Banky.cz Magazín Banky.cz Peníze Výpočet ceny bez DPH – rychlý postup a časté otázky

Výpočet ceny bez DPH – rychlý postup a časté otázky

Lenka Rutteová, Redaktorka Banky.cz
15.4.2025
6 min. čtení
Peníze
Výpočet ceny bez DPH – rychlý postup a časté otázky

Správný výpočet ceny bez DPH patří mezi základní dovednosti každého z nás, ať už jsme v roli spotřebitele nebo podnikatele. Podnikatelé se bez přesného přepočtu cen s DPH na ceny bez daně často neobejdou. Nejen v účetnictví, ale ani v komunikaci s obchodními partnery a se zákazníky.  Máme pro vás jednoduchý postup pro výpočet, ale i odpovědi na nejčastější otázky, které s problematikou DPH souvisejí.

Co si z článku odnést

  • Vzorec pro výpočet ceny bez DPH je jednoduchý: stačí cenu s DPH vydělit součtem čísla jedna a desetinného vyjádření sazby DPH. Pro základní sazbu 21 % to znamená dělení číslem 1,21.
  • V České republice máme dvouúrovňový systém DPH - základní sazbu 21 % (elektronika, oblečení, pohonné hmoty) a sníženou sazbu 12 % (potraviny, léky, doprava).
  • Při prodeji koncovým spotřebitelům (B2C) musíte uvádět konečnou cenu včetně DPH, zatímco při prodeji firmám (B2B) budete primárně zobrazovat ceny bez DPH.
  • Při prodeji do zahraničí se pravidla liší podle toho, zda prodáváte do EU nebo mimo EU.
  • Za nesprávné nebo klamavé uvádění cen hrozí sankce jak ze strany finančního úřadu (až 500 000 Kč), tak České obchodní inspekce (až 5 000 000 Kč za klamavé praktiky).

Co je DPH a jak funguje

„Daň z přidané hodnoty (DPH) je nepřímá spotřební daň, která tvoří jeden z nejvýznamnějších příjmů státního rozpočtu. DPH zatěžuje až konečnou spotřebu zboží a služeb. Daň funguje na principu zdanění 'přidané hodnoty', což znamená, že v každém článku výrobního a distribučního řetězce se zdaňuje pouze hodnota, kterou tento článek k produktu nebo službě přidal. Základem daně je tedy jen přidaná hodnota,“ vysvětluje Miroslav Čejka, specialista na pojištění Hyponamíru.cz.

„Konečným nositelem daňového břemene je spotřebitel, který daň zaplatí v ceně nakupovaného zboží nebo služby. Plátci DPH (firmy a podnikatelé) tuto daň vybírají od svých zákazníků a odvádějí ji státu. Zároveň mají nárok na odpočet DPH, kterou sami zaplatili při nákupu vstupů pro svou činnost. Tím stát zabraňuje kaskádovitému zdaňování," doplňuje Čejka.

Postup pro přepočet ceny s DPH na cenu bez daně

Výpočet ceny bez DPH z původní ceny včetně DPH patří mezi nejčastější operace (nejen) v podnikatelské praxi.

Vzorec pro výpočet ceny bez DPH je jednoduchý:

cena bez DPH = cena s DPH / (1 + sazba DPH v desetinném tvaru)

Příklad 1: Výpočet při základní sazbě 21 %

Zboží stojí 1 210 Kč včetně DPH. Jaká je cena bez DPH?

Cena bez DPH = 1 210 / (1 + 0,21) = 1 210 / 1,21 = 1 000 Kč.

Příklad 2: Výpočet při snížené sazbě 12 %

U potravin je jiná sazba. Takže ještě příklad s potravinami za 560 Kč včetně DPH. Jaká je jejich cena bez DPH?

Cena bez DPH = 560 / (1 + 0,12) = 560 / 1,12 = 500 Kč

Pro rychlý přepočet si můžete zapamatovat koeficienty:

  • pro základní sazbu 21 %: dělte číslem 1,21
  • pro sníženou sazbu 12 %: dělte číslem 1,12.

Ještě snazší bude použít k výpočtu naši kalkulačku DPH.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Jak spočítat DPH, když mám v jednom nákupu zboží s různou sazbou DPH?

