Nedokáží vaše příjmy dostatečně pokrýt náklady na bydlení ani po obdržení příspěvku na bydlení? Pak pro vás může být řešením doplatek na bydlení. Poradíme vám, jak doplatek na bydlení funguje, kdo o něj může zažádat i jak se doplatek počítá v souvislosti s životním minimem.
„Doplatek na bydlení je sociální dávka, která je určená k podpoře osob a rodin v hmotné nouzi. Dávka je poskytována s cílem zajištění přiměřeného bydlení osobám, které nemohou bydlení pokrýt vlastním příjmem. Jak doplatek, tak i příspěvek na bydlení jsou dávky, jež slouží k finanční potřebě osob a rodin, jejichž příjmy nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Tyto dávky však mají odlišný účel, podmínky i způsob výpočtu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. V tomto článku zjistíte, jak požádat o příspěvek na bydlení.
Výše doplatku na bydlení se určuje tak, aby příjemcům této dávky pro zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (nájem, služby spojené s užíváním nemovitosti a energie) zůstala částka živobytí, a to za předpokladu, že se do příjmů započítá i příspěvek na bydlení z předchozího měsíce. Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a také životního minima.
Jak z výše uvedeného výpočtu doplatku na bydlení vyplývá, výpočet je úzce spojený s životním minimem. Životní minimum můžete jednoduše spočítat díky kalkulačce.
Výpočet doplatku na bydlení ovlivňuje jak životní, tak i existenční minimum. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Kdo má nárok na doplatek na bydlení? Žadatel musí být v první řadě uznaný jako osoba v hmotné nouzi. Další podmínkou pro jeho získání je ve většině případů přiznaný příspěvek na živobytí. Žadatel musí mít také písemný právní titul k užívání obytného prostoru (např. nájemní smlouvu).
„Vzhledem k tomu, že se alimenty zahrnují do celkového příjmu domácnosti, mají vliv na nárok na doplatek na bydlení. Na doplatek na bydlení mají nárok pouze osoby, jejichž příjem, a to včetně alimentů, po zaplacení nákladů na bydlení nepřesáhne částku živobytí. Alimenty tedy mohou příjem domácnosti natolik zvýšit, že žadatel nesplní podmínku hmotné nouze,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.
Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.
Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?
Plánujete rodičovskou dovolenou a zajímá vás, jaká finanční podpora vás čeká? Naše podrobná příručka k rodičovskému příspěvku pro rok 2024, a především kalkulačka pro jeho výpočet, vám poskytne všechny potřebné informace.
KOMENTÁŘE k článku Výpočet životního minima a doplatek na bydlení 2025
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.