ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby, 2T Repo nyní dosahuje 0,75%. Dočkají se střadatelé vyšších sazeb u spořících produktů? Které banky nabízejí nejvyšší úroky na spořících účtech a termínovaných vkladech?
Meziroční inflace dosáhla v prosinci 2,4% a je 0,4% nad cílem ČNB. HDP svým růstem během třetí kvartálu 2017 (5%) předčilo všechny predikce. Centrální banka na vyšší inflaci a rychle rostoucí ekonomiku dle očekávání reagovala zvýšením základních sazeb (2T Repo 0,75%, Lombard 1,5%). Cena peněz v ekonomice vzrostla, PRIBOR 3M se blíží 1%.
S rostoucí cenou peněz dochází ke zdražování úvěrů. Průměrná sazba hypoték se blíží 2,5% (fixace na 5 let). Střadatelé netrpělivě očekávají růst sazeb u spořících produktů. K mírnému růstu sazeb u termínovaných vkladů došlo již v závěru loňského roku, ale k významnějšímu navýšení úroků dojde až letos. Banky mají stále dostatek relativně levných peněz na pokrytí všech poskytovaných úvěrů.
Rozdíl mezi nejlépe (Air Bank 1%) a nejhůře (Volksbank Löbau-Zittau 0%) úročeným spořicím účtem činí přesně 1%. Bohužel valná většina střadatelů je příliš konzervativní na změnu banky, u které byly posledních 20 let. Za to se jim mimo zpoplatněného běžného účtu dostává i velmi nízkého úroku na spoření. Proto většina bank nabízí stále pouze 0,01-0,30%. Přitom není problém bez splnění jakýchkoliv podmínek dosáhnout na 0,5% (ING Bank). Při splnění velmi jednoduchých podmínek (občas zaplatit kartou nebo nechat si peníze posílat na bezplatný běžný účet) získáme až 1%.
V naší bezplatné bankovní poradně se množí dotazy na spoření v cizích měnách, nejčastěji v EUR. Vklad v eurech je možné nechat na spořícím účtu zhodnocovat až 0,8%, ale nesmíme zapomenout na posilující korunu, která ještě nedávno byla za 27 Kč/EUR a nyní se chystá na proražení úrovně 25 Kč/EUR. Kdo si před 2 lety uložil 27 000 Kč jako euro vklad 1 000 EUR, vydělal v mezičase 2x 0,8% = 1,6% na úrocích, ale zároveň ztratil 7,5% na posílení koruny a dnes by inkasoval pouze lehce nad 25 000 Kč. Spoření v EUR tak nelze momentálně příliš doporučit.
J&T Banka upevnila své první místo mezi bankami na poli termínovaných vkladů, když téměř zdvojnásobila sazby pro jednoletý termín. Z velký odstupem následují Creditas, Equa bank, Expobank a Sberbank. O termínovaných vkladech ostatních bank nemá smysl příliš uvažovat, nabízené úroky jsou velmi nízké.
Tradičně zajímavou nabídku přinášejí družstevní záložny NEY (dříve ANO), Artesa a ČSÚD. U družstevních záložen připomínáme pravidlo 1:10, kdy je třeba investovat 10% z vkladu do nepojištěného vlastního kapitálu záložny.
Po dlouhých letech úrokového půstu se mohou první rozumné bankovní nabídky na pětileté termíny (2%) jevit jako velmi výhodné. Doporučujeme však obezřetnost. Jsme teprve na samotném počátku růstu úrokových sazeb. Centrální banka bude letos ještě minimálně 1-2x zvedat základní úrokové sazby. Hodnota peněz poroste a banky budou muset více navýšit úroky u spořících produktů. Za půl roku si budeme sjednávat termínované vklady za výrazně výhodnějších podmínek. Rozumným kompromisem mezi čekáním na Godota (který tentokráte opravdu přijde) a zatermínovaním peněz na 5 let by mohl být vklad na 2 roky se sazbou 1,5% (J&T Banka).
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – únor 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.