Nové bydlení je vždycky spojeno s náročným rozhodováním: do nájmu nebo do vlastního? Obě varianty mají výhody i nevýhody, které se však v čase mění. Navíc jsou subjektivní: závisejí na konkrétní situaci nebo na dalších životních plánech. Měnit se budou i s vývojem realitního trhu, který bude stále lépe umět pracovat s nemovitostmi s aktivní hypotékou. Podle čeho se tedy rozhodovat, zda do nájmu či do hypotéky?
„Trh s bydlením znova ožívá. Po téměř dvou letech, kdy ceny hypoték dosahovaly dlouhodobých maxim, se situace vrací k přijatelnějším úrokům. Díky tomu se zvedá zájem o nové hypotéky, a samozřejmě i o pořízení vlastního bydlení. Češi a kult vlastnictví – téma se vrací. Toužíme bydlet ve vlastním, abychom nemuseli čelit nejistotě bydlení v nájmu, přestože naše legislativa dává nájemníkům poměrně dlouhé lhůty, během nichž se mohou změně přizpůsobit. Navíc u nás není striktně nastavena odpovědnost za způsob užívání pronajatého bydlení a z něj plynoucí škody majitelům nájemních bytů a domů,“ popisuje současnou situaci na realitním trhu Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
A jaké jsou předpovědi cen nemovitostí na příští roky? V současnosti růstové.
Na rozhodnutí se podílejí i výkyvy realitního trhu
Jak ovlivňuje aktuální trh s nemovitostmi rozhodnutí mezi vlastnictvím a pronájmem? V čase se změny na realitním trhu promítají do rozhodování o bydlení možná víc, než se na první pohled zdá. Přestože je rozhodnutí o pořízení nemovitosti závazkem na dlouhé roky, výkyvy na trhu nás od něj oddalují, či nás k němu časově přibližují.
Výhodnost nájmu versus pořízení nemovitosti se často srovnává prostřednictvím měsíčních nákladů. U pořízení nemovitosti jsou to náklady na hypotéku, u nájmu (pronájmu) pak samotné měsíční nájemné.
„Aktuálně se stále ještě vyplatí bydlení v pronájmu. Dlouho už tomu tak ale nebude. Se znovu klesajícími úroky na hypotékách se měsíční platby za nájem a za hypotéku začnou znovu podobat. Jenže: u bydlení se nemůžeme ptát jen na aktuální stav. Pořízení vlastního bydlení, i na hypotéku, je investicí, kdežto platby za bydlení v nájmu jsou jen ‚provozními náklady‘, kterými jiným lidem posíláme pasivní příjem za jejich investici. Bydlení v nájmu je proto lepší pro ty, kdo se nechtějí dlouho usazovat na jednom místě. Vlastní bydlení je naopak značným závazkem“, uvádí Miroslav Majer, CEO Banky.cz, k jedné z možnosti porovnání.
„Pokud člověk nebude řešit cashovou stránku věci, tak se srovnává raději nájem vs. úrok na hypotéce, jistinu pak pokládáme za spoření,“ upřesňuje Majer další možný pohled na srovnání výhodnosti obou forem bydlení.
Hlavní výhody a nevýhody vlastnictví oproti pronájmu
Obě podoby bydlení mají výhody oproti té druhé. A také nevýhody. Co je v nájmu „plusem“, stává se u vlastnictví nemovitosti „mínusem“, a naopak.
Rozhodnutí v otázce vlastnictví vs. pronájem závisí na aktuálních finančních možnostech, na bonitě (dosažitelnosti hypotéky) a na preferovaném stylu života (časté stěhování za prací, pracovní cesty, nebo klasický český život dlouhodoběji na jednom místě). Ale zpět k výhodám a nevýhodám.
