Vánoce obvykle působí zvýšenou zátěž nejen našemu žlučníku ale i naší peněžence. Jak udržet své výdaje na uzdě? A proč si na dárky nepůjčujeme?
Každý z nás slaví Vánoce trochu jinak. Někdo tradičně doma s rodinou, jiný na horách či u moře v teplých krajích. Společným jmenovatelem by měl být příjemně strávený čas, což obvykle závisí více na dobré společnosti než na množství dárků. Proti žlučníkové kolice se doporučuji tolik se nepřejídat. A pro zachování finančního zdraví platí obdobná rada – tolik neutrácet. A už vůbec ne na dluh. Následky z neuvážené půjčky si můžeme nést po celý život.
Obchody začínají zdražovat obvykle v listopadu. Nejlevnější eshopy brzy hlásí "vše vyprodáno". Dodací lhůty se prodlužují, přepravní společnosti nestíhají doručovat balíky. V lednu se vrací vše zpátky do normálu. Povánoční výprodeje sráží cenu zpět na úroveň října. Není moudřejší se těmto obchodním hrátkám vyhnout?
Za běžných okolností se většina z nás snaží v životě jednat ekonomicky racionálně. Nakupujeme jen to co potřebujeme, právě kdy potřebujeme a za co nejlepší cenu. Vánoce jsou i pro jinak finančně gramotné jedince anomálií. Nakupujeme to co nepotřebujeme, v ten nejméně vhodný čas a za předražené ceny.
Dárky nakupujeme tak, aby většina z nich nemusela
po Vánocích skončit v lepším případě ve sklepě. Strefit se do vkusu a aktuálních potřeb obdarovaného je téměř nemožné. Obálka s penězi určitě
nebude tím nejoriginálnějším dárkem, ale máme 100% jistotu, že nepřijde na zmar.
Dárky, podobně jako dovolenou a spotřební zboží, kupujeme výhradně jen za svoje peníze. Nikdy ne na úvěr. Pokud na dárek nemáme, koupíme něco menšího. Větu „jen jsem chtěla udělat dětem radost“ slýchávají exekutoři až příliš často. Doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně.
Kromě dárků nám z výplaty musí zbýt také na nájem, energie, stravu a ostatní záležitosti. Proto si předem spočítáme, kolik maximálně můžeme za dárky utratit, a tento rozpočet za žádných okolností nepřekračujeme.
Pokud opravdu není zbytí a svůj chtíč v utrácení neudržíme na uzdě, pak si půjčujeme jen u bank za úrok/RPSN 6-9% (dnes si půjčíme 10 000 Kč, za rok vrátíme bance zpět 10 600-10 900 Kč). Banka po nás bude chtít doložit výši příjmů a nepůjčí klientům se záznamy v registrech či bez stabilního zaměstnání.
Když nám banka nepůjčí, pak jen pro naše vlastní dobro. Banka si musí být jistá, že dlužník bude schopen dostát svým závazkům a dluh splatí. Neschválení úvěru je pro nás gentlemanským upozorněním, že bychom se splácením mohli mít vážné problémy. Proto se ani nepokoušíme žádat o úvěr jinde.
Nebankovní společnosti můžeme dělit na velké a známé (značkové) a la Home Credit či Cofidis, kde mohou přimhouřit oko nad
drobným prohřeškem z registrů (a úrok/RPSN bude oproti bance adekvátně
vyšší), a na malé a neznámé (neznačkové, nebezpečné). Té druhé skupině
nebankovních poskytovatelů úvěrů se důsledně vyhýbáme. Poznáme je podle
extrémně vysokého RPSN, skrytých poplatků a smluvních pokut. Obvykle inzerují
stylem: „Půjčíme každému i bez doložení příjmu a se záznamy v registrech“.
Toto by byl začátek cesty k osobnímu bankrotu.
Lepší banky umožňují bez sankcí kdykoliv splatit libovolnou část půjčky. Dostaneme-li k Vánocům obálku, použijeme peníze ihned na splacení dluhů.
Pokud jsme letos kupovali dárky na dluh, budeme si po celý příští rok pravidelně spořit. Každý měsíc 1/12 očekávaných výdajů na příští Vánoce. Není lepšího předsevzetí do Nového roku než život bez spotřebitelských úvěrů.
Poklidné prožití vánočních svátků přeje redakce Banky.cz.
Jednodušší a pohodlnější. Takové je hlášení a správa dočasné pracovní neschopnosti pomocí eNeschopenky – tedy elektronické neschopenky. Zaměstnavatel se totiž o nemoci či úrazu zaměstnance dozví elektronicky od ČSSZ. Nepotřebuje tak žádné papírové dokumenty.
Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.
Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.
Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.
V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.
KOMENTÁŘE k článku Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme
dárek , Komentoval(a): Františka
V životě bych si nepůjčila na dárky. To přece není nutné, ne? Nakupuji jen to, na co mám. Letos budu kupovat autíčko na dálkové ovládání, mám na něj a nemusím si na něj půjčovat.