Úroky u spořících produktů dále rostou. V lednu přidávaly nejvíce družstevní záložny na termínovaných vkladech. Kde Vám zhodnotí peníze co nejvýhodněji? Prozradíme i název nové banky.
Cena peněz je nepřímo závislá na ekonomickém cyklu. V krizi se skomírající ekonomiku snaží podpořit centrální banky přísunem velkého množství levných peněz. Naopak v dobách vrcholného ekonomického růstu nejen ČNB utahuje šrouby vyššími úrokovými sazbami, které stahují přebytečnou likviditu z trhu.
Máme za sebou vrchol extrémně dlouhého období růstu a ekonomika začíná zpomalovat. Cena peněz ale ještě nedosáhla předkrizových hodnot a základní 2T Repo tak má prostor pro další růst. Během roku 2019 se očekávají 2-3 zvýšení o 0,25%.
Pro menší úložky do 300 000 Kč lze vřele doporučit Hello bank (1,5%), Sberbank (1,03%), Air Bank (1%), Equa bank (1%), Raiffeisenbank (1% a bonusová sazba 3% do 150 000 Kč na prvních 6 měsíců) či Creditas (1%), která nabízí taktéž velmi dobře úročený běžný účet Richee (1,5%). Vyšší úložky je lépe rozdělit mezi více bank či využít nabídky J&T Banky (1,1% od 0,5 mil. Kč). S univerzálním produktem přichází Trinity Bank (1,18% pro neomezenou výši vkladu) a Moneta Money Bank, nabízející 1,1% v rozsahu 30 000 Kč až 1,5 mil. Kč.
Na první dvě místa v žebříčku se po několikaměsíční pauze vrátily družstevní záložny NEY SD a Artesa. S téměř identickou nabídkou následuje duo bank Creditas a J&T Banka. Nejlepší poměr cena/výkon nabízí jednoznačně dvouletý termínovaný vklad za 2-2,3%. S mírným odstupem následuje Sberbank, Sparkasse, Expobank, Equa bank a Wüstenrot.
Pravidlo 1:10 – U družstevních záložen je třeba 10% z vkladu investovat do základního kapitálu kampeličky. Tyto peníze nejsou úročené ani pojištěné u Garančního systému finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů), nicméně za ně získáváme právo podílu na zisku záložny.
Závěrem loňského roku získal Moravský peněžní ústav bankovní licenci a dovršil tím svou transformaci na banku. Z družstevníků se stali akcionáři a u vkladů odpadlo omezují pravidlo 1:10. Nová banka změnila dne 20.2. 2019 svůj název na Trinity Bank. Vlajkovým spořícím produktem banky je nový spořicí účet Výhoda+ s úrokem 1,18% pro neomezenou výši vkladu.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – únor 2019
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.