Musíme šetřit, rozhodla vláda, a představila lidem vládní konsolidační balíček. Ještě jej ani nestihla formálně schválit, a už naznal několika změn. Stabilně se zatím drží navrhované změny v dani z přidané hodnoty. Ta (až na drobné výjimky) poroste. A tím zrychlí růst už tak dost vysoké inflace. Podívejme se, co se brzy zdraží i vám.
Dosud máme 3 sazby DPH
V současnosti má česká ekonomika 3 sazby DPH, a to ve výši 21, 15 a 10 %. Které činnosti a produkty patří do které sazby DPH, určují přílohy zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Níže uvádíme sazby, i výčet produktů a služeb, které do jednotlivých sazeb spadají:
21 % základní sazba
Většina běžně prodávaných produktů a většina poskytovaných služeb, u nichž zákon výslovně nestanoví příslušnost ke snížené sazbě daně.
15 % první snížená sazba
Do první snížené sazby spadají například:
10 % druhá snížená sazba
Druhá snížená sazba obsahuje v roce 2023 především:
Od ledna 2024 mají být jen 2 sazby DPH, plus nulovou sazbu na knihy
Konsolidační balíček navrhuje, aby nově zůstaly jen 2 sazby DPH, a to 21 % a 12 %. Nově se DPH nebude vztahovat na knihy. Vedle toho návrh novely zákona o DPH přesunuje produkty a služby mezi jednotlivými sazbami. Podívejme se na to nejdůležitější:
Základní sazba 21 %
V základní sazbě zůstává, co v ní bylo doposud. Do sazby se nově přesunuje spousta položek, a to z obou doposud snížených sazeb:
Snížená sazba 12 %
Místo dvou snížených sazeb má nově být jen sazba jediná. U některých položek dojde k jejímu snížení (z 15%), u jiných ke zvýšení (z 10 %). V některých případech se přesunují položky ze základní sazby (21 %) do nové snížené sazby. Vypadat to měly plánované přesuny asi takto:
Zdražování nás nemine. Ke zlevnění (ze snížení DPH) v praxi nedochází
Jako bychom dosud neměli s inflací dost starostí, především v seniorských a samoživitelských domácnostech. Od ledna 2024 tu bude další vlna zdražování spojená se změnou DPH. A protože si spotřebitel nemá jak ověřit a dopočítat, jestli obchodník zvedl cenu jen o navýšenou sazbu DPH, můžeme očekávat zdražení ve vyšším procentním rozpětí, než jaké přinášejí navrhované změny v sazbách této daně.
Několik příležitostí ke zlevnění se sice také naskytne (u potravin, některých léků a zdravotnických prostředků, dětských sedaček do aut, pohřebních služeb). Nechme se však překvapit, zda se někdo ke snížení ceny opravdu „rozhoupá“. Pravděpodobnost poklesu cen je, dle dosavadních zkušeností, velmi nízká.
Na DPH se nás často také ptáte
V poradně je daň z přidané hodnoty poměrně živým tématem. Už jste nás například ptali:
Máte další dotazy ohledně změn DPH? Ptejte se v naší online bezplatné finanční poradně.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
Pokud jste studentem a současně pracujete, měli byste vědět o možnosti využít daňovou slevu na studenta. Daňová sleva na studenta činí 4 020 Kč za rok, což může být významná úspora ve vašem daňovém přiznání. Tato sleva je určena studentům do věku 26 let (případně 28 let u prezenční formy doktorského studia).
Paušální daň je jednoduchý a efektivní způsob, jak mohou podnikatelé řešit své daňové povinnosti. Tento nový systém, který platí od 1. ledna 2021, usnadňuje placení daně z příjmů tím, že nahrazuje tradiční způsoby výpočtu daní a snižuje administrativní zátěž. Podnikatelé s příjmy do 2 milionů korun mohou využít paušální daň a výrazně tak ušetřit čas a náklady spojené s daňovou agendou.
Sleva na manželku je jednou z mnoha možností, jak si čeští daňoví poplatníci mohou snížit daňovou povinnost. Tato sleva umožňuje manželům či partnerům ušetřit téměř 25 tisíc korun ročně, pokud splní specifické podmínky. Pro rok 2024 platí, že druhý z manželů musí mít roční příjem do 68 000 Kč a může obdržet určité výjimky, jako jsou sociální dávky nebo rodičovský příspěvek.
KOMENTÁŘE k článku Další zdražování na obzoru: vláda chce zvýšit DPH. Co podraží právě vám?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.