Banky.cz Články Reality Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům
9.3.2020 Reality

Málo nabídek a vysoká cena. Na to si nejčastěji stěžují lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním. A protože je získání vysněného bydlení stále složitější, hledají alternativní způsoby, jak situaci řešit. Ukázal to nedávný průzkum společnosti Wüstenrot.

Podle průzkumu si na nedostupnost bydlení nejvíc si stěžují obyvatelé Královéhradeckého kraje. Přes 70% jich tvrdí, že na trhu je málo nabídek. A ty stávající jsou podle nich příliš drahé.

Lidé v Královéhradeckém kraji jsou tak dokonce nespokojenější než obyvatelé Prahy, kde jsou byty nejdražší. Cena za metr čtvereční v novostavbě se tam pohybuje okolo 100 000 korun.

Naopak nejméně si na nedostupnost bydlení stěžují lidé v Ústeckém kraji. V něm patří nemovitosti dlouhodobě mezi nejlevnější v České republice.

Místo nového bydlení pouze rekonstrukce

Situaci v minulých letech zkomplikovalo zejména zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustálé zdražování nemovitostí. Podle některých odhadů stoupla jejich cena za poslední rok o 6%. A údaje z prodejních portálů mluví dokonce až o 15% růstu!

Zdražování má navíc pokračovat i letos. I když o něco pomaleji. Lidé proto hledají alternativní způsoby, jak si zajistit vyhovující bydlení.

Stále častěji se například pouštějí do rekonstrukce bytu, nebo jen jeho části, například koupelny. Je pro ně totiž mnohem jednodušší změnit jeho dispozice stavebními úpravami než shánět nové bydlení.

Z uvedeného průzkumu dokonce vyplynulo, že v příštích pěti letech počítá s rekonstrukcí přes 40% lidí.

Tomuto řešení nahrává i fakt, že většina bytů je zastaralá. Zhruba 90% z nich je starších než 20 let.

Češi často spoléhají na své úspory

Přestože ceny nemovitostí stoupají, velká část lidí stále spoléhá na to, že si na nákup domu či bytu našetří. Věří, že zejména v kombinaci s hypotékou nebo jiným úvěrem jim to k získání vlastního bydlení postačí.

Nejlepší hypotéka online

Problém je, že ve skutečnosti má jen málokdo naspořeno dost peněz na to, aby dosáhl na vysněné bydlení.

Víc než 100 000 korun má připravených pouze polovina lidí do 36 let, kteří plánují požádat o půjčku na bydlení. A jen každý pátý má naspořených alespoň 300 000 korun.

U průměrné hypotéky je přitom zhruba 300 000 korun naprosté minimum. A většina lidí bude potřebovat i víc než dvojnásobek.

Lidé se častěji vrací k rodičům

Nutnost naspořit nejméně 10% z ceny nemovitosti vede i k tomu, že roste popularita nájemního a také družstevního bydlení. Průzkum ukázal, že podobnou variantu hledá 18% oslovených.

Současná situace navíc vede lidi k tomu, že se stále častěji stěhují zpět k rodičům. Ve vícegeneračních domácnostech jich žije 13%, tedy přibližně každý osmý.

Nové byty staví i města

V posledních letech je stále oblíbenější také bydlení na vesnici nebo v menších městech. Ideálně v takových, ze kterých je dobrá dostupnost do těch velkých. Lidé tak mohou bez problémů dojíždět například za prací.

Jenže i v těchto oblastech volných bytů postupně ubývá, a proto se do jejich výstavby stále častěji pouštějí samotná města. Následně je buď pronajmou, nebo nabídnou k prodeji.

Hlavní výhodou takového bydlení je nižší cena. Přestože i v menších městech a na vesnicích nemovitosti postupně zdražují, stále jsou podstatně levnější než novostavby například v Praze nebo v Brně.

Byt ve městě? Ideální k pronájmu

Nejlepší hypotéka online

Zároveň je třeba podotknout, že i byty ve velkých městech stále mají své kupce. Často jsou to ale lidé, kteří tyto nemovitosti vnímají jako investici. Koupený byt tedy dál pronajímají.

Do karet jim hraje právě zmíněné zdražování nemovitostí. Jejich investice se díky němu dál zhodnocuje.

Prim přitom hrají zejména malé byty, které je lehčí pronajmout. Kromě toho jsou levnější. K nákupu proto nepotřebujete tak vysokou hypotéku. Pokud navíc máte i další nemovitost k ručení, snadněji splníte podmínky pro získání této půjčky. A můžete počítat s úrokem i okolo 2%.

Stačí jen úvěr správně vybrat. S tím vám pomůže například naše hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní požadované parametry a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Stanovte správnou cenu

Pak už stačí jen nastavit správné nájemné a najít zájemce. Cenu za pronájem přitom volte obezřetně. Záleží například na:

  • lokalitě
  • situaci na trhu
  • stavu nemovitosti
  • i reálných možnostech nájemníků v dané oblasti

Musíte tedy opravdu dobře počítat, abyste získali co nejlepší cenu a zároveň sehnali spolehlivé nájemníky.

ANKETA k článku Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Zvažujete koupi bytu na pronájem?

Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Přidejte nový komentář

Byty -bydlení, Komentoval(a): Karel

12.03.2020 07:28:22

Zlatý socialismus, byty a rodinné domky, výstavba za pakatel. Nenávratné půjčky na výstavbu, bezúročné půjčky, úleva na splácení, úroková sazba 1%.

Re: Bydlení, Komentoval(a):

12.03.2020 13:51:59

Dobrý den, komunismus byl postaven na tom, že nejprve se všem vše sebralo (zemědělcům pole, průmyslníkům továrny, lidem peníze - viz měna 1953) a následně se z takto nakradeného rozdávalo a lidé jásali, že něco dostali levně či zdarma. Problém nastal o necelých 40 let později, kdy nakradené zdroje došly a lidem nebylo dále co rozdávat. Pak je tu ještě druhý rozdíl - dnešní hůře dostupné bydlení v lukrativních lokalitách je výsledkem toho, že si každý může svobodně bydlet kde chce (poptávka v lukrativních lokalitách převyšuje nabídku a ceny rostou). V komunismu Vám bylo nakázáno, kde máte pracovat a bydlet. Bydlení mimo Prahu a krajská města dnes seženete velmi levně.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

17.12.2024 Reality

Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

12.12.2024 Reality

Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.

Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

10.12.2024 Reality

Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?

Magickou hranici překračuje nejen Bitcoin, ale i průměrná cena bytů v ČR

Magickou hranici překračuje nejen Bitcoin, ale i průměrná cena bytů v ČR

9.12.2024 Reality

Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?

Nejvíc přetížení výdaji na bydlení se cítí v Pardubickém kraji. Realita je ale dost jiná

Nejvíc přetížení výdaji na bydlení se cítí v Pardubickém kraji. Realita je ale dost jiná

5.12.2024 Reality

Obyvatelé Pardubického kraje se podle průzkumů cítí mezi nejvíce přetíženými v oblasti výdajů na bydlení. Skutečnost se však ukazuje až diametrálně odlišná. V porovnání s jinými kraji je ve výdajích na bydlení Pardubický kraj relativně levný. Subjektivní pocit přetížení je ovšem na Pardubicku vysoký. Proč? Na pocitu přetížení se podepisuje řada faktorů. Které to jsou, a proč tak silně působí zrovna v relativně levném Pardubickém kraji? A které kraje jsou pro bydlení opravdu drahé?

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena