Banky.cz Články Peníze Vdovský důchod 2025: Podmínky, změny a postup krok za krokem

Vdovský důchod 2025: Podmínky, změny a postup krok za krokem

Vdovský důchod 2025: Podmínky, změny a postup krok za krokem
17.1.2025 Peníze

Důchodová reforma 2025 přináší významné změny v oblasti pozůstalostních důchodů. Prodlužuje dobu jejich čerpání a rozšiřuje okruh příjemců. Co všechno musíte vědět o vdovském důchodu a vdoveckém důchodu nejen do roku 2025, ale i pro rok 2026?

REKLAMA

Zásadní změny od roku 2025

Novinky v důchodech pro pozůstalé partnery potěší především ty, kterým partner zemřel po roce 2011, nebo stejnopohlavní páry:

  • Nárok na vdovský důchod (respektive na jeho překlopení do režimu dlouhodobé výplaty) se pro tuto skupinu příjemců prodlužuje ze dvou na pět let. A tato změna platí i zpětně. Nová právní úprava pamatuje i na situace, kdy by podmínky pro obnovu vdovského důchodu byly v minulosti splněny, pokud by tehdy platila současná nová právní úprava. Jinými slovy: pokud jste ovdověli po roce 2011 a splňujete další podmínky, můžete o pozůstalostní důchod požádat znovu. 
  • Nově vzniká nárok i registrovaným partnerům.

Příklad zpětného nároku: Žena se dvěma vychovanými dětmi, narozená 1. března 1956, ovdověla 1. února 2012. Tehdy měla nárok na vdovský důchod od února 2012 do ledna 2013, poté zanikl. Protože ovdověla v době, kdy platila přísnější úprava s dvouletou lhůtou pro obnovu důchodu, a do starobního důchodu odešla až po necelých pěti letech, nárok na vdovský důchod se jí tehdy neobnovil. Díky nové právní úpravě může od ledna 2025 žádat o obnovení důchodu.

Teď se ale na vdovský/vdovecký důchod podívejme komplexněji.

Kdy vzniká nárok na pozůstalostní důchod?

Podmínky vdovského důchodu stanoví jasná pravidla. Automaticky vzniká nárok pouze při úmrtí kvůli pracovnímu úrazu. V ostatních případech musí zemřelý partner pobírat starobní nebo invalidní důchod, případně získat potřebnou dobu pojištěnípro nárok na starobní nebo invalidní důchod.

Pro vznik nároku na pozůstalostní důchod tedy musel zemřelý partner/partnerka buď pobírat starobní či invalidní důchod, nebo ke dni smrti splnit potřebnou dobu pojištění pro jeden z těchto důchodů. U starobního důchodu to je 35 let pojištění, pro invalidní důchod se potřebná doba pojištění liší podle věku zemřelého:

  • do 20 let stačí méně než rok pojištění
  • od 20 do 22 let potřebujete jeden rok
  • od 22 do 24 let dva roky
  • od 24 do 26 let tři roky
  • od 26 do 28 let čtyři roky
  • nad 28 let pět let v posledních 10 letech
  • nad 38 let alternativně stačí 10 let pojištění v posledních 20 letech.

Pro koho je pozůstalostní důchod určen?

Nárok mají manželé, manželky i registrovaní partneři. Nároky na důchod pro stejnopohlavní páry se totiž nově srovnaly s ostatními. Společné bydliště přitom není podmínkou pro přiznání důchodu. 

Po rozvedeném partnerovi ovšem nárok na pozůstalostní důchod nevzniká.

Jak dlouho se pozůstalostní důchod pobírá?

Pozůstalostní důchod má dvě formy. Základní a prodlouženou. Základní doba činí jeden rok, ta prodloužená je omezena intervalem, po který příjemce pozůstalostního důchodu splňuje podmínky pro nárok na něj. 

Pro prodloužení výplaty vdovského důchodu potřebujete splnit některou z těchto podmínek:

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

  • pečujete o nezaopatřené dítě (max. do 26 let věku)
  • pečujete o dítě či rodiče se středně těžkou až úplnou závislostí
  • máte invaliditu třetího stupně
  • dosáhnete věku o čtyři roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození.

Příklad splnění věkové podmínky u ženy: Žena ovdověla v lednu 2024. Po dobu jednoho roku bude pobírat pozůstalostní důchod. Do důchodu půjde žena v únoru 2029, ale důchodový věk muže se stejným datem narození vychází až na září 2029. Nicméně po odečtení čtyř let od důchodového věku muže stejného data narození vychází této ženě září 2024, a v tomto čase pobírá pozůstalostní důchod. Žena tedy splnila podmínku pro prodlouženou výplatu vdovského důchodu. 

