Úroky na spořících účtech stagnují, hypotéky dokonce zlevňují. ČNB letos zvyšuje hodnotu peněz výrazně pomaleji, než se čekalo. Jaké banky a družstevní záložny nabízejí nejvyšší úroky na termínovaných vkladech?
Prognózy analytiků zatím letos příliš nevycházejí. Ekonomika roste pomaleji, inflace v březnu dosáhla 3% a kurz koruny je hluboko pod očekáváním trhu. Významná zahraniční rizika (neřízený Brexit, obchodní válka US, revidovaný odhad růstu německé ekonomiky, italský bankovní sektor, automotive industry) brání růstu ceny peněz. ČNB tak v letošním roce základní úrokové sazby ještě nezvýšila, a i slovní intervence členů bankovní rady revidují dříve avizovaná až 3 zvýšení o 0,25% na jediné. Pokračující růst mezd a přebytek likvidity na trhu tak tlačí inflaci nezdravě vysoko.
Pro menší úložky do 300 000 Kč žebříčku dále kraluje Hello bank se sazbou 1,5% (bez podmínek). Tuto nabídku platnou již od podzimu 2018 zatím vyrovnala pouze banka Creditas, která nabízí stejný úrok na běžném účtu Richee (taktéž bez podmínek). Druhé místo obsazují Equa bank (od 1/5/2019: 1,2% do 200 000 Kč při platbě 3x kartou) a MONETA Money Bank (1,2% do 0,5 mil. Kč bez podmínek), následovány v těsném závěsu Trinity Bank (1,18% bez podmínek a omezení výše vkladu). Shodných 1,1% nabízejí J&T Banka (bez podmínek a omezení výše vkladu) a Wüstenrot (bez podmínek, ale pouze pro vklady 30 000 Kč- 1,5 mil. Kč). Minimálně 1% nabízejí ještě Sberbank, Creditas, Raiffeisenbank a Air Bank). Která banka nabízí nejlepší spořicí účet?
Banky mírně navyšovaly sazby u termínovaných vkladů, ale 2% u dvouletého termínu nabízí stále pouze J&T Banka (min. výše úložky 0,5 mil. Kč). Nepatrně více nabízí jen družstevní záložny (NEY SD 2,3%, Artesa 2,1%), ale zde je třeba investovat 10% z vkladu do nepojištěného kapitálu záložny. V konečném důsledku tak dostaneme více a s menším rizikem u J&T. Následuje Creditas, Sberbank, Wüstenrot, Sparkasse, Expobank a Equa bank.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – duben 2019
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.