V takové situaci musíte rozdělit celkovou cenu podle jednotlivých sazeb DPH. A pak teprve aplikovat výše zmíněný postup.

Například jste v supermarketu nakoupili elektroniku za 6 050 Kč včetně 21% DPH a k tomu potraviny za 2 240 Kč včetně 12% DPH. Výpočet ceny bez DPH pak bude následující:

  • elektronika: 6 050 / 1,21 = 5 000 Kč
  • potraviny: 2 240 / 1,12 = 2 000 Kč

Celková cena bez DPH tedy bude: 5 000 + 2 000 = 7 000 Kč.

Jak si ověřit správnost výpočtu ceny bez DPH

K ověření správnosti výpočtu ceny bez DPH použijte postup podle následujícího příkladu. Vypočítáte samotnou DPH, a pak ji od celkové ceny odečtete.

Příklad kontroly výpočtu, v němž jste zjistili, žecena bez DPH je 1 000 Kč, a to při ceně s DPH 1 210 Kč a při sazbě DPH 21 %:

  • výpočet DPH: 1 000 × 0,21 = 210 Kč
  • kontrolní cena s DPH: 1 000 + 210 = 1 210 Kč

Výsledek odpovídá původní ceně, výpočet je správný.

Online srovnání běžných účtů

Nejčastější otázky spojené s DPH

Podívejme se, na co se lidé v poradně nejčastěji ptají, ať už z pozice spotřebitele nebo podnikatele, firmy. S DPH je potřeba naučit se pracovat, především pokud se z vás stane plátce této daně. Ale neškodí o ní vědět to hlavní, i když jste „jen“ v pozici spotřebitele.

Jaké jsou aktuální sazby DPH a jak se dělí?

Ptáte se, jak zjistit správnou sazbu DPH pro mé zboží? Rozdíl mezi základní a sníženou sazbou DPH je aktuálně devět procentních bodů. Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz detailně popisuje sazby DPH a pro jaké zboží nebo služby platí v roce 2025:

"V České republice platí od roku 2024 dvouúrovňový systém DPH. Aktuálně se setkáme se základní a se sníženou sazbou. Některé produkty či služby mají sazbu nulovou, některé jsou od DPH zcela osvobozené. Systém DPH dnes vypadá takto:

  • základní sazba je v současnosti 21 % a uplatňuje se na většinu zboží a služeb jako elektronika, oblečení, pohonné hmoty
  • snížená sazba DPH je 12 % a platí pro potraviny, včetně nealkoholických nápojů, léky, dětskou výživu, vodné a stočné, ubytovací služby, kulturní akce, hromadnou dopravu, zdravotnické potřeby aj.
  • nulová sazba DPH platí pro knihy, vývoz zboží mimo EU, mezinárodní přepravu osob atp.
  • plnění osvobozená od daně jsou např. poštovní služby, rozhlasové a televizní vysílání, zdravotní služby, sociální pomoc.“

Připravili jsme pro vás: Jak funguje odpočet DPH: Praktický průvodce pro podnikatele 

Musím uvádět cenu bez DPH v e-shopu, a za jakých podmínek?

Povinnost uvádět cenu bez DPH v obchodním styku se liší podle toho, komu prodáváte, s kým realizujete obchodní transakce.

Prodáváte-li jen koncovým spotřebitelům (tzv. B2C), musíte vždy uvádět konečnou cenu včetně DPH. Cenu bez DPH můžete uvést dobrovolně jako doplňkovou informaci. U případných slev musíte jasně uvést, z jaké ceny se sleva počítá. Se slevou nevzniká žádná povinnost uvádět cenu bez DPH.

Jestliže prodáváte firemním zákazníkům (tzv. B2B), můžete primárně uvádět ceny bez DPH, ale u nich musíte jasně označit, že jde o cenu bez DPH. Doporučujeme vždycky uvést též cenu s DPH (pro lepší přehlednost). Stejně tak v součtu v náhledu do nákupního košíku. Snaha o porovnání ceny bez DPH a s DPH při B2B obchodování totiž není žádnou výjimkou.

