Průměrná úroková sazba hypoték dosáhla v srpnu dalšího minima. Pětiletý fix lze pořídit již od 2,22%. Růst cen nemovitostí zpomalil. Je nyní ten správný čas pro koupi nemovitosti?
Zatímco základní sazba české centrální banky je od jara na 2% a dle vyjádření členů rady ČNB se počítá se stabilitou současných úroků po několik dalších kvartálů, ECB je na tom podstatně hůře. Celé období hospodářského růstu přečkala za mohutných stimulů na sazbě -0,4%. Co je na tom špatně?
Centrální banky ovlivňují skrz základní úrokové sazby cenu peněz v ekonomice. Mohou tak ekonomiku v době krize stimulovat či naopak v období růstu brzdit. Zatímco ČNB prostor k manévrování v období nadcházejícího zpomalení má (může snížit sazby ze současných 2% až na nulu), ECB o mnoho níže ze současných -0,4% klesnout nemůže. Již nyní některé evropské banky úročí nadměrné vklady zápornými sazbami (de facto bance platíte za uložení peněz).
Magická hranice představující nákladovost na fyzické uskladnění peněz se nachází kolem 1%. Budou-li sazby níže než -1%, nebude dávat smysl mít peníze uložené v bankách (uskladnění v sejfu s ostrahou, pojištěním a transakčními náklady pak vyjde levněji).
Úrokové sazby pro účelové hypotéky na bydlení ve výši min. 1,5 mil. Kč a do 70% LTV je možné sehnat již od 2,22%. Mnohé banky nabízejí stejné sazby i pro 80% LTV. Přesnou výši splátky svého úvěru si můžeme snadno a rychle spočítat v hypoteční kalkulačce.
Kdo nemá našetřeno min. 20% z vlastních zdrojů nebo nemůže ručit druhou nemovitostí, musí volit mírně dražší devadesátiprocentní hypotéku. Rozdíl v úrokových sazbách oproti 80% LTV je naštěstí velmi příznivý, většina klientů dosáhne na přirážku pouhých +0,3%.
Nestandardní situace pomůže vyřešit americká hypotéka aneb neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Mnohé banky nabízejí doplňkový neúčelový úvěr k účelové hypotéce za cenu účelové hypotéky (např. na vybavení kupované nemovitosti, na zaplacení daně z nabytí nemovitosti atd.).
V dnešní době přísnějších regulací (DTI, DSTI, LTV) se dostává stále více žadatelů o hypotéku do nestandardních situací, kdy potřebují např. uznat dodatečné příjmy z brigád či rodičovské nebo nemají dostatek vlastních zdrojů. Každá banka má nastaveny skóringové modely trochu jinak. Zatímco jedna banka může být tolerantnější k příležitostným příjmům, druhá banka je třeba ochotnější půjčit větší část úvěru neúčelově a třetí banka může tolerovat drobné prohřešky v registrech dlužníků. Hypoteční poradce pomůže s volbou nejvhodnější banky, platí za klienty poplatky spojené se sjednáním úvěru (ocenění nemovitost, vklad zástavy na katastr) a díky velkoobchodním slevám dojednaným s bankami nabídne lepší úrokové sazby.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání hypoték – srpen 2019
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.