Žádost o důchod: Co budete potřebovat?

Jak zažádat o vdovský důchod? Na pobočce České správy sociálního zabezpečení předložíte:

  • občanský průkaz
  • úmrtní list zesnulého partnera
  • oddací list
  • případně doklady o pojištění partnera (pokud nepobíral důchod).

ČSSZ rozhodne do 90 dnů od podání žádosti. Lhůta se může prodloužit, pokud úřad potřebuje některé informace došetřit. Rozhodnutí dostanete doporučeně do vlastních rukou. Důchod vám následně vyplatí zpětně ode dne úmrtí partnera.

Jak se stanoví výše důchodu pro pracující vdovy a vdovce?

Výpočet vdovského důchodu 2025 se skládá ze základní výměry 4660 korun a procentní výměry, která činí 50 % důchodu zemřelého partnera.

Příklad 1 - Partner pobíral důchod 20 690 Kč (základní výměra 4400 Kč, procentní 16 290 Kč). Vdovský důchod v roce 2025 bude činit 12 805 Kč (základní výměra 4660 Kč a procentní výměra: 8145 Kč, tedy 50 % z 16 290 Kč).

Další částky si můžete propočítat v naší kalkulačce pozůstalostního důchodu.

Příklad 2 - Partner před smrtí nepobíral důchod: Pokud partner ještě nepobíral důchod, ČSSZ nejprve zjistí, zda měl nárok na starobní důchod. Když ano, vypočítá pozůstalostní důchod z tohoto hypotetického starobního důchodu. Pokud nárok neměl, prověří se podmínky pro invalidní důchod třetího stupně a případně se výpočet provede z něj.

Co když už pobíráte vlastní důchod? Pozůstalostní důchod se spočítá jinak

Při souběhu důchodů se bude porovnávat pozůstalostní důchod po partnerovi s vaším aktuálním důchodem. Ve výsledku stát vezme z obou důchodů (vašeho a vdovského) jen vyšší procentní výměru (celou), k tomu přidá polovinu z té nižší procentní výměry a doplní o vyšší základní výměru z obou důchodů.

Pojďme si to ukázat na konkrétním příkladu:

Běžný účet bez poplatků

Žena bude v roce 2025 pobírat starobní důchod 18 200 Kč měsíčně, z toho 13 540 Kč činí procentní výměra a 4660 Kč základní výměra. Zemřelému manželovi náležel k datu úmrtí (v roce 2024) starobní důchod ve výši 17 850 Kč měsíčně, z toho 13 450 Kč činila procentní výměra a 4400 Kč základní výměra pro rok 2024. 

Ženě by po manželovi, pokud by už nepobírala starobní důchod, náležel vdovský důchod ve výši 11 385 Kč, přičemž procentní výměra by byla 6725 Kč (50 % z 13 450) a základní výměra pak 4660 Kč. A právě s vdovským důchodem se bude porovnávat ženin důchod starobní.

Procentní výměra starobního důchodu ženy je vyšší než procentní výměra vdovského důchodu. Ženě proto při souběhu důchodů bude vyplácena částka ve výši 21 563 Kč měsíčně, protože:

  • procentní výměru starobního důchodu dostane celou, jde o 13 540 Kč měsíčně,
  • základní výměra ve výši 4660 Kč měsíčně náleží pouze jednou, a to ke starobnímu důchodu (je vyšší),
  • z nižšího důchodu, tedy z vdovského, dostane jen 50 % procentní výměry, tedy 3363 Kč měsíčně (50 % z 6725).

Připravili jsme pro vás: Starobní důchod přehledně: Jak vysoký bude a kdy o něj žádat?

Jak obnovit vdovský důchod?

Pokud do pěti let od ukončení výplaty znovu splníte některou z podmínek pro nárok na pozůstalostní důchod, můžete požádat o obnovení důchodu. O obnovu musíte požádat na pobočce ČSSZ, neproběhne totiž automaticky. Tato možnost platí nově i zpětně pro ty, kteří ovdověli po roce 2011, a kvůli kratšímu (dvouletému) limitu tehdy o důchod přišli.

Práce, nový sňatek a valorizace vdovského důchodu

Jestliže uzavřete nové manželství, nárok na vdovský či vdovecký důchod zaniká, a to přímo dnem sňatku. Tento fakt musíte nahlásit ČSSZ do osmi dnů. V případě, že byste ovdověli i v druhém manželství, můžete znovu získat nárok na pozůstalostní penzi. 

