Pořizujete si vlastní bydlení a hledáte nejlepší možnou hypotéku? Nebo jen splácíte spotřebitelský úvěr za letní dovolenou a chtěli byste lepší podmínky? Portál banky.cz Vám přináší velké porovnání hypoték, spotřebitelských úvěrů a kreditních karet.
V minulém díle našeho pravidelného měsíčního zpravodaje Banky.cz jsme se blíže podívali na běžné účty a spoření (spořicí účet, terminovaný vklad, vkladní knížka a stavební spoření) a našli pro vás nejvhodnější produkty/banky v každé kategorii. Vše jsme taktéž porovnali s rok starými výsledky, což výrazně napovědělo, které banky drží dobré podmínky dlouhodobě a kde se naopak jedná pouze o jednorázové a krátkodobé akce. Tento měsíc ve stejném duchu proklepneme úvěrové produkty a to konkrétně kreditní karty, spotřebitelské úvěry a hypotéky. Zaměříme se především na úroky a poplatky s úvěry spojené.
Potřebuji drobný úvěr v rozsahu 10 000-200 000 Kč na opravu auta, rekonstrukci bytu (či na drobné spotřební výdaje jako dovolená, dárky k Vánocům, nová televize – nedoporučuji) => půjčka
Potřebuji si půjčit více než 200 000 Kč na pořízení nemovitosti či cokoliv jiného a mohu ručit nemovitostí => hypotéka
Nepotřebuji si půjčit na nic konkrétního, ale chci mít pohotovostní rezervu na neočekávané výdaje => kreditní karta
Cílíme na úvěry v rozmezí 10 000-200 000 (půjčovat si více formou spotřebitelského úvěru je příliš nákladné), předpokládáme dostatečnou bonitu klienta (dostatečný doložitelný pravidelný měsíční příjem pro potřebnou velikost úvěru, bez negativních záznamů v registrech), hodnotíme výši poplatků za sjednání a vedení produktu, úrokovou sazbu a další podmínky – potřeba zřídit si další produkty u téže banky, atd. Úvěry lze teoreticky dělit na 3 skupiny a to účelové (je třeba doložit účel, např. rekonstrukce bytu, koupě auta), neúčelové a refinancování/konsolidace. V minulosti byl na tyto skupiny brán zřetel a banky je rozlišovaly dle výše poplatků a úroků. Nejdražší byl neúčelový úvěr, nejlevnější refinancování/konsolidace. Dnes již tak striktní rozdělení neplatí všude a zejména moderní nízkonákladové banky nám obvykle půjčí za stejných podmínek, ať už chceme peníze účelově, na cokoliv či přecházíme od jiné banky.
Neúčelový spotřebitelský úvěr => Air-Bank, Equa Bank, následuje ZUNO Bank
Účelový spotřebitelský úvěr => Air-Bank, Equa Bank, následuje ZUNO Bank
Refinancování/konsolidace => Air-Bank, Equa Bank, následuje ZUNO Bank
Všechny výše zmíněné banky nabízejí úrok/RPSN 9-11% (Air-Bank a Equa Bank nabízejí shodně RPSN 9,28% u úvěru ve výši 100 000 Kč na 24 měsíců) a nulové poplatky za zřízení a vedení úvěru. Poskytnutí půjčky je podmíněno vedením běžného účtu (u Air-Bank a ZUNO máme vedení účtu komplet zdarma, u Equa bank jen při splnění podmínky aktivního využívání účtu, na což v kategorii „příjem“ žadatel o úvěr stejně musí dosáhnout). Oproti loňskému roku Equa Bank přeskočila ZUNO a dorovnala nabídku Air-Bank. V kategorii „účelový spotřebitelský úvěr“ opustila stupně vítězů Raiffeisenbank, která sice nezdražila, ale na trio leadrů na poli spotřebitelských úvěrů to již letos nestačilo.
Sledujeme úvěry se zástavou nemovitosti od 200 000 Kč výše (na méně se hypotéka z důvodu většího papírování a interakce s katastrem nevyplatí a banky je ani neposkytují) s dnes nejběžnější pětiletou fixací úrokové sazby. Předpokládáme dostatečnou bonitu klienta (dostatečný doložitelný pravidelný měsíční příjem pro potřebnou velikost úvěru, bez negativních záznamů v registrech) a % LTV (loan to value, aneb poměr velikosti úvěru a zástavní hodnoty nemovitosti), hodnotíme výši poplatků za sjednání a vedení produktu, úrokovou sazbu a další podmínky – potřeba zřídit si další produkty u téže banky, atd. Kromě standardní klasické hypotéky na bydlení (s dostatečnými výše zmíněnými parametry) vyhodnotíme i nabídky bank v oblasti nestandardních hypoték.
