Letošní začátek roku s sebou přinesl mimo tradičního lednového poklesu burzy i únorový propad úroků na spořících účtech. Kde se vyplatí spořit a kterým bankám se raději vyhnout? Udrží termínované vklady současné sazby nebo budou kopírovat trend spořících účtů?
Z družstevních záložen lze doporučit NEY SD (Spořící účty PRO budoucnost, PRO penzi, PRO sny s úrokem 1,8%, efektivně 1,62% po odečtení 10% DČV) a Trinity Bank (Vkladový účet Výhoda s úrokem 1,5% do 150 000, 1,3% do 3 mil Kč a dále 1,7% - efektivně po odečtení 10% DČV 1,35%/1,17%/1,53%).
I přes všeobecné snižování úroků lze na trhu najít stále nemálo zajímavých nabídek – jen je třeba výběru banky a konkrétního produktu věnovat větší úsilí.
Termínované vklady ostatních bank a družstevních záložen jsou bohužel nyní více vzdálené top produktům výše a nelze je proto příliš doporučit. Za dlouhodobě nejvýhodnější nabídku na trhu uděluje portál Banky.cz záložně NEY SD 1. místo v kategorii „Termínovaný vklad 2015“.
Pro zájemce o vklad u družstevních záložen se sluší uvést metodickou poznámku. Úrokové sazby uvedené ve srovnávači jsou paušálně poníženy o 10%, protože spolu s úročeným vkladem poskytujete záložně 10% kapitálového vkladu zdarma. Úročení prostředků u záložny je podle aktuální české legislativy umožněno jen u termínovaných a spořicích vkladů, které jsou desetinásobkem kapitálového členského vkladu klienta u záložny.
Budete ale mít při skončení vkladu zájem dále držet kapitálový podíl na záložně? Kapitálový členský vklad vám může přinést podíl na zisku záložny, ale také může být ponížen v případě, že záložna je ve ztrátě. Konzervativnímu vkladateli tedy nelze než doporučit aby se již při prvotním zřizování termínovaného vkladu či spořicího účtu zeptal na možnosti budoucího odkoupení členského vkladu.
V době nízkých úroků může být pro leckoho zajímavé i stavební spoření, resp. státní příspěvek až 2 000 Kč ročně (10% z uložené částky). Stavebních spořitelen máme na trhu 5 – produkty se od sebe liší především poplatkem za sjednání, ročním poplatkem za vedení a úrokem.
Za optimální roční vklad lze považovat částku 20 000 Kč. Menší vklad by vedl k nižší než maximální státní podpoře a v kalkulaci výhodnosti produktu by mohly zaúřadovat vysoké poplatky. Vyšší vklad také nemá smysl, protože za něj nezískáme žádnou další státní podporu a samotný úrok (0,5-1,3%) je velmi malý ve srovnání s termínovanými vklady, kde už při termínu 1 rok lze dosáhnout 2%.
Ano, i to je dnes možné! Stačí se podívat na úrokové sazby ERB Bank. Má to samozřejmě drobný háček. Úrokovou sazbu 12% p.a. získáte při uložení ročního termínovaného vkladu FIX vedeného v RUBLECH. Pro toho kdo podlehne lákadlu rublu jsou pak počty jednoduché +12% úrok, -15,8% inflace, tedy čistý výnos za rok činí mínus 3,8%. Byť se míra inflace může měnit, tento postup s sebou nese tolik rizika, že jej nemůžeme doporučit.
V Českých korunách spoříte u ERB Bank bez kurzového rizika za 2,2% (čistý výnos při inflaci 0,4% je 1,8%), v USD nebo v EUR za 2,2% ročně.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – únor 2016
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.