Skoro 5 500 nových bytů v bytových domech začali od začátku roku do konce května stavět developeři v Česku. V porovnání s minulým rokem je to o 60 % víc. Tempo ale začíná zpomalovat a bytů je na trhu stále málo. I proto lidé každý třetí kupují jako investici.
Na růst výstavby upozornila data Českého statistického úřad (ČSÚ). Vyplývá z nich, že developeři začali meziročně stavět víc bytů v rodinných i bytových domech. Zatímco u prvních je nárůst jen nepatrný, v druhém případě se počet nově rozestavěných bytů od ledna do konce května zvýšil o víc než polovinu.
A to i přesto, že samotný květen zaznamenal letos propad. Developeři totiž začali stavět skoro o čtvrtinu bytů méně než loni stejnou dobou.
Statistický úřad ale upozorňuje, že se tento vývoj dal očekávat. „Stavebnictví v květnu zpomalilo, ale meziroční srovnání ovlivnila vysoká základna. Poklesy v bytové výstavbě jsou důsledkem mimořádných výsledků z minulého roku,” vysvětlila pokles vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Zpomalení výstavby nových bytů nahrává lidem, kteří je kupují a následně dál pronajímají. Dá se totiž čekat, že poptávka po bydlení v nejbližší době nijak výrazně neklesne. Spíš naopak. V současnosti je totiž bytů nedostatek. Zvlášť ve velkých městech.
Například podle analýzy, kterou koncem června zveřejnil pražský magistrát, žije v Praze zhruba o čtvrt milionu lidí víc, než uvádí data ČSÚ. A ti potřebují někde bydlet. Praha tak dohromady potřebuje byty pro víc než 1,5 milionu obyvatel.
Současná zástavba ale potřebám lidí nestačí a nové bydlení vzniká pomalu. Developeři upozorňují, že povolovací řízení někdy trvá i víc než 10 let.
Změnit to má věcný záměr nového stavebního zákona, který v červnu schválila vláda. Slibuje si od něj právě zrychlení stavebního řízení.
Problém je, že zákon ještě čeká řada projednávání. Začne tak účinkovat nejdřív v roce 2021. Podle některých odborníků jsou ale tyto odhady pořád příliš optimistické.
Současného nedostatku využívají investoři. Podle developerů do jejich rukou míří zhruba třetina nových bytů, které pak jejich majitelé pronajímají. Největší zájem je o menší byty typu 1+kk nebo 2+kk, které jsou v centru města nebo jeho okolí.
Investoři využívají mimo jiné toho, že ceny bytů jsou rekordně vysoké. Přestože v Praze už podle nejnovějších odhadů narazily na strop, nákup nového bytu si nemůže dovolit zdaleka každý. Cena za metr čtvereční v nových bytech se tam totiž stále pohybuje okolo 100 000 korun.
Pro řadu lidí je proto dostupnější koupě staršího bytu anebo nájemní bydlení. A právě to investorům nahrává.
Přispívají k tomu i kroky České národní banky (ČNB) z posledních let, která zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. V současnosti tak o tuto půjčku žádá výrazně méně lidí než v minulých letech.
Banky na to od začátku roku reagují snižováním úrokových sazeb. Přesto meziročně evidují o tisíce nových klientů méně.
Změnu může přinést novela zákona o ČNB, kterou před časem schválila vláda. Podle ní by měly být hypotéky dostupnější pro lidi do 36 let. Ještě ji ale musí projednat sněmovna a podepsat prezident.
Nedá se proto čekat, že začne platit dřív než příští rok. Nejméně do té doby je potřeba počítat s tím, že na realitní trh bude mít výrazný vliv jak nedostatek bytů, tak složité podmínky získávání hypoték. A to by mělo investorům i nadále nahrávat.
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Výstavba bytů letos zrychlila, přesto jich je pořád málo. Těží z toho investoři
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.