Průměrná úroková sazba hypoték klesá již pátým měsícem, a to navzdory snahám ČNB krotit inflaci zvyšováním ceny peněz. Je květnových 2,80% konečným minimem roku 2019 nebo se vyplatí s novou hypotékou či refixací ještě vyčkat?
Očekávaný pokles trhu o 30% nutil banky dále zlevňovat. V květnu se tak průměrná úroková sazba hypoték propadla až na 2,80%. Ceny zejména dlouhodobých peněz (10 let) se pohybují nečekaně nízko (i pod 2%) a to aktivitám centrální banky navzdory. ČNB válčí s vysokou inflací a levnou korunou zvyšováním základních úrokových sazeb (repo 2T je aktuálně na 2%). Hlavním cílem centrální banky je udržení měnové stability, což se zatím daří. Přestože se ukazatele pohybují na hranici tolerančních pásem.
Slovní intervence členů bankovní rady jsou velmi odlišené. Po prvotním „sazby mohou růst i klesat, ale pravděpodobně zůstanou na současné úrovni po celý zbytek roku 2019“ následovalo ostřejší vyjádření „navzdory našim snahám jsou hypotéky stále extrémně levné a cena peněz nízko, sazby bude třeba zvýšit“ zakončené mírnějším „inflační tlaky slábnou, zahraniční rizika jsou velká, nevidím důvod pro růst sazeb“. Je tedy momentálně obtížné predikovat další vývoj úrokových sazeb úvěrů, nicméně vodítkem může být poslední zasedání rady ČNB, kde hlasování o ponechání sazeb na současné úrovni oproti růstu skončilo v poměru 6:1.
Úrokové sazby pro účelové hypotéky na bydlení ve výši min. 1,5 mil. Kč a do 70% LTV je možné sehnat již od 2,48%. Přesnou výši splátky svého úvěru si můžeme snadno a rychle spočítat v hypoteční kalkulačce.
Kdo nemá našetřeno min. 20% z vlastních zdrojů nebo nemůže ručit druhou nemovitostí, musí volit mírně dražší devadesátiprocentní hypotéku. Česká spořitelna nabízí v rámci akce „prvobydlení“ hypotéku do 90% LTV za cenu 80% LTV. Pro získání zvýhodněného úroku je třeba nevlastnit jinou nemovitost. Takto bonifikovaná hypotéka se poskytuje pouze na koupi bytu pro vlastní bydlení a max. výše úvěru činí 5 mil. Kč.
Neúčelový úvěr nemusí sloužit pouze k financování rozjezdu podnikání. Své uplatnění najde např. i při financování předkupního práva na nemovitost. Zejména v Praze, kde u developerů mezi složením první zálohy na budoucí byt a kolaudací může uplynout i několik let, se čile obchoduje s předkupními právy na novostavby. Díky dvojcifernému růstu cen nemovitostí v hlavním městě může být předkupní právo na koupi bytu za ceny staré 2-3 roky zajímavou příležitostí.
Všechny výše uvedené ceníkové úroky bank představují pouze výchozí bod v jednání o lepší sazbě. Bylo by škoda akceptovat hned první nabídku banky a nezkusit smlouvat o lepších podmínkách. Prostor pro slevy tu rozhodně je. Dobrou službu nám může prokázat nezávislý hypoteční poradce, který má s bankami dojednané velkoobchodní slevy a oproti pobočkovým pracovníkům má mnohem lepší tah na branku.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání hypoték – červenec 2019
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.