Kdy musí e-shop uvádět cenu včetně i bez DPH? Právě v případě, kdy váš e-shop (prodej zboží) slouží jak koncovým spotřebitelům, tak firmám. Nejen že byste měli primárně uvádět ceny včetně DPH, ale umožnit i přepnutí na zobrazení cen bez DPH. Přepínání by mělo být jasně viditelné a srozumitelné. Nebo uvádějte obě ceny na jednom místě, ale s jasným oddělením ceny bez DPH a ceny s daní.

Běžný účet bez poplatků

Jak se liší výpočet ceny bez DPH pro plátce a neplátce daně?

Neplátce DPH pracuje s celkovými cenami, výpočet ceny bez DPH pro něj nemá z pohledu účetnictví význam. Cena bez DPH ale může mít význam i pro neplátce daně: při komunikaci s obchodními partnery, kteří jsou plátci DPH.

Naopak plátce DPH musí pracovat s daní, aby ji pak státu správně odvedl. Samotný výpočet se ale mezi oběma typy daňových subjektů nijak neliší.

Přečtěte si: Jak funguje vrácení DPH: Průvodce procesem krok za krokem.

Jak postupovat, když prodávám do zahraničí?

Při prodeji do zahraničí se zohledňuje hned několik faktorů:

  • kdo je kupující (firma vs. soukromá osoba)
  • kam se prodává (EU vs. mimo EU) a
  • objem prodejů.

Rozdělme si prodeje podle cílové destince, do EU a mimo EU:

1. Prodej do EU

Pro prodej do EU platí rozdílná pravidla podle typu zákazníka. Při prodeji plátcům DPH uvádíte ve fakturaci cenu bez DPH, protože se uplatňuje tzv. reverse charge (přenesená daňová povinnost), kdy daň přiznává a odvádí až příjemce zboží ve své zemi.

Naopak při prodeji koncovým spotřebitelům musíte do určitého limitu (10 000 EUR ročně za všechny členské státy EU dohromady) uplatňovat české DPH a tuto daň odvádět českému finančnímu úřadu. Jakmile tento limit překročíte, máte dvě možnosti – buď se registrovat k DPH přímo v zemi zákazníka, nebo využít zjednodušený režim One Stop Shop (OSS), který vám umožní odvádět daň ze všech členských států prostřednictvím českého finančního úřadu.

2. Prodej mimo EU

Prodej mimo EU se řídí jinými pravidly. Zboží vyvážené mimo Evropskou unii je obvykle zcela osvobozeno od DPH, protože platí princip zdanění v zemi spotřeby.

Pro uplatnění tohoto osvobození ale musíte předložit důkazy o vývozu zboží mimo EU, typicky celní deklaraci nebo potvrzení o doručení. Na faktuře v takovém případě uvádíte cenu bez DPH s poznámkou o osvobození od daně, například formulací "osvobozeno od DPH dle § 66 zákona o DPH", což jasně identifikuje důvod neuplatnění daně.

Co dělat, když se sazba DPH změní v průběhu roku?

Změna sazby DPH v průběhu roku a úprava cen není v České republice výjimkou. Podnikatelům nezbývá, než se přizpůsobit. Jak? Zjistit, od kdy je změna DPH účinná, připravit nové ceníky na nové sazby DPH. Pokračovat musíte aktualizací informačních systémů e-shopu a tištěných dokumentů. Posledním krokem bude informování zákazníků o změně cen a o také důvodu změny.

Mohlo by vás zajímat: Proč být neplátcem DPH a jak na to.

Jaké sankce hrozí, pokud cenu bez DPH uvádím nesprávně nebo klamavě?

Nesprávné uvádění cen může vést k několika typům sankcí, a to ze strany finančního úřadu, České obchodní inspekce, ale dokonce i ze strany zákazníka (i když tady o sankci jako takovou nepůjde).

Ze strany finančního úřadu hrozí doměření daně včetně penále, úroky z prodlení a pokuta za nesprávné vykazování DPH (až 500 000 Kč). Ze strany České obchodní inspekce (ČOI) hrozí pokuta za klamavé obchodní praktiky (až 5 000 000 Kč) a pokuta za nesprávné informování o ceně (až 1 000 000 Kč). Ze strany spotřebitelů může přijít reklamace, odstoupení od smlouvy. V neposlední řadě vám hrozí poškození důvěry a reputace.