychlejší degeneraci svislých nosných konstrukcí. Interiér společných prostor morálně zastaral. Nezřídka kdy chybí bytovému domu pozemek, který je záhodno od obce odkoupit.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Kompletní revitalizace bytového domu je finančně velmi nákladná. Ne každé družstvo či SVJ má ve fondu oprav naspořeno miliony korun. Ke slovu tak přichází úvěr od banky či stavební spořitelny. Rekonstrukce bytového domu (zejména zateplení a výměna oken) s sebou přináší nemalé úspory v nákladech na vytápění, které značně převyšují placené úroky.
Běžně lze úvěr pro bytová družstva a SVJ použít na tyto účely:
Konkrétně tak lze financovat např.:
Financování pro bytová družstva a SVJ má oproti úvěrům pro fyzické osoby mnoho výhod:
Dopad na výši úrokové sazby a vůbec ochotu banky nám půjčit má především:
Co vše bude potřeba doložit k žádosti o úvěr?
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Úvěry pro bytová družstva a SVJ
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.