Ani vládní opatření proti šíření koronaviru COVID-19
nezastavila obchody českých pojišťoven. Jen v prvním pololetí vybraly na
pojistném zhruba 71,3 miliardy korun. To je o 3,8 % více než za stejné období v
předchozím roce. Vyplývá to z aktuálních dat České asociace pojišťoven o
předepsaném pojistném.
Přestože čísla rostou, ve skutečnosti situace tak
optimistická není. Podrobnější pohled na výsledky totiž prozrazuje zpomalení
růstu oproti minulému roku.
„Meziročně předepsané pojistné narostlo o 2,6 miliardy korun. Jedná se o nižší hodnotu než za srovnatelné období o rok dříve, a to především zásluhou vývoje v neživotním pojištění. Tempo růstu tak ke konci letošního druhého čtvrtletí meziročně zpomalilo o 0,9 % a ve srovnání s první čtvrtinou roku dokonce o 1,8 %,“ shrnul výsledky analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.
Pojišťovnický trh letos táhlo hlavně neživotní pojištění, do kterého patří například:
Za první pololetí meziročně vzrostlo o 4,6 %.
Životní pojištění pak stouplo o 2,4 %. Rostly hlavně produkty životního pojištění s běžně placeným pojistným, které tvoří 90 % aktivních smluv. Objem pojistného u nich vzrostl o rovná 3 %. Produkty s jednorázově placeným pojistným naopak meziročně klesly hned o 16 %.
Tento trend potvrzuje také počet nově uzavřených smluv životního pojištění. Přestože jich na konci prvního letošního pololetí bylo víc než 5 milionů, jejich počet oproti loňsku mírně klesl. Přesně o 1,3 %.
V oblasti neživotního pojištění meziročně nejvíce rostlo pojištění odpovědnosti a majetku. A to o 9 %. Naopak nejmenší přírůstek zaznamenalo podnikatelské pojištění, které se posunulo jen o 4,8 %. Je ale potřeba poznamenat, že tento typ pojistky výrazně ovlivňují sezónní výkyvy.
Růst zaznamenaly také oblasti povinného ručení a havarijního pojištění. U prvního z nich stouplo předepsané pojistné o 6,9 % – z 12,8 miliardy korun na 13,7 miliardy. Podobné výsledky zaznamenalo také havarijní pojištění, kde pojistné vzrostlo z 11,1 miliardy korun na 11,9 miliard. Tedy o 6,7 %.
Růst pojistného je v obou oblastech daný mimo jiné větším počtem pojištěných aut. Zatímco počet u povinného ručení jich přibylo 2,5 %, u havarijního pojištění jejich množství poskočilo o 6,3 %.
Celkový růst pojistného potvrzují také údaje jednotlivých pojišťoven. Většina z nich letos zaznamenala růst.
V procentuálním vyjádření přitom překvapivě nejvíc rostlo předepsané pojistné pojišťovně Halali, a to o 38 %. Je to ale dané nízkou výchozí pozicí. V absolutních číslech poskočila jen o 7 milionů korun.
Na pomyslném druhém místě je Generali Česká pojišťovna, které předepsané pojistné vzrostlo o 34,8 % na 19,2 miliardy korun. Právě tato společnost je na špici i z pohledu celkových objemů pojistného.
Třetí v procentuálním růstu je pak Direct pojišťovna, u které pojistné vzrostlo o 29,5 % na 1,1 miliardy korun.
Podle statistiky České asociace pojišťoven řešili poskytovatelé v první polovině letošního roku celkem 138 tisíc pojistných událostí s celkovou škodou přes 5 miliard korun. To je zhruba podobná částka jako za stejné období loni. Nejvíc škod přitom způsobily povodně, vichřice a požáry.
Jen počet škod z povodní se meziročně zvýšil o 40 % a jejich výše se vyšplhala na 438 milionů korun. To je víc než dvakrát tolik co předchozí rok.
Z hlediska počtu škod ale povodně předstihly vichřice. Klienti pojišťoven kvůli nim přes 40 tisíc pojistných událostí a celková škoda přesáhla 1 miliardu korun.
Krupobití pak způsobilo 2,6 tisíc pojistných událostí a škodu za 240 milionů korun.
Nejničivější ze všech živlů však byly požáry. V porovnání s ostatními jich sice bylo méně, konkrétně 2,6 tisíce, ale celkové pojistné plnění se blížilo k hranici 1,1 miliardy korun.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
KOMENTÁŘE k článku Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.