ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby, 2T Repo nyní dosahuje 0,75%. Dočkají se střadatelé vyšších sazeb u spořících produktů? Které banky nabízejí nejvyšší úroky na spořících účtech a termínovaných vkladech?
Meziroční inflace dosáhla v prosinci 2,4% a je 0,4% nad cílem ČNB. HDP svým růstem během třetí kvartálu 2017 (5%) předčilo všechny predikce. Centrální banka na vyšší inflaci a rychle rostoucí ekonomiku dle očekávání reagovala zvýšením základních sazeb (2T Repo 0,75%, Lombard 1,5%). Cena peněz v ekonomice vzrostla, PRIBOR 3M se blíží 1%.
S rostoucí cenou peněz dochází ke zdražování úvěrů. Průměrná sazba hypoték se blíží 2,5% (fixace na 5 let). Střadatelé netrpělivě očekávají růst sazeb u spořících produktů. K mírnému růstu sazeb u termínovaných vkladů došlo již v závěru loňského roku, ale k významnějšímu navýšení úroků dojde až letos. Banky mají stále dostatek relativně levných peněz na pokrytí všech poskytovaných úvěrů.
Rozdíl mezi nejlépe (Air Bank 1%) a nejhůře (Volksbank Löbau-Zittau 0%) úročeným spořicím účtem činí přesně 1%. Bohužel valná většina střadatelů je příliš konzervativní na změnu banky, u které byly posledních 20 let. Za to se jim mimo zpoplatněného běžného účtu dostává i velmi nízkého úroku na spoření. Proto většina bank nabízí stále pouze 0,01-0,30%. Přitom není problém bez splnění jakýchkoliv podmínek dosáhnout na 0,5% (ING Bank). Při splnění velmi jednoduchých podmínek (občas zaplatit kartou nebo nechat si peníze posílat na bezplatný běžný účet) získáme až 1%.
V naší bezplatné bankovní poradně se množí dotazy na spoření v cizích měnách, nejčastěji v EUR. Vklad v eurech je možné nechat na spořícím účtu zhodnocovat až 0,8%, ale nesmíme zapomenout na posilující korunu, která ještě nedávno byla za 27 Kč/EUR a nyní se chystá na proražení úrovně 25 Kč/EUR. Kdo si před 2 lety uložil 27 000 Kč jako euro vklad 1 000 EUR, vydělal v mezičase 2x 0,8% = 1,6% na úrocích, ale zároveň ztratil 7,5% na posílení koruny a dnes by inkasoval pouze lehce nad 25 000 Kč. Spoření v EUR tak nelze momentálně příliš doporučit.
J&T Banka upevnila své první místo mezi bankami na poli termínovaných vkladů, když téměř zdvojnásobila sazby pro jednoletý termín. Z velký odstupem následují Creditas, Equa bank, Expobank a Sberbank. O termínovaných vkladech ostatních bank nemá smysl příliš uvažovat, nabízené úroky jsou velmi nízké.
Tradičně zajímavou nabídku přinášejí družstevní záložny NEY (dříve ANO), Artesa a ČSÚD. U družstevních záložen připomínáme pravidlo 1:10, kdy je třeba investovat 10% z vkladu do nepojištěného vlastního kapitálu záložny.
Po dlouhých letech úrokového půstu se mohou první rozumné bankovní nabídky na pětileté termíny (2%) jevit jako velmi výhodné. Doporučujeme však obezřetnost. Jsme teprve na samotném počátku růstu úrokových sazeb. Centrální banka bude letos ještě minimálně 1-2x zvedat základní úrokové sazby. Hodnota peněz poroste a banky budou muset více navýšit úroky u spořících produktů. Za půl roku si budeme sjednávat termínované vklady za výrazně výhodnějších podmínek. Rozumným kompromisem mezi čekáním na Godota (který tentokráte opravdu přijde) a zatermínovaním peněz na 5 let by mohl být vklad na 2 roky se sazbou 1,5% (J&T Banka).
Starobní důchod v České republice je klíčovým nástrojem zajištění životní úrovně pro seniory. Výše důchodu se odvíjí od celkového průběhu sociálního pojištění, které zahrnuje nejen pracovní aktivitu, ale také přestávky či období studia. Hlavními faktory ovlivňujícími, zda žadatel obdrží podprůměrný důchod, jsou nízké příjmy, nedostatečný počet let pojištění nebo příliš brzký odchod do předčasného důchodu.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – únor 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.