Co se týče práce, při pobírání vdovského nebo vdoveckého důchodu nejste nijak omezeni - můžete pracovat v jakémkoli zaměstnání a s neomezenou výší příjmu.

Důležité je také vědět, že i pozůstalostní důchody, včetně vdovského a vdoveckého, se valorizují. Stejně jako ostatní typy důchodů.

Co u pozůstalostních důchodů přinese rok 2026?

Důchodová reforma přinese navýšení minimálních důchodů. U starobních důchodů bude základní i procentní výměra činit minimálně 10 procent průměrné mzdy (celkem tedy minimálně 20 % průměrné mzdy). Toto minimální nastavení se zavádí i pro další typy důchodů, přičemž specificky u vdovských důchodů a vdoveckých důchodů se od roku 2026 stanovuje minimální výše těchto hodnota na 15 procent průměrné mzdy.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Vdovský důchod 2025: Podmínky, změny a postup krok za krokem

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje cashback: ušetřete při každém nákupu

Jak funguje cashback: ušetřete při každém nákupu

20.1.2025 Peníze

Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.

Vdovský důchod 2025: Podmínky, změny a postup krok za krokem

Vdovský důchod 2025: Podmínky, změny a postup krok za krokem

17.1.2025 Peníze

Důchodová reforma 2025 přináší významné změny v oblasti pozůstalostních důchodů. Prodlužuje dobu jejich čerpání a rozšiřuje okruh příjemců. Co všechno musíte vědět o vdovském důchodu a vdoveckém důchodu nejen do roku 2025, ale i pro rok 2026?

Jak funguje nemocenská

Jak funguje nemocenská

8.1.2025 Peníze

Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.

Kalkulačka vdovského důchodu 2025

Kalkulačka vdovského důchodu 2025

2.1.2025 Peníze

Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.

Jak funguje Sportka: Vše, co potřebujete vědět před sázkou

Jak funguje Sportka: Vše, co potřebujete vědět před sázkou

1.1.2025 Peníze

Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?

Z naší bankovní poradny

Nedostatek prostředků k platbě

10.9.2017 Běžný účet
Dobrý den, pokud bych měl u vás běžný účet, jaká je obvyklá praxe ve věci, kterou uvedu dále. Příklad ze života: klient má nedostatek finančních prostředků na běžném účtu. Aniž by si to uvědomil, prostě to přehlédl, zadá příkaz k úhradě na vyšší částku. Nemá žádný kontokorent, nic, co by umožnilo jít do mínusu. Co se stane dál? Bude vaším systémem nebo pracovníkem nějak včas upozorněn, nebo bude neprovedená transakce automaticky sankcionována ceníkovým poplatkem? Např. u jedné nejmenované banky to je 40 Kč. Děkuji mockrát za vyčerpávající informace mailem. Marcel Dobrý den, tuto situaci řeší každá banka trochu jinak. Jako vůbec nejlepší mi přijde platbu pozastavit do momentu, kdy bude opět na účtu dostatek prostředků. Tak postupuje např. Equa bank, která při nedostatku prostředků platbu neodešle, ale "zaparkuje ji" do sekce "budoucí platby" a v poznámce vidíte popis "čeká na dostatek prostředků na účtu". Jakmile peníze na účet dorazí, platba se automaticky odešle. Toto řešení poskytuje ochranu v případě, kdy by Vám někdo zcizil platební kartu a prolomil PIN - zloděj pak nemůže vybrat více, než máte na účtu. Jiné banky platbu odešlou a chybějící peníze vedou jako nepovolený debet s úrokem až 25% nebo si účtují jiné poplatky.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Přeplatek na pojistném