Výhody pronájmu bytu
bydlení v nájmu je nezávazné, kdykoliv se můžete přestěhovat
flexibilita na trhu práce – kdykoliv můžete za prací jinam
odpadá přímá odpovědnost za nemovitost, v níž bydlíte
odpadá údržba a opravy (provádí majitel)
snazší přístup k lokalitám, které vám více vyhovují
nájem může být nižší než splátky hypotéky
může být nárok na příspěvek na bydlení
některé byty se pronajímají i s vybavením
náklady lze snížit přestěhováním se do levnějšího
Nevýhody pronájmu bytu
platíte „cizím“ - neinvestujete do vlastního majetku, ale do bydlení někoho jiného. Nájem je největší finanční zátěží v důchodu
nejistota – z nájmu můžete kdykoliv dostat výpověď
výše nájemného se v čase mění – na rozdíl od splátek hypotéky ale jen směrem vzhůru
bydlení v nájmu si nemůžete předělat k obrazu svému
na opravy můžete čekat déle, než kdybyste si je zajišťovali sami
může být zakázáno v nájmu chovat domácí mazlíčky
někteří majitelé nepronajímají byty rodinám s malými dětmi
častější stěhování je nákladné
nižší ekologický standard může zvyšovat spotřebu energií, ale nic s tím neuděláte
kapitál musíte tvořit jinak než pořízením nemovitosti
Podle čeho rozhodnout, zda do nájmu nebo do vlastního?
Postup je snadný, přestože samotné rozhodnutí jednoduché nebývá. Vezměme to popořadě.
1. Nejprve zvažte všechny výše uvedené výhody a nevýhody (opakujeme, že co je výhodou u nájmu, stává se nevýhodou vlastního bydlení a naopak). Zjistěte si, které výhody u vás převažují.
2. V úvahu vezměte i vzdálenou budoucnost. Jaké jsou dlouhodobé finanční dopady rozhodnutí o bydlení? Především:
ceny bytů i domů v dlouhodobém horizontu stoupají. Za desítky let budete vlastnit nemovitost ve vyšší hodnotě, než kolik vás stála hypotéka (i s přeplatkem)
koupě nemovitosti neznamená, že v ní musíte zůstat nadosmrti. Bydlení se dá prodat i s hypotékou, většinou budete prodávat za víc, než za kolik jste pořídili
bydlení ve vlastním (už splaceném) snižuje pravidelné výdaje na běžný život. To je důležité především v penzi, kdy příjmy klesnou ani ne na polovinu (bez úspor na důchod)
nemovitost vyžaduje údržbu. A ta nemusí být levná.
3. Následně zvažte svou finanční kondici a možnosti získat hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. To samozřejmě nezvládnete sami. Nejlépe bude požádat banky nebo stavební spořitelnu, zda by vám „nanečisto“ (tedy bez detailního skóringu a bez záznamu do registru) spočítali, jestli byste na úvěr na bydlení mohli dosáhnout.
4. Jestliže dostanete kladnou odpověď, je na řadě samotné rozhodnutí, zda do nájmu, nebo už do vlastního.
Jestliže je odpověď od finančního domu zamítavá, ale vlastní bydlení byste přece jen rádi, soustřeďte se na vylepšení svého kreditního skóre. Pomoci vám mohou informace o podmínkách pro získání hypotéky. Banka vám bohužel nemusí sdělit důvod, proč vaše bonita není pro hypotéku dostatečná. Shromáždili jsme pro vás ty vůbec nejčastější důvody k zamítnutí hypotéky.
Jak zjistit průměrnou cenu nájemného?
„Ministerstvo financí v polovině roku 2024 představilo novou interaktivní mapu, která porovnává ceny nájmů v katastrech všech krajů České republiky. Z této nájemní mapy můžete vyčíst, jaká je obvyklá měsíční cena pronájmu jednoho metru čtverečního takzvaného referenčního bytu (nevybavený dvacet let starý byt bez parkovacího místa, garáže a výtahu). Tato interaktivní mapa vychází z dostupných dat o nájemním trhu v České republice a bude se aktualizovat každého půl roku,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Porovnání nájemného v Česku
Abychom vám poskytli ještě lepší představu v tom, jak se aktuálně pohybují ceny nájmů napříč regiony, připravili jsme si pro vás tabulku, ve které najdete průměrné částky za metr čtvereční pronájmu bytu v největších městech České republiky.
