Po dlouhém období zdražování hypoték přišlo koncem února první zlevnění. Některé banky snížily sazby pouze kosmeticky, jiné až o 0,4%. Kam pro nejvýhodnější hypotéku?
Na trhu bankovních úvěrů došlo k nečekané anomálii. Přestože cena peněz nadále roste, banky zlevnily. Pětiletý fix hypotéky pořídíme již od 2,58%, neúčelové spotřebitelské úvěry nad 300 000 Kč pak za 3,9%. Proč se tomu tak děje? Za vším stojí propad hypotéčního trhu o desítky procent. Nová pravidla ČNB omezující max. výši měsíční splátky na 45% příjmu (DSTI) a max. výši úvěru na devítinásobek příjmu dlužníka (DTI) v kombinaci se závratnými cenami nemovitostí vedly k poklesu zájmu o nové úvěry na bydlení. Banky postupně dočerpaly zásobníky rozjednaných smluv (na které se ještě nová regulace nevztahovala) a nyní čelí výraznému propadu zájmu.
Spread mezi 2T Repo (1,75%) a průměrnou úrokovou sazbou pětiletého fixu (2,9%) tak činí pouhé jedno procento. Centrální banka pravděpodobně zvýší základní úrokové sazby o 0,25% již na svém dalším zasedání koncem března. Právě nyní tak může být nejvhodnější doba pro sjednání nové hypotéky či refixaci stávající smlouvy.
Níže uvádíme přehled úrokových sazeb pro pětiletou fixaci, úvěry nad 1,5 mil. Kč a LTV do 70%. Pozornost je třeba věnovat rozdílným příplatkům za nesjednání pojištění banky. V konečném důsledku tak nejlepší volbou nemusí být nutně nejnižší základní úroková sazba. Výši splátky si můžeme snadno a rychle spočítat v hypotéční kalkulačce.
Hypotéku lze získat i bez výraznějších vlastních úspor, ovšem za cenu přirážky k úrokové sazbě. Nicméně vždy je třeba mít našetřeno min. 10% z kupní ceny nemovitosti (nebo bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí).
Ať už potřebujeme peníze na rozjezd podnikání či jiný nebytový účel, řešením může být tzv. americká hypotéka (neúčelový úvěr se zástavou nemovitostí).
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání hypoték – březen 2019
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.