20.3.2017 Pojištění
Vážení, v 11.listopadu 2016 jsem na poště Praha 14, 198 00 uhradil 199,- Kč jako platbu pojistného u AIG pojišťovna. Moje smlouva s pojišťovnou však byla zrušena, neboť jsem byl takřka 2 měsíce v nemocnici - a nemohl reagovat např. na upomínky. V současné době už měsíc pátrám po tom, kde a na jakém účtu skončila má platba 199,-Kč. Pošta mě odkazuje na pojišťovnu, tam mi ale řekli, že dle mého variabilního symbolu 7545005474 dnes již zrušený účet nevykazuje nedoplatek, resp. přeplatek. Vodítkem by mohl být můj omyl, na složence jsem uvedl č.konta 2018550408/2600, přičemž správné číslo konta mělo být 2018500408/2600. Žádám vás tímto o pomoc. Sice jde o titěrnou částku, avšak já se na celou věc začal dívat z principiálních důvodů. Pošta tvrdí, že platbu odeslala, pojišťovna tvrdí, že platbu neobdržela. Předem děkuji za radu či pomoc. Dobrý den, Pošta Vám nepomůže, ta jen provádí platby dle Vašich instrukcí (neví, komu a proč posíláte peníze). Je třeba případně kontaktovat přímo AIG pojišťovnu, sdělit jí, kolik a kam jste kdy poslal a požádat o vrácení přeplatku na pojistném. Pokud jste ale na složence uvedl špatné číslo účtu, pak peníze AIG pojišťovna vůbec neobdržela (a tudíž u Vás neeviduje žádný přeplatek) a peníze dostal někdo jiný (nebo cílový účet neexistoval a peníze se vrátily zpět Poště). A tady nastávají komplikace. Pokud byste platbu provedl ze svého bankovního účtu (což mimochodem nic nestojí na rozdíl od desítek korun za složenku), peníze by se Vám automaticky vrátily zpět na účet (v případě neexistujícího cílového účtu). Pokud by chybně zadaný cílový účet existoval, kontaktoval byste svou banku, která by následně vyzvala majitele cílového účtu k navrácení peněz. Obávám se, že 199 Kč poslaných přes Poštu složenkou takto nevypátráte. Založte si běžný účet u Equa bank (z pohodlí domova přes internet, banka smlouvu k podpisu pošle zdarma kurýrem), kde máte vše zcela zdarma (veškerý platební styk, platební karta, neomezené výběry z bankomatů všech bank, atd.) a bez jakýchkoliv podmínek. Platby provádějte z pohodlí domova přes internetbanking. A problém se zatoulanými penězi Vás již nepotká. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Kam investovat úspory?

18.3.2017 Akcie a investice
Dobrý den! V první řadě bych chtěl Váš server, jako jeho dlouholetý čtenář, velice pochválit. Před zhruba třemi lety jsem začal pracovat v bankovním sektoru a našel jsem na těchto stránkách mnoho skvělých a hlavně lehce pochopitelných rad i zajímavostí a aktualit. Upřímně řečeno, rad ohledně bankovnictví není v ČR nikdy dost proto palec nahoru pro Váš server :). Každopádně bych se nyní na Vás rád obrátil s prosbou o radu. Po třech letech v bankovní branži se mi nahromadily nějaké peníze a rád bych je co možná nejrozumněji investoval (samozřejmě s co možná nejzajímavějším výnosem a nejnižším rizikem). Mám už dva spořící účty, stavební spoření, na důchodové si posílám maximální částku, a v poslední době se začínám zajímat o pole investičních fondů a případně i dluhopisů. Zde právě bych rád položil svoji otázku. Myslíte si, že je zajímavější investovat do investičních fondů (aktuálně zvažuji u ING) a rovněž jsem na Vašich stránkách zahlédl i inzerci investování do dluhopisů nemovitostí přes CEE Real Estate. Mohl bych Vás požádat, o radu, čemu nebo komu se na tomto ošemetném poli vyhnout a nebo naopak kde zapojit své prostředky? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne. Dobrý den, jsme rádi, že se Vám náš portál Banky.cz líbí.  Vaši otázku "Kam investovat úspory?" bych si dovolil přetransformovat do "Čeho chci v životě dosáhnout, kam směřuji?". Peníze nám pomáhají realizovat životní sny. Někdo by rád celý život cestoval, střídal pracovní místa, žil v nájmu a hromadil majetek pro zajištění klidného stáří. Další by chtěl velký domek se zahradou a vychovávat hromadu dětí. Dle životních priorit lze pak doporučit optimální nakládání s osobními financemi a vhodné investice. Já bych viděl jako první životní cíl zajištění vlastní střechy nad hlavou. Přestanete platit nájem, získáte ideální podmínky pro založení rodiny a zajistíte si klidné stáří. Nemáte-li doposud vlastní bydlení, není lepší volby než investovat všechny své úspory do koupě nemovitosti a zbytek doplatit hypotékou.  Jste-li již v další životní etapě (vlastníte nemovitost, rodina zajištěna), pak teprve lze doporučit "investování". Očekávaný výnos je vždy úměrný riziku. Neexistuje nic jako výnosná bezriziková investice. Nejbezpečnějším uložením peněz je vklad v bance, který je do ekvivalentu 100 000 EUR zcela bezrizikový (díky pojištění vkladů), ale také velmi málo výnosný (úrok cca 1%). O něco rizikovější je investice do nemovitosti na pronájem (očekávaný výnos cca 5%, ale nemusíte mít štěstí na dobré nájemníky). Pak jsou dluhopisy, které jsou rizikovější než nemovitosti a měly by tudíž poskytovat vyšší výnos (5-8%). Bohužel díky současné deformované situaci na tuzemském peněžním a nemovitostním trhu (nedostatek nemovitostí, přebytek peněz) nabízený výnos z dluhopisů podle mého již neodpovídá podstupovanému riziku a z pohledu drobného investora bych volil raději něco jiného. Nakonec máme akcie. Nejvyšší riziko, ale také nejvyšší možný výnos nad 10%. Investovat můžete buď sám (koupíte nemovitost, dluhopisy, akcie) nebo přes zprostředkovatele (koupíte nemovitostní, dluhopisový či akciový fond). Fondy jsou pohodlnější, ale také výrazně nákladovější (platíte % za správu aktiv, vstupní a výstupní poplatky). Tzv. finanční poradci a reklamy lákají na očekávané výnosy bez započtení nákladů. Výnos 3-5% může v prospektu vypadat dobře, ale už Vám neřeknou, že třeba polovinu Vám pak strhnou na poplatcích.  Když investovat, pak bych osobně volil raději přímý nákup aktiv na sebe než fondy. Dobré podmínky pro obchodování na kapitálových trzích má Fio banka (přívětivá aplikace připomínající internetbanking, nízké poplatky).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Běžný účet

