ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby, 2T Repo nyní dosahuje 0,75%. Dočkají se střadatelé vyšších sazeb u spořících produktů? Které banky nabízejí nejvyšší úroky na spořících účtech a termínovaných vkladech?
Meziroční inflace dosáhla v prosinci 2,4% a je 0,4% nad cílem ČNB. HDP svým růstem během třetí kvartálu 2017 (5%) předčilo všechny predikce. Centrální banka na vyšší inflaci a rychle rostoucí ekonomiku dle očekávání reagovala zvýšením základních sazeb (2T Repo 0,75%, Lombard 1,5%). Cena peněz v ekonomice vzrostla, PRIBOR 3M se blíží 1%.
S rostoucí cenou peněz dochází ke zdražování úvěrů. Průměrná sazba hypoték se blíží 2,5% (fixace na 5 let). Střadatelé netrpělivě očekávají růst sazeb u spořících produktů. K mírnému růstu sazeb u termínovaných vkladů došlo již v závěru loňského roku, ale k významnějšímu navýšení úroků dojde až letos. Banky mají stále dostatek relativně levných peněz na pokrytí všech poskytovaných úvěrů.
Rozdíl mezi nejlépe (Air Bank 1%) a nejhůře (Volksbank Löbau-Zittau 0%) úročeným spořicím účtem činí přesně 1%. Bohužel valná většina střadatelů je příliš konzervativní na změnu banky, u které byly posledních 20 let. Za to se jim mimo zpoplatněného běžného účtu dostává i velmi nízkého úroku na spoření. Proto většina bank nabízí stále pouze 0,01-0,30%. Přitom není problém bez splnění jakýchkoliv podmínek dosáhnout na 0,5% (ING Bank). Při splnění velmi jednoduchých podmínek (občas zaplatit kartou nebo nechat si peníze posílat na bezplatný běžný účet) získáme až 1%.
V naší bezplatné bankovní poradně se množí dotazy na spoření v cizích měnách, nejčastěji v EUR. Vklad v eurech je možné nechat na spořícím účtu zhodnocovat až 0,8%, ale nesmíme zapomenout na posilující korunu, která ještě nedávno byla za 27 Kč/EUR a nyní se chystá na proražení úrovně 25 Kč/EUR. Kdo si před 2 lety uložil 27 000 Kč jako euro vklad 1 000 EUR, vydělal v mezičase 2x 0,8% = 1,6% na úrocích, ale zároveň ztratil 7,5% na posílení koruny a dnes by inkasoval pouze lehce nad 25 000 Kč. Spoření v EUR tak nelze momentálně příliš doporučit.
J&T Banka upevnila své první místo mezi bankami na poli termínovaných vkladů, když téměř zdvojnásobila sazby pro jednoletý termín. Z velký odstupem následují Creditas, Equa bank, Expobank a Sberbank. O termínovaných vkladech ostatních bank nemá smysl příliš uvažovat, nabízené úroky jsou velmi nízké.
Tradičně zajímavou nabídku přinášejí družstevní záložny NEY (dříve ANO), Artesa a ČSÚD. U družstevních záložen připomínáme pravidlo 1:10, kdy je třeba investovat 10% z vkladu do nepojištěného vlastního kapitálu záložny.
Po dlouhých letech úrokového půstu se mohou první rozumné bankovní nabídky na pětileté termíny (2%) jevit jako velmi výhodné. Doporučujeme však obezřetnost. Jsme teprve na samotném počátku růstu úrokových sazeb. Centrální banka bude letos ještě minimálně 1-2x zvedat základní úrokové sazby. Hodnota peněz poroste a banky budou muset více navýšit úroky u spořících produktů. Za půl roku si budeme sjednávat termínované vklady za výrazně výhodnějších podmínek. Rozumným kompromisem mezi čekáním na Godota (který tentokráte opravdu přijde) a zatermínovaním peněz na 5 let by mohl být vklad na 2 roky se sazbou 1,5% (J&T Banka).
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – únor 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.