Studentkám vysokých škol se otevírají nové možnosti pro kombinaci studia a mateřství. Díky novele zákona o vysokých školách získají měsíční příspěvek na hlídání dětí ve výši poloviny minimální mzdy, tedy téměř 10 tisíc korun. Nová podpora pro studující matky má usnadnit jejich návrat ke studiu v době, kdy ještě pečují o velmi malé děti.
Pro získání státního příspěvku na hlídání musí studentky splnit základní podmínku: být příjemcem rodičovského příspěvku. Financování hlídání dětí při studiu tak bude s novou sociální dávkou pro studentky snazší pro širší okruh rodičů než doposud. S novou částkou si vysokoškolačky mohou, podle podkladové zprávy, dovolit až 12 hodin profesionálního hlídání týdně.
Významnou roli v prosazení této sociální dávky pro studentky sehráli poslanci KDU-ČSL, ANO a SPD. K nim se přidali také tři poslanci ODS a jedna poslankyně Pirátů. Zajímavostí podle serveru Seznamzprávy.cz je, že proti návrhu státní podpory pro vysokoškolačky s dětmi hlasoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, přestože šlo o návrh jeho vlastní strany.
Zákon pamatuje i na nastávající matky: na těhotné studentky. Ty získají delší lhůty pro splnění studijních povinností. Podpora rodin s dětmi se tak rozšiřuje i na akademickou půdu. Pro mnohé vysokoškolačky to znamená lépe dostupnou možnost dokončit studium, aniž by jej musely nejprve přerušit kvůli péči o dítě, a pak se na školu složitě vracet.
Novela též otevírá možnost všem studentům získat zvýhodněný studentský úvěr s mírnějšími pravidly, než jaká platí u běžných spotřebitelských půjček.
O žádost o příspěvek na hlídání budou moci rodiče požádat po definitivním schválení novely Senátem a podpisu prezidenta. Nová pravidla by měla začít platit v následujících měsících.
Příspěvek ocení zejména matky malých dětí, které dosud musely volit mezi studiem a péčí o potomka. S novým příspěvkem mohou obě činnosti lépe skloubit. Vedle samotného hlídání mohou finance (podle důvodové zprávy) využít také na:
Podmínky pro získání příspěvku jsou nastaveny tak, aby pomoc dostaly především aktivně studující matky. Studentka musí být zapsána v prezenční formě studia (a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, o němž jsme se už zmínili). Nárok na podporu nezaniká ani při případném přestupu na jinou vysokou školu v průběhu studia.
Návod na žádost o příspěvek na hlídání dětí proto zatím není. Vzniknout může, až bude legislativa definitivně schválená a nabude účinnosti. Jisté je, že, stejně jako ostatní sociální dávky pro rodiče studenty, i příspěvek na hlídání pro studentky vysokých škol bude agendou Ministerstva práce a sociálních věcí, s velkou pravděpodobností prostřednictvím online aplikace Jenda (nebo papírově či osobně na pobočce Úřadu práce).
Novela zákona přináší i další formy podpory. Doktorandi získají garantovaný příjem ve výši 1,2násobku minimální mzdy. Zákonodárci tím chtějí dosáhnout, aby i student doktorského studia mohl dosáhnout na hypotéku nebo se zkrátka jen „slušně“ uživil.
Možná jste zaznamenali, že doba doktorského studia se znovu začne započítávat do odpracovaných let na důchod.
Studentkám vysokých škol se otevírají nové možnosti pro kombinaci studia a mateřství. Díky novele zákona o vysokých školách získají měsíční příspěvek na hlídání dětí ve výši poloviny minimální mzdy, tedy téměř 10 tisíc korun. Nová podpora pro studující matky má usnadnit jejich návrat ke studiu v době, kdy ještě pečují o velmi malé děti.
Věděli jste, že Češi během slevové akce Black Friday v roce 2022 utratili okolo 7 miliard korun? Toto číslo je důkazem toho, že Black Friday rezonuje mezi zákazníky nejen ve světě, ale také u nás. Ne všechno, co se třpytí, je ale zlato. Řada spotřebitelů má pochybnosti, zda jsou slevy opravdu tak výhodné, jak se zdá. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se během Black Friday nenechat napálit a nakoupit opravdu výhodně.
Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.
V roce 2024 vzrostla minimální mzda v ČR na 18 900 Kč měsíčně, přičemž minimální hodinová mzda činí 112,50 Kč. Navýšení ovlivní mnoho zaměstnanců, ale i jejich zaměstnavatelů. Přinášíme vám všechny důležité, a hlavně aktuální informace o vývoji minimální mzdy v ČR. Jaké odvody se z minimální mzdy strhávají, jaké příplatky k minimální mzdě musí zaměstnavatel ještě vyplácet. Ale i jak se minimální mzda promítá do různých pracovních úvazků, do zaručené mzdy.
V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.
KOMENTÁŘE k článku Vysokoškolačky pozor: Stát nabízí příspěvek na hlídání dětí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.