Klasická hypotéka „na bydlení“ => FIO Banka (2,29%), Equa Bank (2,39%), následuje mBank (2,69%)
Refinancování/konsolidace => FIO Banka (2,19%), Equa Bank (2,29%), následuje mBank (2,69%)
Zatímco u výše zmíněných hypoték nám banky doslova ruce utrhnou, jaký o nás budou mít zájem a nezastihnou nás poplatky za sjednání a vedení úvěru, níže zmíněné případy jsou komplikovanější, ne každá banka nám bude ochotna půjčit a když už, řekne si pravděpodobně o poplatky za sjednání a vedení úvěru (čest výjimkám).
Bez prokazatelného příjmu (nemám jak doložit svůj příjem, jsem ve zkušební lhůtě, nemám pravidelný příjem, OSVČ daňově optimalizující svůj výsledek hospodaření) => ČSOB/Hypoteční banka (4,29%), následuje Raiffeisenbank (4,42%)
100% LTV (půjčená částka je rovna zástavní hodnotě nemovitosti) => Hypoteční Banka (3,99%)
Na pronájem (nemovitost budu pronajímat a chci do příjmu započíst výnosy z pronájmu) => Hypoteční banka (3,09%), dále LBBW, Raifeisenbank, Sberbank
Americká (neúčelová, tedy vše mimo koupi nemovitosti) => Equa Bank (3,99%), mBank (4,49%), následuje Sberbank (4,69%)
U hypoték se stále ještě můžeme (mimo první dvě kategorie výše) setkat s poplatky za sjednání či vedení úvěru, přestože od nich většina bank postupně upouští (z důvodu konkurenčního boje a nezávisle na tzv. „soudních přích“ o poplatky s klienty, které banky vyhrávají). FIO Banku lze označit za skokana roku, neboť loni s hypotékami teprve začínala (prvotní parametry nebyly vůbec výhodné) a letos už stojí na stupínku vítězů, kde poráží o prsa i velmi konkurenceschopnou nabídku Equa Bank.
U kreditních karet sledujeme pouze úrokovou sazbu a poplatek za vedení karty pro účely platby kartou. Nejde nám o nejvyšší možný úvěrový rámec, různé bodové a benefit programy a délku bezúročného období (všechny banky to mají v rozmezí až 45-55 dní). Stejně tak nesledujeme poplatkovou a úrokovou politiku bank pro výběry kartou z bankomatů (poplatky i úrok jsou zde vysoké a doporučil bych v tomto případě spíše volit kontokorent). Zásadě lze karty rozdělit do dvou hlavních skupin: vysoké poplatky + nízký úrok a nulové/nízké poplatky + vysoký úrok. První skupina je vhodná pro ty, kteří předem tuší, že úvěr nestihnou splatit do konce bezúročného období. Druhá pak pro ty, kteří naopak vždy vyrovnají svoji útratu do konce bezúročné periody.
Co si půjčím, vrátím do konce bezúročného období => mBank (tarif 1), ZUNO Bank, GE Money Bank (MoneyCard Gratis), Raiffeisenbank (EASY), Citibank (Citi Classic).
Nestihnu své závazky vyrovnat do konce bezúročného období => mBank (tarif 3), ČSOB (Platinum), Sberbank, LBBW,Raiffeisenbank (STYLE).
U kreditních karet nedochází oproti loňskému roku k žádným změnám, nabídka je zde obecně u všech bank konstantní a ekonomický vývoj (dotýkající se úrokových sazeb u spořicích i jiných úvěrových produktů) na kreditní karty nemá absolutně žádný vliv.
Ať už si půjčujeme málo, hodně, příležitostně či často je třeba se vždy chovat maximálně zodpovědně. Doporučuji prostudovat články níže, které by nám měly být vodítkem při uzavírání jakékoliv úvěrové smlouvy.
Kreditní karta – dobrý sluha, zlý pán
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání bankovních půjček - září 2014
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.