S podzimním poklesem venkovních teplot dochází bohužel k opětovnému snižování úroků napříč celým trhem. Již pouze dvě banky jsou ochotny peníze klientům úročit 1%. Kdo chce více, musí se poohlédnout u družstevních záložen, kde stále není problém získat i 3%.
Air Bank drží nejenom svou TOP3 garanci (garantuje vždy min. třetí nejlepší úrok mezi bankami), ale tentokráte obsazuje i první místo. Naproti tomu Equa bank (coby hlavní rival Air Bank) v žebříku klesá až na třetí místo za Sberbank. ZUNO mimo snížení úroků na úroveň klasických bank (nabízí nyní stejně jako Česká spořitelna a jen o 0,1% více než ČSOB, MONETA Money bank či Poštovní spořitelna/ERA) navíc oznámila odchod z trhu a převod klientů do mateřské Raiffeisenbank v prvním kvartále příštího roku. Poslední možnost sjednat si produkty ZUNO je do 21. října 2016. Kdo nabízí nejlepší spořicí účet?
Z družstevních záložen lze doporučit NEY SD a Artesa, které shodně nabízejí 1,20% bez podmínek a limitů (je třeba ovšem investovat 10% z vkladu do nepojištěného a neúročeného kapitálu záložny).
Nejvýraznějšího propadu sazeb za posledního půl roku se dočkaly termínované vklady. Sazbu nad 1% (konkrétně 1,1%) nyní nabízí pouze J&T Banka a to u termínovaných vkladů na 2 a 5 let. Na otázku „proč je nejlepší sazba za 5 let termíňáku stejně výhodná jako nejlepší spořící účet bez výpovědní lhůty“ je jednoduchá odpověď. U termínovaných vkladů se sazba po dobu trvání vkladu nemění a 1,1% bude pro dnes sjednané vklady platit ještě dalších 5 let. U spořících účtů se naopak aktuálně platné sazby vyhlašují (a mění směrem dolů) téměř každý měsíc, tedy dnes nabízené 1% přežije přinejlepším do Vánoc.
V návaznosti na tržní situaci a měnovou politiku centrálních bank se pomalu začínají zavádět i záporné úrokové sazby (bance platíme za možnost mít u ní uložené peníze). Záporné úroky již nejsou výsadou pouze zahraničí a firemních účtů, ale i tuzemských účtů pro fyzické osoby. Např. Fio banka zavedla nedávno úrok -0,15% z úložek nad 100 mil. Kč.
Nejvýraznější rozdíl mezi bankami a družstevními záložnami je patrný právě na poli termínovaných vkladů. Zatímco banky až na jednu výjimku nabízejí méně než 1%, polovina záložen stále drží velmi vysoké úroky nad 3% (druhá polovina družstev pak nad 2%). Z vkladu do družstva je však nutné 10% investovat do nepojištěného a neúročeného kapitálu záložny. Tedy vyšší zisk úměrný vyššímu riziku.
Nabídku záložen uzavírá Trinity Bank, s vklady až na 2 roky a úroky 0,61-2,41%. V současné době jediná záložna s ambicí stát se bankou.
Na trhu máme 5 stavebních spořitelen a všechny u spořících tarifů nabízejí při splnění podmínek (pravidelné spoření) úrok 1%. Wüstenrot při splnění dodatečných podmínek (spoření po dobu 7 let) nabízí bonus +0,1%, ČMSS za spoření po dobu 9 let +0,2%. Nabídka stavebních spořitelen se tak liší především výší poplatků za sjednání a vedení produktu.
Stavební spoření pro děti se vyplatí sjednat u Modré pyramidy či Wüstenrot, pro seniory u Modré pyramidy, všem ostatním u České spořitelny. Od 4/2016 již není třeba souhlas opatrovnického soudu pro zrušení dětského stavebního spoření po uplynutí 6 let.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – říjen 2016
1 % úrok akční bonus u ING, Komentoval(a): Mirek
Aktuálně je možné získat až 800 Kč za přibližně 15 minut času stráveného zakládáním ING Konta a ING fondů. Akce jsou to dvě samostatné, takže můžete využít obě zároveň nebo pokud již máte ING Konto z dob dřívějších, tak stále můžete využít alespoň akce na ING fondy.
500 Kč za založení ING Konta
ING konto je bezpoplatkový účet s výhodným úrokem (v rámci akce 1% ročně na první 3 měsíce, běžná sazba aktuálně 0,5%). Pokud máte účet vedený na své jméno v jiné bance, tak lze vše vyřídit naprosto online bez nutnosti chodit na pobočku nebo domlouvat schůzku s kurýrem. Založit účet můžete na odkazu zde.
Akce platí pro nové klienty (v posledních 12ti měsících jste neměli ING Konto) a jedinou další podmínkou je zůstatek přesahující 1 000 Kč. Tj. stačí účet založit online s akčním kódem 4675279 a poslat si na nově zřízený účet klidně jen 1001 Kč.
Spořící účet, Komentoval(a): Jarmil
Za mě jsou v dnešní době nejlepší spořící účty u spořitelních družstev (samozřejmě pojištění vkladů stejné jako u bank), konkrétně to ANO, kde ti na pobočce dají i vyšší úrok než mají na webu, má podle mě dnes naprosto bezkonkurenční nabídku, i když to není žádný zázrak (a když už chci z peněz něco mít, tak investuji, nebo termínovaný vklad...).
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, družstevní záložny skutečně nabízejí výrazně lepší úročení než banky, nicméně 10% z vkladu je nutné investovat do kapitálu záložny (těchto 10% není pojištěno ani úročeno, ale máme nárok na podíl na zisku záložny). Je tedy na každém se rozhodnout, preferuje-li vyšší úrok či 100% jistotu.