Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku
těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných
měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření
se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá
pyramida.
Analýza Modré pyramidy porovnává průměrnou
mzdu s průměrnou cenou za typický byt. Tedy za byt o velikosti zhruba 65 metrů
čtverečních.
Výsledek je jednoduchý – na nákup takového bytu potřebujete 130,7 měsíčního platu. To je necelých 11 let spoření.
Ve skutečnosti je ale doba spoření mnohem delší. Uvedené údaje totiž nezohledňují běžné výdaje – například na jídlo, nájem nebo na cestování do práce.
Pokud tyto náklady odečteme, průměrná doba šetření se z 11 roků protáhne na těžko uvěřitelných 56 let.
„I když si odpustíme kulturu, vzdělávání i dovolenou, musíme počítat s výdaji v průměru asi 130 tisíc korun ročně. A to nepočítáme nájemné, které je v průměru okolo 12 tisíc korun. Z platu nám tak na spoření na koupi nemovitosti nezbývá dost peněz. V ideálním případě by si tímto způsobem Češi na vlastní byt naspořili za 56 let. To je naprosto nereálné,” okomentoval výsledky analýzy manažer obchodní sítě Modré pyramidy Petr Bartoň.
Důležité také je, kde si novou nemovitost pořizujete. Náklady se totiž v jednotlivých regionech výrazně liší.
Asi nepřekvapí, že nejdéle spoří na vlastní bydlení lidé v Praze. Za 65 metrový byt tam lidé dají 147 průměrných pražských platů. A pokud bychom vzali v úvahu celorepublikový platový průměr, museli by si lidé našetřit dokonce 174 mezd.
Jen těsně za Prahou zaostal Jihomoravský kraj. Lidé tam na pořízení zmíněného bytu potřebují 137 průměrných regionálních platů.
Naopak suverénně nejlevnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde lidem stačí 46 průměrných mezd.
Nemovitosti zdražily o 75 %
Ve většině krajů navíc potřebná doba spoření meziročně stoupla. Výjimkou je jen Zlínský a Jihočeský kraj, kde lidé loni na vlastní bydlení potřebovali méně průměrných platů než o rok dřív. A také Liberecký kraj, kde se situace meziročně nezměnila.
Problém je, že ceny bydlení rostou výrazně rychleji než platy. Zatímco průměrná cena za metr čtvereční vyskočila o 16 %, průměrná mzda se zvýšila jen o 7 %.
Podle údajů Eurostatu se za posledních 5 let zvedly ceny bytů v České republice dokonce o 59,5 %. Průměr Evropské unie je přitom výrazně nižší – 29,4 %.
České statistiky navíc mluví ještě o větším zdražení. Zatímco v roce 2015 zaplatili lidé za metr čtvereční v průměru 41 800 korun, loni to bylo 73 800 korun. Tedy zhruba o 75 % víc.
Zdražování navíc pokračuje. Stavební trh se totiž v posledních měsících potýká s nedostatkem materiálu i pracovních sil.
V praxi to znamená, že stavebníci musí za materiál zaplatit víc peněz. A také přidat na mzdách dělníkům, kteří do Česka často míří ze zahraničí.
Podle květnových dat Českého statistického úřadu stouply ceny stavebních materiálů meziročně o 7,8 %. Za stavební práce pak zaplatíte o 2,7 % víc než před rokem.
Z těchto dat jasně vyplývá, že jediným řešením, jak získat dost peněz na vlastní bydlení, je pro většinu lidí hypotéka. Dá vám až 90 % z ceny nemovitosti.
Potřebujete tedy naspořit jen 10 % – tedy zhruba jeden roční plat.
Přestože jsou to stále statisíce korun, rozhodně je ušetříte snadněji než peníze na celý byt či dům. Splátka hypotéky přitom vychází podobně jako měsíční nájemné. Na rozdíl od něj ale vkládáte peníze do vlastní nemovitosti.
Pokud si navíc půjčujete na stavbu domu, můžete se připravit i na zdražování materiálu. Stačí požádat o vyšší půjčku, než nutně potřebujete. Až 20 % z hypotéky totiž můžete nedočerpat. Bez jakýchkoliv sankcí.
Zároveň je třeba říct, že také hypotéky v posledních měsících zdražují. A zřejmě jen tak nepřestanou. Proto se vyplatí využít sáhnout po této půjčce dřív, než sazby ještě vzrostou.
Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka. S její pomocí si vyfiltrujete nejvýhodnější nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. A snadno tak vyberete hypotéku, která se vám nejvíc vyplatí.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.