Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Vedení rozpočtu

Vedení rozpočtu

Vedení rozpočtu

Ať je váš příjem jakýkoliv, nesmíte utrácet více než vyděláte, abyste zůstali solventní. Pokud vaše účty a další výdaje pravidelně překračují váš příjem, začnou se vám kupit problémy. Tam je jejich počátek. Nepotřebujete být účetní, abyste si sestavili váš vlastní jednoduchý osobní rozpočet. Důvodem vzniku průvodce Banky.cz je snaha pomoci vám naučit se sledovat vaše peněžní prostředky a korigovat vaše finanční potřeby.

REKLAMA

Proč potřebuji sestavit rozpočet?

Ať je váš příjem jakýkoliv, pokud utrácíte více než vyděláváte, octnete se přinejlepším v dluzích, které budete muset splácet, nebo u soudu a nebo přinejhorším na seznamu exekutora. Vězení pro dlužníky u nás zatím nefungují – někteří by tam trávili značnou část života.

Nemám žádné účetnické schopnosti, zvládnu sestavení rozpočtu?

Prostý osobní rozpočet je zcela jednoduchý a nezbytný. Má dáti - dal. Říká se tomu kuchyňské počty. A vy jej zkrátka musíte dodržovat!

Kde mám začít?

Vezměte si k ruce poslední bankovní výpisy alespoň za poslední měsíc a – pokud je to možné – účty za komunální služby za poslední rok: za telefon, plyn, elektrickou energii, domovní daň, vodné a stočné, silniční daň, pojištění a jakékoliv další účty, které platíte v pravidelných intervalech během roku – k tomu si vezměte velký čistý arch papíru.

Také budete moci použít aplikaci Můj bankéř, kterou pro Vás připravujeme. Nebo požádejte vaši banku, zda by vám mohla dodat předtištěný rozpočtový plánovač. Banka vám jej jistě poskytne zdarma.

Co mám udělat jako bod dva?

dluhy-1.jpg
Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Začněte tím, že projdete náklady (výdaje). Sepište si všechny vaše účty z minulého roku a sečtěte je, aby vznikl váš celkový roční výdaj za pravidelné účty. Tam, kde dostáváte účty čtvrtletně nebo ročně, označte si měsíc(e), kde jdou účty za platbu proti příjmům. Nezapomeňte na účty, které se proplácejí přímo z vašeho bankovního účtu, jako je hypotéka a splátky půjček a také částky za zábavu, jídlo a dovolenou eventuálně za víkendy. Nezapomeňte na nákupy vánočních a narozeninových dárků, na nečekané výdaje, jako jsou třeba oprava automobilu nebo porucha myčky. Když jste dospěli k celkové částce zaplacené v minulém roce, přidejte, řekněme 5 procent na růst během roku nadcházejícího.

A co dál?

Nyní sepište váš očekávaný příjem v celém roce. Zahrňte mzdy, přídavky na dítě nebo sociální dávky, důchod a všechny úroky na spořících účtech a vyplacené dividendy. Buďte realističtí. Pokud pravidelně pracujete i řekněme s deseti hodinami přesčasů měsíčně, uveďte i tento příjem, ale pokud nejsou přesčasy jisté, vynechte je ze svých výpočtů. Váš celkový příjem musí být větší než celková částka vašich účtů. Pokud tomu tak není, potřebujete okamžitě přijmout opatření které povede ke snížení účtů. Jako první krok budete možná schopni snížit vaši útratu - například omezením telefonních rozhovorů, cigaret, alkoholu, nového oblečení, zábavy a dovolených.

Ale já platím měsíčně, ne ročně

Jakmile jste vyvážili váš roční rozpočet, vydělte celkovou roční částku účtů dvanácti. A výsledkem je teoreticky částka, kterou potřebujete dát stranou každý měsíc, abyste pokryli své platby účtů. Jestliže jsou vaše účty stejnoměrně rozloženy v celém roce, je to vše, co jste měli udělat.

Ale moje účty nejsou stejnoměrně rozloženy v celém roce. Co mám udělat?

Tento požadavek nemusí být nutně problém za předpokladu, že máte vyrovnaný svůj roční rozpočet. Nyní budete potřebovat sestavit měsíční rozpočet za použití informací, které jste si už vypsali. Předpokládejte, že měsíc běží od jednoho platebního dne k dalšímu. Vezměte každý měsíc zvlášť, sepište si účty, které přicházejí v úvahu během toho každého měsíce stejným způsobem, jako jste sestavili váš roční rozpočet. Porovnejte celkovou částku pro každý měsíc s teoretickou měsíční částkou, kterou potřebujete dát stranou. Přeneste všechny přebytky z jednoho měsíce do toho následujícího. Možná přijdete na to, že tento způsob zajišťuje, že jakýkoliv schodek jednotlivého měsíce bude pokryt 'přebytky' z měsíců předešlých.

Už jsem to udělal, ale pořád ještě mám pár měsíců, u nichž je nedostatek

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Nejprve se podívejte na účty, které nejsou splatné pravidelně každý měsíc, jako je vyúčtování za plyn, elektrickou energii, vodné a stočné. Pokud jsou roční doplácené sumy vyšší, požádejte o zvýšení pravidelných měsíčních záloh. To způsobí, že se vám sice zvýší o pár korun měsíční platba, ale nebude vznikat hluboká rána při placení vysokého doplatku. Sestavte svůj měsíční rozpočet znovu s použitím upravených sazeb. Možná s povděkem zjistíte, že se tímto způsobem problém vyřeší. A pokud měsíční paušál za energie nespotřebujete, ještě možná ušetříte.

Tip: Společnosti poskytující komunální služby často poskytují slevu až 5% pro zákazníky, kteří si přejí platit své účty bezhotovostní platbou.

I to jsem udělal, ale stále mám u některých měsíců nedostatek

bez-penez-1.jpg
Spočítejte nedostatečnou částku a měsíc, v němž je částka splatná. Do té doby budete zkrátka muset zajistit vložení dostatku hotovosti na váš účet, abyste se vyhnuli přečerpání vašeho účtu. Jinak si předem sjednejte ve vaší bance možnost dočasného úvěru - kontokorentu, ale ověřte si, zda a jaký vám za to bude účtován poplatek a úrok.

Jak mám zajistit, aby na mém účtu byl vždy v daném čase dostatek peněz?

Nejjednodušší způsob je požádat vaši banku o založení samostatného účtu. Převádějte na něj každý měsíc příslušnou částku a plaťte své účty z tohoto bankovního účtu. Každý měsíc kontrolujte výpisy z tohoto účtu, abyste se ujistili, že nevybočujete. A budete mít jistotu že máte na vašem účtu vždy dostatek peněz, aby bylo možné pokrýt vaše pravidelné výdaje.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Vedení rozpočtu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena