Chcete spořicí účet s úrokem alespoň 2%? V tom případě nesmíte moc váhat. Banky, které v létě takové zúročení slibovaly, už úroky snížily nebo se na to chystají. A návrat zpět ke 2% se v blízké době čekat nedá.
Ještě v srpnu nabízely spořicí účet s „trvalým” 2% úrokem dvě banky:
Jenže v současnosti už to tak úplně neplatí.
Moneta Money Bank svou nabídku zrušila už na začátku září. Od té doby dostanou noví střadatelé úrok maximálně 1,2%.
Pokud jste si ale v létě stihli spořicí účet s 2% úrokem zřídit, tato úroková sazba vám zůstane i dál. A vztahuje se také na nové vklady. Nicméně je otázkou, zda banka toto úročení plánuje zachovat trvaleji, nebo ho po pár měsících zruší.
Banka Creditas zatím nabídku spořicího účtu s úrokem 2% zachovává. Ovšem pouze do konce září. Poté pravděpodobně půjdou sazby dolů. Jen dosud není jasné, jak výrazný pokles bude. Ani jestli se dotkne i klientů, kteří si účet s 2% úročením zřídili včas.
Nastala tak situace, na kterou jsme upozornili už v našem letním článku o spořicích účtech lákajících na 2% úrok. Tehdy jsme odhadovali, že takovéto úročení může být jen dočasné.
Snížení úrokové sazby má samozřejmě své důvody. Ten hlavní je v tom, že banky ukládají peníze, které právě nepotřebují, u České národní banky (ČNB). A ta je úročí právě 2%.
Pokud se tedy v nabídce objeví spoření s takovýmto nebo vyšším úrokem, je jasné, že na něm banka nemůže vydělat. A nesmíme zapomínat, že banky vydělávat chtějí a potřebují.
Proto bývá takto lákavé úročení zpravidla časově omezené a slouží zejména k přilákání nových klientů. Případně bývá doplněné o různé podmínky a poplatky, které jeho výhodnost výrazně snižují.
S časovým omezením nebo poměrně složitými podmínkami se setkáte také u dalších účtů, které v současnosti slibují alespoň 2% úročení.
Týká se to například Raiffeisenbank, u které je 3% úrok na spořicím účtu omezený na půl roku. Následně klesne na 1%. I na to ale dosáhnete jen při splnění určitých podmínek.
Podobná je situace také u ING Bank, která slibuje 2% úrok. Opět ale jen na půl roku.
Další banky zase nabízejí 2% nebo vyšší úrok jen u kombinovaných produktů. Tedy například při spojení spořicího účtu a investic. Případně u termínovaných vkladů.
Přestože letní lídři úrokové sazby snížili, neznamená to, že přijde plošný pokles na celém trhu. Některé banky naopak na přelomu srpna a září úrokové sazby spořicích účtů zvyšovaly.
První z nich byla Equa bank, která zvedla úrok z 1,3% na 1,5%. Má to ale jeden háček – vyšší sazba se týká pouze vkladů nad 500 000 korun na Spořicím účtu Max. Pokud na něm budete mít půl milionu a méně, musíte počítat s úrokem pouhých 0,2%.
Pro nižší vklady banka nabízí Spořicí účet Hit. Do 300 000 korun nabízí úročení 1,3%. Jakmile ale tuto částku překonáte, klesá opět na 0,2%.
Kromě Equa bank zvýšila úrokové sazby nedávno také Sberbank. Nejvýhodnější sazbu opět dostanou lidé, kteří můžou uložit větší množství peněz. Sazbou 1,75% jsou úročené vklady nad 3 000 000 korun.
Také menší vklady se ale u Sberbank dočkaly lepšího úroku. Začíná na 1,38 % a podle objemu vložených peněz roste až ke zmíněným 1,75%.
Právě pásmo okolo 1,5% či 1,6% je typickou oblastí, kde se může úroková sazba spořicích účtů dlouhodobě pohybovat. Klientům slibuje poměrně zajímavé zhodnocení a bankám zase zaručuje, že díky úrokům od ČNB bez problémů pokryjí veškeré náklady spojené s vklady a neprodělají na tom.
Přesto nečekejte, že se k této hladině přiblíží všichni poskytovatelé spořicích účtů. Na trhu je totiž řada takových, kteří nabízí jen minimální zúročení – okolo 0,2-0,3%.
Většinou jsou to velcí hráči na bankovním trhu. Tedy takoví, kteří nemají důvod nic měnit. Proto je dobré pečlivě vybírat a nespokojit se hned s tím, co vám vaše banka nabídne.
Abyste získali lepší přehled o aktuálních nabídkách, využijte naše srovnání spořicích účtů. Najdete v něm nejen úrokovou sazbu, ale také informace, na jakou výši vkladů se vztahuje, a další podmínky, které jsou s účtem spojené.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Vysoké úroky na spořicích účtech mizí. Banky je vrací pod 2%
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.