Chcete spořicí účet s úrokem alespoň 2%? V tom případě nesmíte moc váhat. Banky, které v létě takové zúročení slibovaly, už úroky snížily nebo se na to chystají. A návrat zpět ke 2% se v blízké době čekat nedá.
Ještě v srpnu nabízely spořicí účet s „trvalým” 2% úrokem dvě banky:
Jenže v současnosti už to tak úplně neplatí.
Moneta Money Bank svou nabídku zrušila už na začátku září. Od té doby dostanou noví střadatelé úrok maximálně 1,2%.
Pokud jste si ale v létě stihli spořicí účet s 2% úrokem zřídit, tato úroková sazba vám zůstane i dál. A vztahuje se také na nové vklady. Nicméně je otázkou, zda banka toto úročení plánuje zachovat trvaleji, nebo ho po pár měsících zruší.
Banka Creditas zatím nabídku spořicího účtu s úrokem 2% zachovává. Ovšem pouze do konce září. Poté pravděpodobně půjdou sazby dolů. Jen dosud není jasné, jak výrazný pokles bude. Ani jestli se dotkne i klientů, kteří si účet s 2% úročením zřídili včas.
Nastala tak situace, na kterou jsme upozornili už v našem letním článku o spořicích účtech lákajících na 2% úrok. Tehdy jsme odhadovali, že takovéto úročení může být jen dočasné.
Snížení úrokové sazby má samozřejmě své důvody. Ten hlavní je v tom, že banky ukládají peníze, které právě nepotřebují, u České národní banky (ČNB). A ta je úročí právě 2%.
Pokud se tedy v nabídce objeví spoření s takovýmto nebo vyšším úrokem, je jasné, že na něm banka nemůže vydělat. A nesmíme zapomínat, že banky vydělávat chtějí a potřebují.
Proto bývá takto lákavé úročení zpravidla časově omezené a slouží zejména k přilákání nových klientů. Případně bývá doplněné o různé podmínky a poplatky, které jeho výhodnost výrazně snižují.
S časovým omezením nebo poměrně složitými podmínkami se setkáte také u dalších účtů, které v současnosti slibují alespoň 2% úročení.
Týká se to například Raiffeisenbank, u které je 3% úrok na spořicím účtu omezený na půl roku. Následně klesne na 1%. I na to ale dosáhnete jen při splnění určitých podmínek.
Podobná je situace také u ING Bank, která slibuje 2% úrok. Opět ale jen na půl roku.
Další banky zase nabízejí 2% nebo vyšší úrok jen u kombinovaných produktů. Tedy například při spojení spořicího účtu a investic. Případně u termínovaných vkladů.
Přestože letní lídři úrokové sazby snížili, neznamená to, že přijde plošný pokles na celém trhu. Některé banky naopak na přelomu srpna a září úrokové sazby spořicích účtů zvyšovaly.
První z nich byla Equa bank, která zvedla úrok z 1,3% na 1,5%. Má to ale jeden háček – vyšší sazba se týká pouze vkladů nad 500 000 korun na Spořicím účtu Max. Pokud na něm budete mít půl milionu a méně, musíte počítat s úrokem pouhých 0,2%.
Pro nižší vklady banka nabízí Spořicí účet Hit. Do 300 000 korun nabízí úročení 1,3%. Jakmile ale tuto částku překonáte, klesá opět na 0,2%.
Kromě Equa bank zvýšila úrokové sazby nedávno také Sberbank. Nejvýhodnější sazbu opět dostanou lidé, kteří můžou uložit větší množství peněz. Sazbou 1,75% jsou úročené vklady nad 3 000 000 korun.
Také menší vklady se ale u Sberbank dočkaly lepšího úroku. Začíná na 1,38 % a podle objemu vložených peněz roste až ke zmíněným 1,75%.
Právě pásmo okolo 1,5% či 1,6% je typickou oblastí, kde se může úroková sazba spořicích účtů dlouhodobě pohybovat. Klientům slibuje poměrně zajímavé zhodnocení a bankám zase zaručuje, že díky úrokům od ČNB bez problémů pokryjí veškeré náklady spojené s vklady a neprodělají na tom.
Přesto nečekejte, že se k této hladině přiblíží všichni poskytovatelé spořicích účtů. Na trhu je totiž řada takových, kteří nabízí jen minimální zúročení – okolo 0,2-0,3%.
Většinou jsou to velcí hráči na bankovním trhu. Tedy takoví, kteří nemají důvod nic měnit. Proto je dobré pečlivě vybírat a nespokojit se hned s tím, co vám vaše banka nabídne.
Abyste získali lepší přehled o aktuálních nabídkách, využijte naše srovnání spořicích účtů. Najdete v něm nejen úrokovou sazbu, ale také informace, na jakou výši vkladů se vztahuje, a další podmínky, které jsou s účtem spojené.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Vysoké úroky na spořicích účtech mizí. Banky je vrací pod 2%
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.