Skoro 5 500 nových bytů v bytových domech začali od začátku roku do konce května stavět developeři v Česku. V porovnání s minulým rokem je to o 60 % víc. Tempo ale začíná zpomalovat a bytů je na trhu stále málo. I proto lidé každý třetí kupují jako investici.
Na růst výstavby upozornila data Českého statistického úřad (ČSÚ). Vyplývá z nich, že developeři začali meziročně stavět víc bytů v rodinných i bytových domech. Zatímco u prvních je nárůst jen nepatrný, v druhém případě se počet nově rozestavěných bytů od ledna do konce května zvýšil o víc než polovinu.
A to i přesto, že samotný květen zaznamenal letos propad. Developeři totiž začali stavět skoro o čtvrtinu bytů méně než loni stejnou dobou.
Statistický úřad ale upozorňuje, že se tento vývoj dal očekávat. „Stavebnictví v květnu zpomalilo, ale meziroční srovnání ovlivnila vysoká základna. Poklesy v bytové výstavbě jsou důsledkem mimořádných výsledků z minulého roku,” vysvětlila pokles vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Zpomalení výstavby nových bytů nahrává lidem, kteří je kupují a následně dál pronajímají. Dá se totiž čekat, že poptávka po bydlení v nejbližší době nijak výrazně neklesne. Spíš naopak. V současnosti je totiž bytů nedostatek. Zvlášť ve velkých městech.
Například podle analýzy, kterou koncem června zveřejnil pražský magistrát, žije v Praze zhruba o čtvrt milionu lidí víc, než uvádí data ČSÚ. A ti potřebují někde bydlet. Praha tak dohromady potřebuje byty pro víc než 1,5 milionu obyvatel.
Současná zástavba ale potřebám lidí nestačí a nové bydlení vzniká pomalu. Developeři upozorňují, že povolovací řízení někdy trvá i víc než 10 let.
Změnit to má věcný záměr nového stavebního zákona, který v červnu schválila vláda. Slibuje si od něj právě zrychlení stavebního řízení.
Problém je, že zákon ještě čeká řada projednávání. Začne tak účinkovat nejdřív v roce 2021. Podle některých odborníků jsou ale tyto odhady pořád příliš optimistické.
Současného nedostatku využívají investoři. Podle developerů do jejich rukou míří zhruba třetina nových bytů, které pak jejich majitelé pronajímají. Největší zájem je o menší byty typu 1+kk nebo 2+kk, které jsou v centru města nebo jeho okolí.
Investoři využívají mimo jiné toho, že ceny bytů jsou rekordně vysoké. Přestože v Praze už podle nejnovějších odhadů narazily na strop, nákup nového bytu si nemůže dovolit zdaleka každý. Cena za metr čtvereční v nových bytech se tam totiž stále pohybuje okolo 100 000 korun.
Pro řadu lidí je proto dostupnější koupě staršího bytu anebo nájemní bydlení. A právě to investorům nahrává.
Přispívají k tomu i kroky České národní banky (ČNB) z posledních let, která zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. V současnosti tak o tuto půjčku žádá výrazně méně lidí než v minulých letech.
Banky na to od začátku roku reagují snižováním úrokových sazeb. Přesto meziročně evidují o tisíce nových klientů méně.
Změnu může přinést novela zákona o ČNB, kterou před časem schválila vláda. Podle ní by měly být hypotéky dostupnější pro lidi do 36 let. Ještě ji ale musí projednat sněmovna a podepsat prezident.
Nedá se proto čekat, že začne platit dřív než příští rok. Nejméně do té doby je potřeba počítat s tím, že na realitní trh bude mít výrazný vliv jak nedostatek bytů, tak složité podmínky získávání hypoték. A to by mělo investorům i nadále nahrávat.
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
KOMENTÁŘE k článku Výstavba bytů letos zrychlila, přesto jich je pořád málo. Těží z toho investoři
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.