Cena peněz roste. Již 6 bank nabízí spořící účet s úrokem 1% a vyšším. Nejlepší nabídka na trhu Vám peníze zúročí 1,5%. Které banky nabízejí nejvyšší úroky?
ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby, 2T repo nyní dosahuje 1,75%. Vzhledem k velmi slabé koruně atakující hranici 26 Kč/EUR a říjnové inflaci 2,2% lze očekávat další růst sazeb již na příštím zasedání rady centrální banky. Mimo zdražujících úvěrů (hypotéky za 3%) mohou rostoucí úrokové sazby těšit především konzervativní bankovní střadatele, kterým po dlouhém období rekordně levných peněz a nulových sazeb svítá na lepší časy.
S bezkonkurenční nabídkou přišla začátkem listopadu Hello bank (původní Cetelem skupiny BNP Paribas) – úrok 1,5% do 300 000 Kč a to zcela bez podmínek. Druhé místo patří J&T Bance a Moneta Money Bank se sazbou 1,1%. Následuje Sberbank (1,03%), které na záda dýchá duo Air Bank a Equa bank nabízejících shodně rovné procento. Air Bank tak prvně za dobu své existence není v TOP 3. Jaké banky nabízí nejlepší spořicí účet?
Kdysi oblíbeným družstevním záložnám bohužel v posledních letech dochází síly, co se atraktivity spoření týče. Nadprůměrné úroky dnes ze druhého místa nabízí pouze NEY SD, kterou o fous poráží J&T Banka (zde však musíme uložit min. 0,5 mil. Kč). Následují Banka Creditas, Expobank, jindřichohradecká Sparkasse, Equa bank a Wüstenrot. Z kampeliček za zmínku stojí ještě nabídka Artesy. Které banky nabízí nejlepší termínovaný vklad?
Pravidlo 1:10 – U družstevních záložen je třeba 10% z vkladu investovat do základního kapitálu kampeličky. Tyto peníze nejsou úročené ani pojištěné u Garančního systému finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů), nicméně za ně získáváme právo podílu na zisku záložny.
Pro pravidelné měsíční úložky vychází stále velmi dobře stavební spoření. Ročně se vyplatí ukládat přesně 20 000 Kč (měsíčně cca 1 700 Kč), ke kterým nám stát přidá dalších 2 000 Kč. Státní dotace je zajímavá taktéž u doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění), kde při měsíční úložce 1 000 Kč získáme dalších 230 Kč od státu. Za dalších až 2 000 Kč pak máme nárok na snížení daňového základu u daně z příjmu (vratka 15%, z plných 24 000 Kč/rok nám pak finanční úřad vrátí 3 600 Kč).
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – listopad 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.