Město
Průměrné ceny nájmů v polovině roku 2024 za m2
Cena za pronájem bytu o rozloze 70 m2
Nájemné v Brně
348 Kč
24 360 Kč
Nájemné v Praze
436 Kč
30 520 Kč
Nájemní v Olomouci
253 Kč
17 710 Kč
Nájemné v Českých Budějovicích
259 Kč
18 130 Kč
Nájemné v Ostravě
225 Kč
15 750 Kč
Nájemné v Karlových Varech
229 Kč
16 030 Kč
Nájemné v Liberci
244 Kč
17 080 Kč
Nájemné v Pardubicích
304 Kč
21 280 Kč
Nájemné v Ústí nad Labem
199 Kč
13 930 Kč
Nájemné v Jihlavě
272 Kč
19 040 Kč
Nájemné ve Zlíně
259 Kč
18 130 Kč
Krátké shrnutí
Bydlení v nájmu je flexibilnější a bezstarostnější. Více vyhovuje lidem, kteří neplánují dlouhodobě zůstávat na jednom místě. Ale i lidem, co si přejí bydlet v lokalitách, kdy by nemovitost do soukromého vlastnictví nemohli získat, ať už z jakéhokoliv důvodu.
Větší starosti začínají lidem bydlícím v nájmu až v momentě, kdy z něj dostanou výpověď, kdy majitel skokově zvýší nájemné, nebo kdy nájemníkům trvale klesne příjem přechodem do starobní penze (jestliže nemají dostatečně naspořeno na důchod).
Často se ptáte
Jaké finanční produkty jsou k dispozici pro koupi nemovitosti?
Koupi bydlení lze financovat především hypotečním úvěrem a úvěrem ze stavebního spoření. Levnější nemovitost se dá pořídit i na běžný úvěr, některé dosahují nad dva miliony korun. Ale počítat musíte s vyšším úrokem než například u hypotéky.
Jak mohu využít státní podporu v oblasti bydlení?
V oblasti bydlení vyplácí stát několik typů podpor, z dotačních programů na bydlení. Vždy se jedná o podporu šetrnějšího bydlení, které uspoří energii a vodu, hospodaří s dešťovou vodou, s odpadní vodou a jejím teplem, využívá obnovitelných zdrojů energie. V současnosti jsou aktivní programy:
Nová zelená úsporám Standard
Nová zelená úsporám Light
Oprav dům po babičce
Kotlíková dotace.
Jaký vliv má finanční situace na výběr mezi vlastnictvím a pronájmem?
Vliv je přímo obrovský. Pokud vaše finanční situace neodpovídá požadavkům na získání úvěru na bydlení, sen o vlastním bydlení budete muset odložit. A to až do doby, než se vaše situace zlepší natolik, aby banka či stavební spořitelna mohly změnit výsledek skóringu. Pořídit si bydlení z vlastních úspor je téměř nemyslitelné.
Ceny nemovitostí stoupají rychle, kdežto úspory (pokud je nezvládnete zainvestovat tak, aby zhodnocení poráželo inflaci) spíš stagnují. Nedávno se ukázalo, že v ČR je bydlení jedno z nejméně dostupných v Evropě. Průměrný Čech na něj bez hypotéky dosáhne za 56 let.
Jaké jsou alternativy k vlastnictví a pronájmu nemovitosti?
Alternativy samozřejmě existují i tady. Nejjednodušší (finančně) je vícegenerační bydlení – s rodiči nebo prarodiči. Pořídit si můžete i právo k užívání družstevního bytu. Náklady na pronájem lze snížit společným nájmem s několika dalšími lidmi. Řešením se může stát i úprava rekreačního objektu na trvalé bydlení (pokud to místní podmínky dovolí).
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
KOMENTÁŘE k článku Vlastnictví nebo pronájem nemovitosti? Co se aktuálně vyplatí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.