Důchodová reforma 2025 přináší významné změny v oblasti pozůstalostních důchodů. Prodlužuje dobu jejich čerpání a rozšiřuje okruh příjemců. Co všechno musíte vědět o vdovském důchodu a vdoveckém důchodu nejen do roku 2025, ale i pro rok 2026?
Novinky v důchodech pro pozůstalé partnery potěší především ty, kterým partner zemřel po roce 2011, nebo stejnopohlavní páry:
Nárok na vdovský důchod (respektive na jeho překlopení do režimu dlouhodobé výplaty) se pro tuto skupinu příjemců prodlužuje ze dvou na pět let. A tato změna platí i zpětně. Nová právní úprava pamatuje i na situace, kdy by podmínky pro obnovu vdovského důchodu byly v minulosti splněny, pokud by tehdy platila současná nová právní úprava. Jinými slovy: pokud jste ovdověli po roce 2011 a splňujete další podmínky, můžete o pozůstalostní důchod požádat znovu.
Nově vzniká nárok i registrovaným partnerům.
Příklad zpětného nároku: Žena se dvěma vychovanými dětmi, narozená 1. března 1956, ovdověla 1. února 2012. Tehdy měla nárok na vdovský důchod od února 2012 do ledna 2013, poté zanikl. Protože ovdověla v době, kdy platila přísnější úprava s dvouletou lhůtou pro obnovu důchodu, a do starobního důchodu odešla až po necelých pěti letech, nárok na vdovský důchod se jí tehdy neobnovil. Díky nové právní úpravě může od ledna 2025 žádat o obnovení důchodu.
Teď se ale na vdovský/vdovecký důchod podívejme komplexněji.
Kdy vzniká nárok na pozůstalostní důchod?
Podmínky vdovského důchodu stanoví jasná pravidla. Automaticky vzniká nárok pouze při úmrtí kvůli pracovnímu úrazu. V ostatních případech musí zemřelý partner pobírat starobní nebo invalidní důchod, případně získat potřebnou dobu pojištěnípro nárok na starobní nebo invalidní důchod.
Pro vznik nároku na pozůstalostní důchod tedy musel zemřelý partner/partnerka buď pobírat starobní či invalidní důchod, nebo ke dni smrti splnit potřebnou dobu pojištění pro jeden z těchto důchodů. U starobního důchodu to je 35 let pojištění, pro invalidní důchod se potřebná doba pojištění liší podle věku zemřelého:
do 20 let stačí méně než rok pojištění
od 20 do 22 let potřebujete jeden rok
od 22 do 24 let dva roky
od 24 do 26 let tři roky
od 26 do 28 let čtyři roky
nad 28 let pět let v posledních 10 letech
nad 38 let alternativně stačí 10 let pojištění v posledních 20 letech.
Pro koho je pozůstalostní důchod určen?
Nárok mají manželé, manželky i registrovaní partneři. Nároky na důchod pro stejnopohlavní páry se totiž nově srovnaly s ostatními. Společné bydliště přitom není podmínkou pro přiznání důchodu.
Po rozvedeném partnerovi ovšem nárok na pozůstalostní důchod nevzniká.
Jak dlouho se pozůstalostní důchod pobírá?
Pozůstalostní důchod má dvě formy. Základní a prodlouženou. Základní doba činí jeden rok, ta prodloužená je omezena intervalem, po který příjemce pozůstalostního důchodu splňuje podmínky pro nárok na něj.
Pro prodloužení výplaty vdovského důchodu potřebujete splnit některou z těchto podmínek:
pečujete o nezaopatřené dítě (max. do 26 let věku)
pečujete o dítě či rodiče se středně těžkou až úplnou závislostí
máte invaliditu třetího stupně
dosáhnete věku o čtyři roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození.
Příklad splnění věkové podmínky u ženy: Žena ovdověla v lednu 2024. Po dobu jednoho roku bude pobírat pozůstalostní důchod. Do důchodu půjde žena v únoru 2029, ale důchodový věk muže se stejným datem narození vychází až na září 2029. Nicméně po odečtení čtyř let od důchodového věku muže stejného data narození vychází této ženě září 2024, a v tomto čase pobírá pozůstalostní důchod. Žena tedy splnila podmínku pro prodlouženou výplatu vdovského důchodu.
Žádost o důchod: Co budete potřebovat?
Jak zažádat o vdovský důchod? Na pobočce České správy sociálního zabezpečení předložíte:
občanský průkaz
úmrtní list zesnulého partnera
oddací list
případně doklady o pojištění partnera (pokud nepobíral důchod).
ČSSZ rozhodne do 90 dnů od podání žádosti. Lhůta se může prodloužit, pokud úřad potřebuje některé informace došetřit. Rozhodnutí dostanete doporučeně do vlastních rukou. Důchod vám následně vyplatí zpětně ode dne úmrtí partnera.
