ČNB opět nezůstala jen u slovních intervencí a základní úroková sazba vzrostla na 1,25%. Banka Creditas a J&T Banka zvýšily úroky na spoření, ostatní banky nikoliv. Vytrestají klienti neflexibilní banky nebo se i nadále spokojí s úroky blízkými nule? Poradíme, kam uložit peníze za rozumných podmínek.
To tu dlouho nebylo. Dva hiky po sobě. Navíc s výhledem na opětovné zvýšení sazeb o 0,25% během příštího zasedání rady ČNB. Banky se již nechaly slyšet, že během srpna ukončí letní slevové akce a hypotéky výrazně podraží. Do zvyšování úroků u spoření se jim ale moc nechce.
Ideální místo pro uložení pohotovostní rezervy (3-6 násobek pravidelných měsíčních výdajů). Peníze máme kdykoliv k dispozici, úrok až 1% (Air Bank do 350 000 Kč při platbě 5x kartou). Pro vyšší vklady je tu Banka Creditas (0,6% bez omezení výše vkladu). Družstevní záložny na spořící účty povětšinou již rezignovaly. Mimo Artesy (0,6%) není mezi kampeličkami jiná rozumná nabídka (NEY SD ukončila prodej spořících účtů začátkem léta).
Dobrá volba pro střednědobé uložení peněz (1-5 let) s úrokem až 2,2%. Některé banky a záložny sice nabízejí i desetileté vklady se sazbou až 2,4%, ale pro dlouhodobé uložení peněz není termínovaný vklad nejlepší volbou (úrok 2,4% se započtením 15% daně jen o fous překonává inflační cíl centrální banky). Banka Creditas a J&T Banka navyšují úroky velmi flexibilně, ale ostatní bankám se do štědřejšího odměňování střadatelů příliš nechce. Ani přes růst základní úrokové sazby o 1,2% za posledních 12 měsíců.
Ačkoliv nabízí stavební spoření úrok pouze 1% (Moneta Stavební spořitelna 1,2% a dětské RSTS 1,5%) a jsou s ním spojené nemalé poplatky (za založení a vedení produktu), lze díky štědré státní podpoře dosáhnout průměrného ročního zhodnocení až 3-4%. Stát přispívá na stavební spoření 10% z ročních vkladů klienta (max. 2 000 Kč/rok). Proto se doporučuje měsíčně spořit 1 700 Kč. Takto ročně naspoříme 20 400 Kč a stát nám k tomu přidá další 2 000 Kč (a spořitelna si strhne 300-360 Kč za vedení produktu).
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – srpen 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.