Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Velká rodinná reforma 2

Velká rodinná reforma 2

Velká rodinná reforma 2

Rodinná politika státu není pouze o dávkách a slevách na dani, ale i např. o dostatku míst ve školkách. ČSSD chce také zrovnoprávnit postavení žen a můžu a vytvořit nová pravidla sociálního bydlení. Jde navrhovaná reforma správným směrem?

REKLAMA

V minulém díle Velká rodinná reforma 1 jsme se blíže podívali na oblast dávek, trhu práce a rodinných financí. Nyní projdeme školství, zdravotnictví, sociální bydlení a rovné příležitosti.

Školství

Rodinná reforma

  • Mateřské školky: garance místa od 2 let věku dítěte, možnost nastoupit kdykoliv (nyní povinný/garantován pouze poslední předškolní rok, možnost nastoupit bývá obvykle omezena na začátek školního roku u státních školek)
  • Družiny: přizpůsobení otvírací doby potřebám pracujících
  • Vznik mikro-jeslí: pro max. 4 děti od půl roku věku dítěte, placeno státem
  • Jednotný vzdělávací program a hygienické standardy pro před-školní zařízení

Garance místa v bezplatných státních školkách je velmi smělým ale zároveň i potřebným krokem. Nedostatečné kapacity ženou rodiče do školek soukromých se školným i 5-10 tisíc Kč měsíčně. Proto se pracujícímu s mediánovou mzdou mnohdy nevyplatí návrat do práce. Požadavek na hygienické standardy zní oprávněně, ale v praxi to spíše povede k zavírání lesních školek a podobných alternativnách zařízení, což není žádoucí.

Rovnost mužů a žen

  • Stejné platy: firmy nad 50 zaměstnanců budou povinně zveřejňovat statistiky o platech mužů a žen a zavádět plány na dosažení rovného odměňování
  • Otcovské poporodní období: 5 dnů volna pro otce placeného jako mateřská v období šestinedělí
  • Střídání na rodičovské: až 3 měsíce placené jako mateřská pro druhého rodiče střídajícího na mateřské prvního rodiče do 3 let věku dítěte
Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Víte, že existuje Den platové nerovnosti? :) Hlavním argumentem tuzemských bojovníků proti genderové nerovnosti je oficiální statistika, že ženy vydělávají v ČR průměrně o 22% méně než muži. Jenže když se ve výpočtu zohlední jednotlivé obory, je to už jen 11% a přidáme-li k tomu i počet odpracovaných let (dobu praxe), dostaneme se na méně než 5%. Více žen totiž pracuje v hůře placených profesích (školství, zdravotnictví, sociální práce) a více mužů najdeme v dolech či mezi programátory. Stráví-li žena na rodičovské s průměrně dvěma dětmi 4-8 let života, pak mají muži i ve stejných oborech o něco vyšší praxi, za což pobírají vyšší mzdu. Dokud se muži nenaučí rodit děti a platy učitelů a zdravotních sester nestoupnou na důstojnější úroveň, bude tu nadále i platová nerovnost. Akční plány pro střední a velké podniky s tím nic nezmohou, neboť za dobu své praxe jsem se ještě nikdy nesetkal s rozdílným platem pro identickou pozici dle pohlaví. To už je více pochopitelná snaha paní Marksové odstranit z rodičovské a mateřské slovo „dovolená“.

Sociální bydlení

  • Přidělování bytů: obce budou mít povinnost přidělit byt každému „v bytové nouzi“ (cca 600 tisíc lidí, kteří dnes berou doplatky na bydlení) za snížený nájem
  • Tři postupné typy bydlení: krizové/sociální/dostupné

V oblasti sociálního bydlení je více než kde jinde vidět disproporce mezi právy a povinnostmi žadatelů o byt či doplatek na bydlení, výsledkem čehož jsou koncentrace nepřizpůsobivých v problémových lokalitách, kde nemovitosti skupují spekulanti. Stát takovýmto občanům dotuje desetitisícové nájmy v nevyhovujících 1+0. Obce ze strachu před spekulanty raději draze vykupují vybydlené objekty a na vlastní náklady je demolují (aby právě u nich nevzniklo další ghetto). Tedy nahradit doplatky na bydlení nouzovým obecním ubytováním ano, ale a) stát to bude muset obcím hradit b) nouzové bydlení by mělo poskytovat jen nutný základ (a la Čunkovy kontejnery za Vsetínem) a ne tři třídy komfortu.

Zdravotnictví

Poslanecká sněmovna

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

  • Antikoncepce: bezplatná pro dívky do 18 let
  • Umělé oplodnění: 4 státem hrazené pokusy do 43 let (nyní 3 pokusy do 38 let) a zrušení povinného souhlasu partnera
  • Důstojné porody: podpora domácích porodů

Většina doktorů považuje domácí porody za nerozum. Porodní asistentka a důvěrně známé prostředí domácího krbu mohou sice 95% jednodušších porodů přinést větší pocit radosti, ale co když nastanou komplikace? Anesteziolog ani infúze po ruce obvykle v řádu minut nejsou. Nemá cenu domácí porody omezovat či zakazovat, každý by si měl výhody a rizika spočítat sám. Ale cílená státní podpora asi taky nebude to pravé ořechové.

ČSSD na křižovatce

Neúspěch ČSSD v krajských volbách není výsledkem necharismatického předsedy strany. V kontextu minulých let s akčními VV, paní Nagyovou či pány Rathem a Paroubkem je možná klid a nevýraznost přesně to, po čem středo-levicový volič touží. Problémem ČSSD je nejednotná politika a komunikace vycházejí ze tří rozdílných názorových proudů uvnitř strany. Rozumným středem moderní levicové politiky je pan Sobotka. Jenže část strany má názorově blízko ke skupině lánských pučistů (Zeman, Hašek, odboráři, horníci, Rusko/Čína) a diskvalifikuje ČSSD coby volitelnou stranu pro mladé, vzdělanější a střední střídu (naopak imponuje starším a méně vzdělaným, kde se přetahuje o voliče s KSČM). A tzv. ombudsmanské křídlo (Šabatová, Dienstbier, Marksová, Romové, imigranti) s heslem „všichni mají práva, ale žádné povinnosti“ je také trochu moc na průměrnou střední třídu (zde se o hlasy bojuje s voliči pana Stropnického juniora/SZ). Dokud se bude ČSSD ucházet o hlasy tří takto rozdílných cílových skupin, nebude ji ve výsledku volit pořádně nikdo. Podobný problém v nekonzistentní politice má i ODS, např. ve vztahu k Dalajlámovi (Klaus – ne, Topolánek – ano, Nečas – ne, Fiala – ano). Nejde donekonečna hrát na všechny strany.

REKLAMA

ANKETA k článku Velká rodinná reforma 2

Jsou ženy platově diskriminovány?

Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Velká rodinná reforma 2

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena