Přestože by úroky měly spíše růst, dvě družstevní záložny snížily své sazby u spoření. Banky tak prvně v historii nabízejí více než kampeličky. Vyplatí se více spořící účet, termínovaný vklad nebo stavební spoření?
Počet bank nabízejících úrok vyšší než 0,5% se postupně rozrůstá. Lepší sazby bez omezení výše vkladu nabízí Banka Creditas (0,6%) a J&T Banka (0,5%). Raiffeisenbank (0,5%) výši vkladu sice omezuje, ale na poměrně velkorysých 750 000 Kč. Ostatní banky nabízejí zajímavější úročení pouze pro menší vklady (obvykle max. 350 000 Kč), což je stále více než má v bance uloženo průměrný střadatel. Vyšší úrok (0,75%-1%) je vždy podmíněn vedením běžného účtu, případně plněním dalších podmínek (útrata debetní kartou či zasílání výplaty na běžný účet). Která banka nabízí nejlepší spořicí účet?
Z družstevních záložen lze uvažovat o Artese (0,6%) a NEY SD (0,5%). Obě kampeličky nabízejí toto úročení bez omezení výše vkladů. Ale protože je u záložen nutné investovat 10% z výše vkladu do kapitálu družstva, bude v případě spořících účtů lepší volbou banka (stejný úrok 0,5-0,6% bez omezení nabízejí Creditas a JT).
Termínované vklady byly vždy doménou převážně družstevních záložen. Kampeličky nabízely oproti bankám výrazně zajímavější úroky. Proto u záložen zůstalo mnoho věrných střadatelů i po zavedení opatření ČNB v roce 2015, kdy bylo nově vyžadováno investovat 10% z vkladu do nepojištěného kapitálu záložny. Během posledních měsíců však došlo k velmi paradoxní situaci. Vlivem výrazného snížení úroků u Artesy a NEY SD a současného zvýšení sazeb u JT tak nyní banka nabízí vyšší úrok než záložny.
Ačkoliv nabízí stavební spoření úrok pouze 1% (Moneta Stavební spořitelna 1,2% a dětské RSTS 1,5%) a jsou s ním spojené nemalé poplatky (za založení a vedení produktu), lze díky štědré státní podpoře dosáhnout průměrného ročního výnosu až 3-4%. Stát přispívá na stavební spoření 10% z ročních vkladů klienta (max. 2 000 Kč/rok). Proto se doporučuje měsíčně spořit 1 700 Kč. Takto ročně naspoříme 20 400 Kč a stát nám k tomu přidá další 2 000 Kč (a stavební spořitelna si strhne 300-360 Kč za vedení produktu).
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – červen 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.