Případy, kdy lidé při nakupování přes internet naletí podvodníkům, se stále množí. A to i přesto, že kyberspecialisté v bankách se mohou přetrhnout, aby okrádání lidí zabránili. Šíří osvětu a bdí nad transakcemi, mezi nimiž umí rozpoznat většinu těch, které mají jediný cíl — získání vašich peněz. Pokud je odhalí, snaží se klienta kontaktovat a ochránit ho. Háček je v tom, že tentýž způsob si k okrádání lidí volí i sami šejdíři. Jak poznat, kdo je kdo? V následujícím článku o tzv. vishingu vám napoví Pavel Šašek, vedoucí oddělení prevence karetních podvodů z Komerční banky.
Pro začátek je nutné si říct, že komunikace obou stran směrem k nám, uživatelům bankovních služeb, může na první pohled vypadat téměř stejně. Osloví nás sms zprávou nebo nám rovnou zavolají. Existují ale zásadní rozdíly, podle kterých jednoduše lze rozpoznat, s kým ve skutečnosti máme tu čest.
První informace o podezřelých pohybech na vašem účtu, ať už platíte z účtu na účet nebo platební kartou, může přijít v sms zprávě.
„Esemeska je velmi strohá, musí být totiž úderná. Napíšeme do ní, že s klientem potřebujeme hovořit anebo mu jenom oznámíme, že jsme z důvodu bezpečnosti zrušili platební kartu. A doporučíme mu, aby zavolal do banky a domluvil se na dalším postupu,“ vysvětluje Pavel Šašek, vedoucí prevence karetních podvodů z Komerční banky, co od textového sdělení čekat.
Pokud další kroky chcete projednat s bankou, volejte buď na prověřenou infolinku (je třeba zkontrolovat správnost adresy i telefonního čísla) nebo svému osobnímu bankéři. Toho můžete požádat, aby se prokázal prostřednictvím mobilní aplikace.
Co se týče telefonické komunikace, pojďme si hlavní rozdíl ukázat na příkladu telefonických hovorů:
„Dobrý den, tady David Nepovím z banky XY. Volám vám, abych vám sdělil, že váš bankovní účet napadli hackeři, kteří z něho chtějí vyvést peníze. Abychom je ochránili, musíme jednat co nejrychleji, nejlépe teď hned. A abych vám mohl pomoci, je nutné, peníze převést na bezpečný účet.“
Případně vám volající může navrhnout, abyste peníze sami vybrali z bankomatu a odnesli ho na konkrétní adresu, kde na vás bude buď čekat falešný poslíček nebo třeba automat na kryptoměny, kam peníze vložíte.
Další článek k tématu: Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu
Ještě než vám prozradíme, čeho si na hovoru přesně všímat (ačkoli zkušení a pozorní uživatelé už vědí, která bije), předvedeme si druhý modelový telefonát.
„Dobrý den, tady je Pavel Šašek, oddělení na ochranu financí z Komerční banky. Vidím na našem webu transakci, která je mi podezřelá a zdá se mi, že by vaše peníze mohly být v ohrožení. Prováděl jste tu karetní platbu skutečně vy a víte komu? Náš systém vyhodnotil transakci jako podezřelou a byla zamítnuta. Doporučujeme transakci neopakovat, jelikož se jedná o podvodného obchodníka a hrozí ztráta vašich finančních prostředků.“
Dále s klientem řešíme blokaci jeho karty případně přístupy do aplikace, pokud se jednalo o větší útok na klienta.
Jak se vyhnout vishingu? Většina bank v současnosti nabízí možnost, jak si ověřit, že vám volá skutečný bankéř. Do aplikace vám umí poslat své jméno a komunikační kód. Klientům Komerční banky k tomu slouží KB klíč. Snadno a rychle tak zjistíte, s kým skutečně mluvíte!
Většině čtenářů už je jasné, kdo je kdo. Zatímco první hovor vedl podvodník, ve druhém domnělá oběť hovořila se skutečným zaměstnancem banky. Rozdíl, kterého si všimnete okamžitě, je způsob pomoci. Zatímco kybernetickému šejdíři jde jen o to vyvést vaše peníze pryč z bezpečného účtu, který vydává za napadený, skutečný bankovní kyberspecialista nabízí docela jinou účinnou pomoc — stornování konkrétní platby nebo plateb, pokud jich bylo více. S penězi jako takovými ovšem vůbec nenakládá.
A stejné je to v případě platby z účtu na účet, tedy bez použití platební karty.
„Pokud je účet skutečně napaden, tak ho blokujeme. S penězi ale nehýbeme. Je na klientovi, jestli si chce peníze převést na účet v jiné bance, pokud ho má, aby dočasně nezůstal bez prostředků. Ale šikovní podvodníci vám řeknou, že je napadený taky. Ať tak či tak, neměnná zásada je ta, že my nikdy klientovi nenabízíme žádné bezpečné místo, kde mu peníze ochráníme. Tím je sám o sobě už účet banky a naší prací je udělat maximum, aby o ně nepřišel. To ale nikdy nemůžeme zaručit mimo banku a klientův účet,“ vysvětluje Marek Macháček, kyberexpert z Komerční banky.
On i jeho kolega Pavel Šašek sami přiznávají, že je pro klienty leckdy složité se zorientovat v situaci. Na první dobrou totiž komunikace profesionálních ochránců finančního kyberprostoru a podvodníků může působit stejně: obě strany klienty kontaktují prostřednictvím telefonu a obě tvrdí, že se děje něco mimořádného, obě strany po klientovi chtějí rozhodnutí a v případě neúspěchu se ozývají i vícekrát. Je však nutné vědět, že profesionálové z banky volají maximálně 3x, zatímco podvodníci jsou schopní udolávat vás i měsíce.
Závěrečné shrnutí, ke kterému byste měli dojít, pokud se v choulostivé situaci ocitnete, je tedy snadné — nabízí vám člověk na druhé straně drátu aktivně úschovu peněz, ať už je to kdekoli? Jde o podvod. S klidným svědomím zavěste. Klidně i bez rozloučení.
Mimochodem, důležitá informace na konec: Podvodníci velmi rádi sází na emoce. A to nejen na strach, ale i na ty pozitivní. Při pokusu o získání vašich peněz nemusí jen strašit ztrátou prostředků. Často také slibují, že vám pomohou zbohatnout. V tomto případě kromě předchozího doporučení k ukončení hovoru pomůže také důkladné prověření poskytovatele služeb, třeba za pomoci recenzí ostatních uživatelů.
Proč? Podle Marka Macháčka je to kvůli mimořádně pokročilým technologiím, které u nás „internetová škodná“ testuje. Co bude fungovat u nás, to budou používat i ve světě.
zdroj: KB.cz
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Vaše peníze jsou v nebezpečí, slyšíte v telefonu. Jak poznat, zda volá expert, nebo podvodník?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.