Když spoření, tak stavební! Zhruba tak se dá shrnout názor
většiny lidí. Prokazují to alespoň průzkumy. Podle březnového Barometru obliby
spoření, je právě „stavebko” nejpopulárnějším spořicím produktem na českém
trhu. Preferuje ho 57 % lidí.
Stavební spoření se drží na úplně špici (případně těsně pod
ní) řadu let. A aktuální výsledky Barometru obliby spoření ukazují, že na tom
nic nezměnila ani koronavirová krize. Spíš naopak – i díky ní je pozice
stavebka jako nejoblíbenějšího spořicího produktu stále pevná.
Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého to tak bude i nadále. „V době nejistoty způsobené koronavirovou pandemií se lidé uchylují ke stabilnímu a bezpečnému nástroji zhodnocení peněz. Stavební spoření přitom přesně tato kritéria splňuje. Dá se předpokládat, že i do budoucna bude jeho obliba vysoká, zejména kvůli jednoduchosti, nadstandardnímu zhodnocení a univerzálnosti,“ upozornil Šedivý.
Ve prospěch stavebního spoření mluví zejména fakt, že si jako jediné z klasických spořicích produktů dokáže poradit s inflací. A to i přesto, že aktuálně jsou úroky u všech stavebních spořitelen přesně 1 %. Dokládá to například porovnání stavebního spoření.
„Stavebko” ovšem těží ze státní podpory, která je až 2 000 korun za rok. Na tuto částku dosáhnete, když v daném roce naspoříte alespoň 20 000 korun.
Měsíčně tak stačí posílat na stavební spoření necelých 1 700 korun. A získáte roční zhodnocení přes 3 %.
Pokud se vám navíc podaří sjednat si stavební spoření v době, kdy vám spořitelna odpustí vstupní poplatek, může se zhodnocení vyhoupnout i přes 3,5 %.
Není to přitom nijak nemožné. Loni jste měli hned 45% šanci, že vám banka vstupní poplatek odpustí.
Právě kombinace zajímavého zhodnocení a bezpečného uložení peněz dělají ze stavebního spoření zajímavější produkt, než jakým je spořicí účet nebo termínovaný vklad. Potvrzují to už zmíněné výsledky Barometru obliby spoření.
Stavební spoření tak vyhrává i přesto, že u něj musíte počítat s šestiletou vázací dobou.
V tomto termínu ho tedy nesmíte zrušit. Pokud to uděláte, přijdete o dříve získané státní příspěvky. A můžou vás čekat i poplatky spojené s předčasným ukončením smlouvy.
Popularitu stavebního spoření potvrzuje i fakt, že loni lidé podepsali téměř 462 000 nových smluv. A u dalších téměř 58 000 navýšili cílovou částku.
Spořitelny tak loni uzavřely druhý nejvyšší počet nových nebo navýšených smluv za posledních 6 let. Víc jich bylo jen v roce 2019.
Koncem minulého roku tedy lidé spořili prostřednictvím téměř 3,25 milionu smluv. Víc jich stavební spořitelny evidovaly naposledy v roce 2016.
A částka, kterou měli lidé na „stavebku” uloženou, přesáhla dokonce 362 miliard korun.
Ještě výrazněji popularitu stavebního spoření dokreslují úvěry. Koncem minulého roku totiž klienti spláceli půjčky ze stavebního spoření v hodnotě 293,5 miliardy korun.
Je to nejvíc za posledních 10 let a podobně jako v roce 2011. Zatímco tehdy ale spořitelny rozdělily 293,1 miliardy korun mezi víc než 950 000 lidí, koncem minulého roku evidovaly „jen” zhruba 520 000 úvěrových smluv.
Znamená to, že průměrná výše půjčky vzrostla o zhruba 84 %. Z necelých 307 000 korun v roce 2011 na současných víc než 564 000 korun.
Jen loni si tak lidé půjčili přes 65 miliard korun. Oproti roku 2019 tak objem půjček vzrostl o téměř 18 miliard korun.
Také pod nárůst úvěrů ze stavebního spoření se výrazně podepsala koronavirová krize a omezení, která jsou s ní spojená. Lidé totiž méně cestují a víc času tráví doma. K tomu přispívá i víceméně povinný home office v řadě firem.
Zatímco dřív lidé doma trávili (kromě spánku) často jen pár hodin denně, nyní je to většina dne. Proto víc přemýšlí o tom, jak své domovy zvelebit, aby se jim v nich lépe žilo i pracovalo.
Stále častěji se tedy pouštějí do menších i větších rekonstrukcí. A právě s nimi jim pomáhají úvěry ze stavebního spoření.
Nahrávají tomu i poměrně nízké úrokové sazby. Zatímco u nezajištěných úvěrů můžou klienti získat úrok okolo 3 %, u zajištěných půjček (například u hypoúvěrů) dosáhnou na podobné sazby jako u klasické hypotéky. Tedy i na méně než 2 %.
Pro rekonstrukci domu, bytu nebo například chalupy jsou tak úvěry ze stavebního spoření často ideálním řešením.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.