Běžný účet je základním produktem všech českých bank. Jedná se o základní účet pro platební styk, který slouží zejména pro ukládání peněz a peněžní transakce. V dnešní době je běžný účet nezbytný k základním finančním operacím a vyžaduje ho většina zaměstnavatelů k tomu, aby na něj svým zaměstnancům mohla zasílat výplatu. Jaké jsou funkce běžného účtu?Běžný účet plní několik základních funkcí: Vkládání a výběr peněz: Jednou z klíčových funkcí je vkládání peněz a jejich výběr.Bankovní převody: Prostřednictvím běžného účtu je možné provádět bankovní převody ve prospěch jiných lidí, úřadů nebo firem.Platby kartou: Se založením běžného účtu se pojí získání jedné nebo více platebních karet, které umožňují platit bezhotovostně.Placení výdajů: Pomocí běžného účtu je možné jednoduše zadat trvalý příklad, inkaso nebo SIPO.Bankovní identita: Se založením běžného účtu máte možnost využívat internetové bankovnictví, jež může posloužit i pro takzvanou bankovní identitu.Výhody běžného účtu„K hlavním výhodám běžných účtů patří bezpečnost, vložené peníze jsou totiž ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Nespornou předností je i skutečnost, že většina bank nabízí sjednání i vedení běžného účtu zdarma. Běžný účet je zárukou pohodlného placení i příjmu plateb. Získáte díky němu i dokonalý přehled o všech transakcích,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Nevýhody běžného účtuBěžný účet je kromě výhod spojený i s několika nevýhodami. Patří k nim zejména skutečnost, že běžné účty zpravidla nebývají na rozdíl od spořicích účtů nijak úročeny. Setkat se můžete také s různými poplatky, například za výběr z bankomatů cizích bank nebo za výběr peněz v zahraničí. Jak vybrat běžný účet?V dnešní době takřka všechny banky nabízejí běžný účet zdarma, jinými slovy můžete získat běžný účet, jehož sjednání a vedení je zdarma. Na co se při výběru zaměřit, aby se vám podařilo vybrat nejvýhodnější bankovní účet? Úroková sazba: Valná většina běžných účtů v současné době žádný úrok nenabízí, výjimečně však můžete narazit i na běžné účty s úrokem, obvykle však velmi nízkým.Podmínky: Běžné účty se mohou lišit svými podmínkami, některé banky mohou mít například bezplatné vedení účtu podmíněno minimálními měsíčními výběry apod.Poplatky: Základní funkce jsou u běžných účtů zpravidla zdarma. Pokročilejší funkce ale mohou být spojené s poplatky.Dostupnost banky: V potaz byste měli při výběru vzít i dostupnost nejbližší pobočky zvolené banky a jejich bankomatů.Další produkty banky: Při výběru je dobré se zaměřit také na další produkty banky, ať už se jedná o spořicí účet nebo hypotéku.Mobilní aplikace a internetové bankovnictví: Ověřit byste si měli i to, zda banka nabízí mobilní aplikaci a internetové bankovnictví, které vám usnadní správu peněz.Podpora okamžitých plateb: Řada lidí od bankovního účtu vyžaduje podporu okamžitých plateb.Bonusy: Některé banky za založení běžného účtu nabízejí nejrůznější bonusy nebo slevy.Zákaznický servis: V případě, že se něco pokazí, oceníte kvalitní zákaznický servis dostupný 24/7. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena