Výpočet mateřské 2025: Kolik dostanete a jak na to

Čeká vás mateřství a potřebujete vědět, s jakým příjmem můžete počítat? Mateřská 2025 se oproti loňskému roku změnila v redukčních hranicích, které ovlivňují výši mateřské. Díky tomu můžete dostat o něco více než loni. V našem článku zjistíte, jak si spočítat mateřskou, jaké jsou aktuální podmínky nároku na mateřskou a jak postupovat při žádosti.
Co si z článku odnést
- Mateřská je dávka ve výši 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu, která se vyplácí 28 týdnů (37 týdnů u vícerčat) a začíná 6-8 týdnů před porodem.
- Nárok na mateřskou mají ti, kdo byli v posledních dvou letech alespoň 270 dnů nemocensky pojištěni, přičemž OSVČ musí navíc platit nemocenské pojištění minimálně 180 dnů v posledním roce před nástupem na PPM.
- PPM se vyplácí ve výši 70 % redukovaného DVZ.
- OSVČ může výši mateřské ovlivnit tím, že si stanoví vyšší vyměřovací základ pro nemocenské pojištění (minimálně 9 000 Kč měsíčně, což znamená platbu 243 Kč).
- Od druhé poloviny roku 2025 se mění pravidla pro přivýdělek - rodiče budou moci pracovat i u svého stávajícího zaměstnavatele, který jim musí držet původní pracovní místo až do 2 let věku dítěte.
Co je mateřská
„Mateřská je hovorový výraz pro peněžitou pomoc v mateřství (PPM), což je dávka ze systému nemocenského pojištění určená těhotným ženám a matkám po porodu. Slouží jako náhrada příjmu v období před porodem a po něm, kdy žena nemůže pracovat. Na mateřské dovolené se mohou rodiče střídat, podobně jako na rodičovské. Otec může převzít PPM od matky po uplynutí 6 týdnů od porodu (jedno dítě) nebo 11 týdnů (vícečetné porody)," vysvětluje Miroslav Čejka, specialista pojištění hyponamíru.cz.
Jak se počítá mateřská dovolená?
70 % redukovaného DVZ
Ptáte se: kolik dostanu na mateřské? Výpočet mateřské pro zaměstnance i pro OSVČ probíhá ve třech krocích:
- nejprve musíte znát svůj denní vyměřovací základ (DVZ)
- z něj dopočítat redukovaný DVZ
- ten pak znovu redukujete podle podmínek peněžité pomoci v mateřství, tedy na 70 %.
Takto jste získali denní dávku PPM.Měsíční dávku pak jen vynásobíte počtem kalendářních dní v daném měsíci. Využijte pro rychlé zjištění částky mateřské kalkulačku. Na základě vašich příjmů vám rovnou spočítá konkrétní částku.
Drobná poznámka: Výše mateřské po rodičovské bude stejná jako mateřská u předchozího dítěte: DVZ se totiž počítá jen z příjmů z práce/podnikání, nikoliv z dávek.
Počítat ale můžete i vlastními silami: výpočet DVZ a redukovaného DVZ jsme podrobně popsali v tomto článku. Najdete zde i konkrétní příklady a postupy výpočtu.
Pamatujte ale, že v rámci peněžité pomoci v mateřství se vyplácí jen 70 % redukovaného DVZ.
Podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství: kdo má nárok na PPM?
„Nárok na PPM mají jen rodiče, kteří byli v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou alespoň 270 dnů účastni nemocenského pojištění. OSVČ mají ještě podmínku navíc: v posledním roce to musí být alespoň 180 dnů. U zaměstnanců to znamená být v pracovním poměru, u OSVČ dobrovolně platit nemocenské pojištění,“ říká Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz.
Ještě se podívejme na rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou. Rodičovský příspěvek následuje po skončení PPM. Petr Jermář upozorňuje: „Zatímco PPM je odvozena od výše příjmu a plateb nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek je automaticky nárokový a má pevně stanovenou celkovou částku. Tempo výplaty si volí rodič. U rodičů, kteří nesplní nárok na PPM, se rodičovský příspěvek vyplácí ihned po porodu dítěte (mateřská se přeskočí)."

A jak je to s nárokem na mateřskou po škole? Pokud studentka nastoupí do zaměstnání, které jí založí účast na pojištění, ale nesplní celých 270 dnů, může se jí do této doby započítat i doba studia. Podmínkou je, že studentka úspěšně školu ukončí nebo ji jen přeruší (z důvodu těhotenství).
Mateřská a pracovní smlouva na dobu určitou se vzájemně nijak nevylučují. Podmínky nároku se zjišťují z milého období, nikoliv z budoucího.
Jak žádat o PPM a jaké dokumenty jsou potřebné
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství se podává prostřednictvím formuláře "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství". Váš gynekolog v něm potvrdí předpokládaný termín porodu. Vy vyplníte ostatní sekce formuláře určené žadatelům o PPM. Co s formulářem?
- Jste-li zaměstnanec, předejte vyplněný a gynekologem potvrzený formulář svému zaměstnavateli. Ten jej předá příslušné OSSZ.
- Jste-li OSVČ, žádost odevzdejte přímo na OSSZ.
- Čekáte-li vícerčata, po porodu dodáte na OSSZ čestné prohlášení o narození více dětí.
- Jestliže o mateřskou žádáte z pozice otce dítěte (po uplynutí 6/11 týdnů od porodu), doložte ještě i dohodu s matkou dítěte o péči, s úředně ověřeným podpisem matky. A tiskopis "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče".
Jak se mateřská a rodičovská promítnou partnerovi/partnerce do daní? Přečtete si zde.
Jak dlouho trvá vyplácení PPM a kdy začíná?
Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí po dobu:
- 28 týdnů u porodu jednoho dítěte
- 37 týdnů u porodu dvou a více dětí současně.
Začátek vyplácení určuje nástup na mateřskou dovolenou, který si těhotná žena volí v období 8-6 týdnů před očekávaným termínem porodu. Pokud si žena tento den neurčí, považuje se za den nástupu počátek 6. týdne před očekávaným datem porodu.

OSSZ má ze zákona lhůtu pro zpracování a výplatu dávky jeden měsíc od data, kdy obdrží kompletní a správně vyplněné doklady. Dávky se vyplácí zpětně, tedy za předchozí měsíc.
Po skončení mateřské dovolené matka zpravidla přechází na rodičovský příspěvek. O ten je potřeba požádat na Úřadu práce, dávka se nevyplácí automaticky. Když matka nesplní nárok na PPM, porodem jí automaticky vzniká nárok na rodičovský příspěvek.
Než se rozhodnete založit rodinu, nebo do rodiny přivést další dítě, vždy si nejprve udělejte jasno, jak pokryjete výpadek příjmů.
Při výdělek při mateřské? Chystají se změny
Během pobírání peněžité pomoci v mateřství si můžete přivydělat, ale v prvním pololetí 2025 jen za těchto podmínek:
- práce v jiném zaměstnání, než ze kterého pobíráte PPM
- OSVČ nemusí přerušovat nebo ukončovat svou činnost, ale nesmí ji vykonávat osobně. Lze vykonávat prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob
- OSVČ se může přivydělávat i jako zaměstnanec.
Od druhé půlky roku 2025 se pro zaměstnance pravidla mění: Rodiče na mateřské a rodičovské dovolené mohou dál pracovat u svého stávajícího zaměstnavatele. Ten jim zároveň až do 2 let věku dítěte drží původní pracovní místo a na původním pracovišti (nikoliv jen zaměstnání, ale přímo původní pracovní pozici).
Mohlo by vás zajímat: jak je to s hypotékou na mateřské? A jak je to s půjčkou na mateřské?
Jak se liší podmínky pro získání PPM pro OSVČ oproti zaměstnancům?
Výpočet mateřské pro OSVČ je stejný jako u zaměstnanců. Ale rozdíly jsou v podmínkách nároku na mateřskou a ve stanovení výše nemocenského pojištění:
- OSVČ si může stanovit vyšší vyměřovací základ pro nemocenské pojištění, a tím ovlivnit výši mateřské.vedle obecné podmínky 270 dnů za dva roky musí OSVČ ještě být účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM
- odvádět musí OSVČ alespoň minimální vyměřovací základ. Pro pojistné na nemocenské pojištění v roce 2025 je minimálním základem 9 000 Kč. To znamená měsíční platbu nejméně 243 Kč