Jak se stanoví výše důchodu pro pracující vdovy a vdovce?
Výpočet vdovského důchodu 2025 se skládá ze základní výměry 4660 korun a procentní výměry, která činí 50 % důchodu zemřelého partnera.
Příklad 1 - Partner pobíral důchod 20 690 Kč (základní výměra 4400 Kč, procentní 16 290 Kč). Vdovský důchod v roce 2025 bude činit 12 805 Kč (základní výměra 4660 Kč a procentní výměra: 8145 Kč, tedy 50 % z 16 290 Kč).
Příklad 2 - Partner před smrtí nepobíral důchod: Pokud partner ještě nepobíral důchod, ČSSZ nejprve zjistí, zda měl nárok na starobní důchod. Když ano, vypočítá pozůstalostní důchod z tohoto hypotetického starobního důchodu. Pokud nárok neměl, prověří se podmínky pro invalidní důchod třetího stupně a případně se výpočet provede z něj.
Co když už pobíráte vlastní důchod? Pozůstalostní důchod se spočítá jinak
Při souběhu důchodů se bude porovnávat pozůstalostní důchod po partnerovi s vaším aktuálním důchodem. Ve výsledku stát vezme z obou důchodů (vašeho a vdovského) jen vyšší procentní výměru (celou), k tomu přidá polovinu z té nižší procentní výměry a doplní o vyšší základní výměru z obou důchodů.
Pojďme si to ukázat na konkrétním příkladu:
Žena bude v roce 2025 pobírat starobní důchod 18 200 Kč měsíčně, z toho 13 540 Kč činí procentní výměra a 4660 Kč základní výměra. Zemřelému manželovi náležel k datu úmrtí (v roce 2024) starobní důchod ve výši 17 850 Kč měsíčně, z toho 13 450 Kč činila procentní výměra a 4400 Kč základní výměra pro rok 2024.
Ženě by po manželovi, pokud by už nepobírala starobní důchod, náležel vdovský důchod ve výši 11 385 Kč, přičemž procentní výměra by byla 6725 Kč (50 % z 13 450) a základní výměra pak 4660 Kč. A právě s vdovským důchodem se bude porovnávat ženin důchod starobní.
Procentní výměra starobního důchodu ženy je vyšší než procentní výměra vdovského důchodu. Ženě proto při souběhu důchodů bude vyplácena částka ve výši 21 563 Kč měsíčně, protože:
procentní výměru starobního důchodu dostane celou, jde o 13 540 Kč měsíčně,
základní výměra ve výši 4660 Kč měsíčně náleží pouze jednou, a to ke starobnímu důchodu (je vyšší),
z nižšího důchodu, tedy z vdovského, dostane jen 50 % procentní výměry, tedy 3363 Kč měsíčně (50 % z 6725).
Pokud do pěti let od ukončení výplaty znovu splníte některou z podmínek pro nárok na pozůstalostní důchod, můžete požádat o obnovení důchodu. O obnovu musíte požádat na pobočce ČSSZ, neproběhne totiž automaticky. Tato možnost platí nově i zpětně pro ty, kteří ovdověli po roce 2011, a kvůli kratšímu (dvouletému) limitu tehdy o důchod přišli.
Práce, nový sňatek a valorizace vdovského důchodu
Jestliže uzavřete nové manželství, nárok na vdovský či vdovecký důchod zaniká, a to přímo dnem sňatku. Tento fakt musíte nahlásit ČSSZ do osmi dnů. V případě, že byste ovdověli i v druhém manželství, můžete znovu získat nárok na pozůstalostní penzi.
Co se týče práce, při pobírání vdovského nebo vdoveckého důchodu nejste nijak omezeni - můžete pracovat v jakémkoli zaměstnání a s neomezenou výší příjmu.
Důležité je také vědět, že i pozůstalostní důchody, včetně vdovského a vdoveckého, se valorizují. Stejně jako ostatní typy důchodů.
Co u pozůstalostních důchodů přinese rok 2026?
Důchodová reforma přinese navýšení minimálních důchodů. U starobních důchodů bude základní i procentní výměra činit minimálně 10 procent průměrné mzdy (celkem tedy minimálně 20 % průměrné mzdy). Toto minimální nastavení se zavádí i pro další typy důchodů, přičemž specificky u vdovských důchodů a vdoveckých důchodů se od roku 2026 stanovuje minimální výše těchto hodnota na 15 procent průměrné mzdy.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Důchodová reforma 2025 přináší významné změny v oblasti pozůstalostních důchodů. Prodlužuje dobu jejich čerpání a rozšiřuje okruh příjemců. Co všechno musíte vědět o vdovském důchodu a vdoveckém důchodu nejen do roku 2025, ale i pro rok 2026?
Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.
Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.
Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?
KOMENTÁŘE k článku Vdovský důchod 2025: Podmínky, změny a postup krok za krokem
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.