Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Vláda schválila důchodovou reformu

Vláda schválila důchodovou reformu

Vláda schválila důchodovou reformu

Vláda schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, která přináší řadu již dříve avizovaných změn. Cílem je udržitelnost důchodového systému a zároveň zachování důstojné penze i pro budoucí generace. Reformní body se dotknou především mladší generace, na současné důchodce míří jen zlomek opatření.

REKLAMA

12 novinek pro současné i budoucí důchodce

Vládou schválená novela obsahuje 12 změn, které se dotknou celé populace, nejvíce však mladších generací: lidí narozených v roce 1965 a později. Schválené změny vám nyní jen stručně vypíšeme. Většina z nich má začít platit od ledna 2025, některé se odsouvají na rok 2026. Penzijního spoření se v této novele nedotkne žádná změna.

1. Zvýšení věku odchodu do důchodu

Věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat nad 65 let, a to v závislosti na průměrném věku dožití. Lidé narození po roce 1965 proto půjdou do důchodu později než ti narození dříve. Ve hře je i hranice 70 let.

2. Snížení důchodového věku pro rizikové profese

Dříve do důchodu a bez sankcí budou moci odejít osoby z rizikových profesí. Jsou jimi zejména záchranáři, hasiči, zdravotní sestry, horníci, skláři a další.

3. Zpomalení růstu důchodů

Průměrný roční růst nových důchodů bude v letech 2026 až 2036 pomalejší. Důchody i nadále porostou, ale o méně než doposud. Ročně se tempo růstu zpomalí o cca 200 Kč (v porovnání s nyní platnými pravidly).

Přečtěte si: Jaká je průměrná výše starobního důchodu

4. Zvýšení minimálního důchodu

Minimální důchod se zvýší na pětinu průměrné mzdy. Pětinou letošní průměrné mzdy je 8 080 Kč. Pro srovnání: současný minimální důchod je nastaven na 4 810 Kč.

Penzijní spoření ČS

5. Za práci v důchodu okamžitý benefit, ale zvýšení důchodu se ruší

Důchodci, kteří berou důchod, a k tomu i pracují, nebudou odvádět důchodové pojištění. Tím se jim čistý výdělek zvýší o 6,5 %. Zato se už pracujícím penzistům nebude zvyšovat důchod. Doposud platí, že za každých 360 odpracovaných dní se důchod zvyšuje o 0,4 procenta výpočtového základu. Tato výhoda už platit nebude.

6. Prodloužení nároku na vdovský/vdovecký důchod

Nárok na vdovský/vdovecký důchod se prodlouží ze dvou na pět let. „Změna by se týkala lidí, kteří pobírají vdovský důchod už během aktivní pracovní kariéry. Ti, kteří berou vdovský důchod v seniorském věku souběžně se starobním důchodem, o nic nepřijdou,“ uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí ve své zprávě.  

7. Výchovné jen pro ženy se třemi a více dětmi

Na výchovné od roku 2027 dosáhnou jen ženy se třemi a více dětmi. Ostatním se za péči o blízké započítá jen tzv. fiktivní vyměřovací základ do důchodu.

8. Ocenění za péči – fiktivní vyměřovací základ

Fiktivní vyměřovací základ se automaticky započítá za péči o první a druhé dítě do tří let a za péči o závislou osobu. Pomůže to především matkám s nižšími příjmy, neboť fiktivní vyměřovací základ má dosahovat jednonásobku nebo poloviny průměrné mzdy platné pro daný rok.

9. Sdílení odvodů na pojištění u manželů

Manželé a registrovaní partneři se budou moci dohodnout na sdílení odvodů na sociálním pojištění za dobu trvání manželství. To má smazat rozdíly v důchodech vyvolané mateřskou a rodičovskou dovolenou. Oba manželé budou mít ve výsledku důchod podobný. Sdílení bude dobrovolné a půjde o něj požádat i zpětně.

Penzijní spoření od Allianz

10. Dlouhodobé studium znovu náhradní dobou

Nově se do budoucího důchodu bude započítávat úspěšně dokončené první studium v doktorském studijním programu studovaném v ČR v prezenční formě.

11. Výhodnější předčasný důchod za více než 45 let práce

Lidé, kteří odpracovali 45 let a více, dostanou možnost odejít do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek. Důchod se bude krátit jen z poloviny (v porovnání s ostatními předčasnými důchodci).

Shrnuli jsme pro vás: Předčasný důchod a předdůchod. Jaký je mezi nimi rozdíl?

12. Odložený důchod i pro mladší žadatele

Lidé, kteří nenasbírali dostatek doby pro vznik nároku na řádný důchod, budou moci odejít do odloženého důchodu i při splnění podstatně kratší doby pojištění (20 let, respektive 15 let). Opatření má vyhovět zejména přistěhovalcům ze zemí, se kterými nemá ČR uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení.

Administrativní změny

Součástí novely jsou i návrhy na změny v administrativě důchodů. Vláda se dohodla, že omezí zasílání informativních osobních listů důchodového pojištění v listinné podobě. Zdarma dostanou důchodci oznámení o valorizaci důchodů jen v elektronické podobě. Naprostá většina důchodců pobírajících v zahraničí český důchod už nebude muset pravidelně zasílat tzv. potvrzení o žití.


REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Vláda schválila důchodovou reformu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

OSVČ nebo HPP: výhody, nevýhody a kdy se vyplatí

OSVČ nebo HPP: výhody, nevýhody a kdy se vyplatí

Rozhodování mezi OSVČ a HPP závisí na vašich prioritách, jako je touha po flexibilitě, stabilitě příjmu, nebo možnost pracovat na více projektech současně. Tato rozhodnutí často zahrnují hodnocení osobních preferencí spolu s praktickými faktory, které mohou zahrnovat legislativní úpravy a daňové povinnosti.

Podvodné volání z bank. Jak ho poznat a jak se útočníkům bránit

Podvodné volání z bank. Jak ho poznat a jak se útočníkům bránit

Každý týden přicházejí další lidé o své úspory kvůli podvodným telefonátům. Útočníci zdokonalují své taktiky, a díky moderním technologiím dokážou napodobit volání z vaší banky i Policie ČR. Jejich triky jsou čím dál rafinovanější. Spojují technologické možnosti s propracovanou psychologickou manipulací. Spoléhají na moment překvapení a umně pracují s důvěrou, kterou lidé běžně chovají k institucím.

Pozor na podvody! Jak bezpečně nakupovat na bazarech a e-shopech

Pozor na podvody! Jak bezpečně nakupovat na bazarech a e-shopech

Online nakupování nám sice usnadňuje život, ale přináší i rizika. Podvody na bazarech a podvodný e-shop už napálily tisíce lidí. Jen za poslední rok nahlásili nakupující policii podvody za více než 1,5 miliardy korun. V našem průvodci zjistíte, jak nakupovat bezpečně, na co si dát pozor při nákupu z druhé ruky a co dělat při podezřelém inzerátu, nebo jak se pokusit zachránit situaci, když už jste podvodníkům „sedli na lep“.

Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.

Jak funguje eNeschopenka: Kompletní průvodce pro zaměstnance

Jak funguje eNeschopenka: Kompletní průvodce pro zaměstnance

Jednodušší a pohodlnější. Takové je hlášení a správa dočasné pracovní neschopnosti pomocí eNeschopenky – tedy elektronické neschopenky. Zaměstnavatel se totiž o nemoci či úrazu zaměstnance dozví elektronicky od ČSSZ. Nepotřebuje tak žádné papírové dokumenty.

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena