Povinné ručení potřebuje každý, kdo má auto a
chce s ním jezdit. Jeho sjednání je snadné. Jenže změna pojišťovny už bývá
složitější. A to dost výrazně. Kdykoliv vás nechá odejít jen Direct pojišťovna.
U ostatních musíte počkat i několik měsíců.
Už několik let máte povinné ručení u jedné
pojišťovny, když narazíte na nabídku, která je pro vás mnohem výhodnější.
Chcete proto své současné pojištění auta zrušit a sjednat si nové.
Pokud se ale zrovna neblíží výročí smlouvy, máte smůlu.
Pojišťovna vaši výpověď přijmout nemusí. A na možnou změnu si počkáte i několik měsíců.
Přesně tak v současnosti funguje trh s povinným ručením.
V běžných situacích totiž máte ze zákona nárok na ukončení pojistky jen v době výročí pojistné smlouvy. Výpověď přitom musí pojišťovna dostat nejméně 6 týdnů předem.
Výhodou je, když pojišťovny umožňují i pololetní, čtvrtletní nebo měsíční platbu pojistného. A máte u nich možnost podat výpověď právě k době splatnosti.
Umožňuje to například:
Oběma ale musíte výpověď doručit opět nejméně 6 týdnů předem.
Oproti pojišťovnám, které umožňují podání výpovědi jen jednou za rok, tak máte i několik měsíců k dobru. S velkou flexibilitou ale počítat nemůžete.
O něco lépe jsou na tom z tohoto pohledu klienti Pillow pojišťovny. U ní je totiž výpovědní doba pouze 2 týdny. Také ona přitom nabízí i měsíční, čtvrtletní či pololetní platby pojistného.
Zdaleka nejflexibilnější je ale Direct pojišťovna. Jako jediná na českém trhu vám umožňuje ukončit smlouvu, kdykoliv potřebujete.
Jakmile tedy dostane vaši výpověď, ukončí vaši pojistku třeba ze dne na den. Podle toho, jak se s ní dohodnete.
Všechny zmíněné příklady se týkají výpovědi dohodou. Je to jediný způsob, jak v běžné situaci změnit poskytovatele mimo výročí smlouvy.
Problém je, že se na výpovědi musíte s pojišťovnou domluvit. Jinak řečeno poskytovatel musí s tímto postupem souhlasit.
A to bývá potíž.
V praxi se tedy můžete spolehnout pouze na Direct, který si zakládá právě na své pružnosti.
U dalších poskytovatelů s žádostí o výpověď dohodou často narazíte. A nezbývá vám než využít už zmíněné termíny, které se váží k výročí smlouvy nebo platby pojistného.
Ze zákona však máte ještě několik dalších možností, kdy můžete povinné ručení ukončit.
Pojistku můžete vypovědět například při prodeji auta
Nový majitel totiž musí uzavřít nové povinné ručení. Platit by mělo ideálně hned, jakmile vozidlo změní vlastníka. Bez této pojistky nesmí auto do provozu.
Pamatujte ale, že při změně majitele nezaniká povinné ručení automaticky. Pojišťovně musíte poslat písemnou výpověď. A spolu s ní kopii smlouvy o prodeji nebo velkého technického průkazu, ve kterém je změna majitele zaznamenaná.
Povinné ručení můžete zrušit také ve chvíli, kdy vám auto nebo například motocykl ukradnou.
Pojištění pak zaniká dobou krádeže. Případně termínem, kdy jste krádež nahlásili policii.
Při vyřazení auta z evidence je postup podobný jako u prodeje vozidla. Musíte tedy pojišťovně s výpovědí smlouvy poslat také kopii velkého technického průkazu, ve kterém bude zaznamenané dočasné nebo trvalé vyřazení vozidla z evidence. Zároveň potřebujete potvrzení o odevzdání SPZ do depozitu.
Dokud bude vozidlo vyřazené a poznávací značky zůstanou v depozitu, nesmíte s ním do provozu. I v této době ale můžete auto například prodat.
Pokud narazíte na výhodnější nabídku krátce poté, co jste si povinné ručení sjednali, máte šanci pojistku změnit. Ze zákona můžete toto pojištění vypovědět do 2 měsíců od uzavření smlouvy.
Pojišťovna pak má na ukončení pojistky 8 dní.
Odejít od pojišťovny můžete také v případě, že zvedne cenu povinného ručení. Máte na to 1 měsíc od doby, kdy vám zdražení oznámí.
Pojišťovna musí výpověď přijmout, když nejste spokojení s tím, jak řešila pojistnou událost. V takovém případě máte na ukončení pojistky 3 měsíce ode dne, kdy jste pojišťovně škodu nahlásili.
Nemusíte se přitom bát, že přijdete o veškeré zaplacené pojistné. Nevyčerpanou část vám poskytovatel vrátí.
Jak už jsme zmínili, podle zákona se můžete s poskytovatelem domluvit na ukončení pojistky také kdykoliv jindy. Raději ale příliš nepočítejte s tím, že vám pojišťovna vyjde vstříc.
Zároveň nezapomínejte, že snadná změna poskytovatele nesmí být jediným kritériem při výběru povinného ručení. Důležitá je například i jeho cena, výše krytí či asistenční služby.
To všechno musíte vzít v úvahu při výběru pojišťovny.
Pokud si nejste jistí, jak na to, kontaktujte naše specialisty na povinné ručení. Pomůžou vám najít tu nejvýhodnější nabídku podle vašich potřeb a požadavků.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
Získat to nejlevnější povinné ručení, které zároveň nabízí dost velké krytí. Přesně o to usiluje většina řidičů. Jenže jen málokdo na takové pojištění auta opravdu dosáhne. Jeho cenu totiž ovlivňuje řada faktorů. Podívejte se na ty nejčastější.
KOMENTÁŘE k článku Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.