Banky.cz Články Komerční sdělení Vše o chytrých smlouvách v oblasti kryptoměn: Průvodce pro začátečníky

Vše o chytrých smlouvách v oblasti kryptoměn: Průvodce pro začátečníky

Vše o chytrých smlouvách v oblasti kryptoměn: Průvodce pro začátečníky

Pro blockchain existuje řada dalších aplikací mimo ukládání a přenos digitální měny, což je jeho nejznámější využití. Jednou z těchto aplikací jsou chytré smlouvy, které využívají technologii blockchainu k automatizaci některých nebo všech dohod mezi dvěma stranami.          

Jako klíčovou součást decentralizovaného finančního odvětví je již využívají někteří zákazníci v oblasti nemovitostí a pojišťovnictví.  

REKLAMA

Co je to "chytrá smlouva"?    

Chytrá smlouva je digitálně umožněná dohoda mezi dvěma stranami, která využívá technologii blockchain. Když jsou splněna určitá kritéria, kód automaticky provede podmínky smlouvy. Ustanovení dohody nevyžadují zapojení třetí strany.      

Každý uzel v síti má kopii historie transakcí a chytrých smluv v síti; blockchain tak vynucuje dodržování podmínek smlouvy bez nutnosti lidského zásahu. Při každé změně musí síť jako celek odsouhlasit, že se něco změnilo. Chytré smlouvy mohou tuto funkci využívat pomocí technologie blockchain.       

Koncept chytrých smluv vznikl ještě před vývojem technologie blockchain. K reprezentaci souboru digitálních slibů byla v 90. letech 20. století původně použita kryptografie a digitální peníze spolu s mechanismy pro vymáhání těchto slibů. O deset let později se investice do kryptopeněz staly hitem a jsou stále populární - přesto je lepší brát tuto praxi s otevřenýma očima a bezpečně.  Opatrní byste měli být také ohledně výhod investic do kryptoměn.          

Někdy mohou být rizikové a chytré smlouvy vás nemusí zachránit. Můžete se však naučit několik tipů pro řízení rizik, když se podíváte na perspektivní strategie na Bitcoin Profit. Zpět k chytrým smlouvám. Co je tedy dělá chytrými?

Zdroj: Pixabay

Podle Szaba existují tři aspekty chytré smlouvy, které ji činí takovou: Smlouva je sepsána v počítačovém kódu nebo ve formě počítačového programu; Tento kód nebo program je pak použit k jeho provedení, a pokud smlouva není splněna, pak je zboží digitálně vyměněno v rámci téhož kódu nebo programu.     

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Aby se samoobslužné chytré smlouvy staly realitou, byl vyvinut kryptoměnový blockchain Ethereum.  

Příklady chytrých smluv

Decentralizované finance    

Asi nejviditelnější využití chytrých smluv je v oblasti finančních transakcí. Je důležité si uvědomit, že Bitcoin je jen druh hotovosti a finance jsou obecně založeny na smlouvách mezi dvěma stranami o výměně peněz v určitém čase. 

Jinak řečeno, běžná splátka půjčky je smlouva mezi dvěma stranami, v níž jedna strana poskytne druhé straně určitou částku v hotovosti a druhá strana se na oplátku zaváže, že vrátí první straně peníze v určitých termínech a v určitém množství.      

Finanční statky, jako jsou půjčky, mohou být vytvářeny bez potřeby třetích stran pomocí "decentralizovaného financování". Ve světě blockchainu je "DeFi" neboli decentralizované financování jedním z nejmódnějších odvětví.          

Decentralizované finance jsou plné případů chytrých smluv. Jedním z nejoblíbenějších jsou stablecoiny, což je druh tokenu kryptoměny s předem stanovenou hodnotou. Dai, stablecoin, má hodnotu stanovenou v poměru jedna ku jednomu dolaru. Chytré kontrakty slouží v Dai k vytváření nových tokenů a ke správě ekosystému tokenů jako celku.        

Pokud si někdo přeje vytvořit nové tokeny Dai, bude muset vložit Ethereum jako určitý druh zástavy. Tento podkladový kolaterál se automaticky prodá prostřednictvím inteligentního kontraktu, když jeho hodnota klesne pod určitou úroveň.   

Nemovitosti       

Běžný účet od mBank zdarma

Využití blockchainu v realitním průmyslu je jedním z nejatraktivnějších. Například při koupi domu se smlouvy s bankami a převody peněz s minulými vlastníky vyměňují za soubor zákonných práv k nemovitosti. Na tento postup se vynakládá mnoho času a peněz, což vyžaduje také zapojení několika zástupců a advokátů na obou stranách a několikanásobné převody finančních prostředků po dobu několika let. Vývojáři chytrých smluv se proto do tohoto trhu s chutí pustili.           

Tokenizace nemovitostí, která rozděluje nemovitosti na "části", které mohou investoři buď vlastnit, nebo s nimi za poplatek obchodovat, je nový přístup, který blockchainoví inženýři zkoumají (mimo jiné prostřednictvím chytrých smluv).

Zdroj: Pixabay

Pojištění   

Blockchainoví inženýři a podnikatelé se pokoušejí využít technologii blockchain v pojišťovnictví, což je další příklad složité finanční smlouvy. Pokud jde o využití blockchainu v pojišťovnictví, existuje široká škála možností.       

Potenciálním modelem je "parametrické pojištění", které se automaticky vyplácí, pokud jsou splněna určitá kritéria v rámci chytré smlouvy. Odvětví pojišťovnictví je závislé na milionech smluv, proto vývojáře chytrých smluv na blockchainu logicky přitahuje právě tato oblast.   

Poznámka pod čarou     

Popularita Bitcoinu umožnila za mnoha okolností implementovat chytré smlouvy na blockchainu. V očích mnoha investorů jsou kryptoměny a blockchain, který je jejich základem, zásadní investicí.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Vše o chytrých smlouvách v oblasti kryptoměn: Průvodce pro začátečníky

Přidejte nový komentář

víceméně PR nesmysly, Komentoval(a): Tomáš Najman

04.11.2022 15:48:34

V článku uvedené informace jsou velmi zavádějící.
Využití blockchainu mimo čistě virtuální decetralizovaná aktiva (např. Bitcoin) nedává smysl. Neexistuje důvod proč raději nevyužít jinou formu databázové struktury, např. standardní relační databáze.
Podobně i využitelnost smart contracts má zásadní problém s přenositelností do reálného světa - jde o problematickou reálnou vymahatelnost takového kontraktu. A to nemluvě o důvěryhodnosti změny stavu kontraktu na základě změny v reálném světe. Prostě jedna věc je do msart kontraktu programově vložit nějaké podmínky a požadavky a úplně jiná věc je tuto podmínku ověřit, validovat a aktivovat důsledky smlouvy. Prostě jen takové PR nesmysly...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

Investice do kryptoměn často vyvolávají debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena