Banky.cz Magazín Banky.cz Peníze Vyznáte se v invalidním důchodu? Vše o výpočtu a nároku

Vyznáte se v invalidním důchodu? Vše o výpočtu a nároku

Lenka Rutteová, Redaktorka Banky.cz
2.4.2025
5 min. čtení
Peníze
Vyznáte se v invalidním důchodu? Vše o výpočtu a nároku

Invalidní důchod je finanční oporu pro každého, komu zdravotní stav nedovoluje pracovat naplno. Orientace v systému stupňů invalidity, výpočtu dávek a možnostech odvolání vám pomůže získat podporu, na niž máte nárok. Přinášíme proto komplexní přehled, který vám pomůže zorientovat se ve vašich právech a možnostech, včetně případného řešení sporu s ČSSZ.

Co si z článku odnést

  • O stupni invalidity rozhoduje posudkový lékař IPZS podle míry poklesu pracovní schopnosti (35-49 % pro 1. stupeň, 50-69 % pro 2. stupeň a 70 % a více pro 3. stupeň).
  • Výše invalidního důchodu závisí na předchozích příjmech, počtu odpracovaných let a přiznaném stupni invalidity.
  • Pro nárok na invalidní důchod potřebujete dostatečnou dobu pojištění, s výjimkou invalidity z práce (úraz nemoc) a invalidity před 18. rokem.
  • S invalidním důchodem můžete pracovat, limitem je ale váš zdravotní stav. Nerespektování limitu může vyústit ve snížení stupně invalidity.
  • Proti rozhodnutí ČSSZ máte právo podat námitky do 30 dnů, a pokud neuspějete, můžete se obrátit na soud – správní žaloba je bez poplatků.

Co je invalidní důchod

“Invalidní důchod je státní dávka sociálního zabezpečení, která se poskytuje osobám, u nichž poklesla pracovní schopnost z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Tímto důchodem se částečně nahrazuje příjem, který si člověk nemůže zajistit vlastní pracovní činností (kvůli zdravotnímu omezení),” popisuje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

Kdo a na základě jakých kritérií rozhoduje o stupních invalidity?

O stupni invalidity rozhoduje posudkový lékař Institutu posuzování zdravotního stavu (IPZS). Ten hodnotí, jak vás zdravotní stav omezuje po pracovní stránce. Posudkový lékař neposuzuje samotné onemocnění, ale hlavně jeho dopad na vaši schopnost pracovat a vydělat si.

Rozlišují se tři stupně invalidity:

  • invalidita prvního stupně – pokles pracovní schopnosti o 35–49 %
  • invalidita druhého stupně – pokles o 50–69 %
  • invalidita třetího stupně – při poklesu o 70 % a více.
Rozlišují se tři stupně invalidity

Posudkový lékař většinou rozhoduje bez osobního setkání s žadatelem. Vychází z lékařských zpráv a nálezů, které mu poskytl váš ošetřující lékař (i na základě zpráv od specialistů) a které žadatel sám dodal. Proto když podáváte žádost o důchod, doložte všechny relevantní lékařské zprávy.

Jak se počítá invalidní důchod

Výpočet důchodu se skládá ze dvou částí: ze základní a z procentní výměry. Základní výměra je stejná pro všechny typy důchodů.

Procentní výměra závisí na třech faktorech:

  • vašich dosažených příjmech před vznikem invalidity
  • počtu odpracovaných let
  • přiznaném stupni invalidity.

U invalidního důchodu třetího stupně činí procentní výměra 1,5 % výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění. U druhého stupně je do procentní výměry započítána již jen polovina (tedy 0,75 %) a u prvního stupně dokonce jen třetina (0,5 %).

K době pojištění získané do vzniku invalidity se navíc připočítává i tzv. dopočtená doba, což je počet let, které vás od vzniku nároku na důchod dělí do dosažení důchodového věku.

A jak ovlivňuje příjem výši přiznaného invalidního důchodu? Ze všech příjmů v rozhodném období se vypočítá osobní vyměřovací základ, ze kterého se pomocí redukčních hranic stanoví výpočtový základ. Vyšší předchozí příjmy tedy znamenají vyšší invalidní důchod.

Mohlo by vás zajímat: Jak vysoký bude vás starobní důchod? Připravili jsme i názornou kalkulačku starobního důchodu.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Co se vyplňuje do kalkulačky invalidního důchodu

Do kalkulačky zadejte následující údaje:

  • aktuální hrubý měsíční příjem v Kč
  • rok počátku důchodového pojištění
  • rok narození
  • stupeň invalidity

 Po vyplnění těchto údajů vám kalkulačka zobrazí měsíční výši invalidního důchodu.

Zdroj kalkulačky: Kalkulačka invalidního důchodu 2025, Kurzy.cz

Minimální doba pojištění pro nárok na invalidní důchod

Nárok na důchod vzniká automaticky jen pro osoby, které se staly invalidními následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. A pro osoby, jejichž invalidita vznikla před dosažením 18 let věku.

Ostatní musejí pro získání nároku na důchod splnit určitou dobu pojištění, která závisí na věku:

  • do 20 let věku stačí méně než rok pojištění
  • od 20 do 22 let potřebujete 1 rok
  • od 22 do 24 let 2 roky
  • od 24 do 26 let 3 roky
  • od 26 do 28 let 4 roky
  • nad 28 let 5 let pojištění.
Minimální doba pojištění pro nárok na invalidní důchod

U žadatelů starších 28 let se zjišťuje potřebná doba pojištění z posledních 10 let před vznikem invalidity. U osob nad 38 let platí, že když nesplníte podmínku 5 let v posledních 10 letech, stačí mít v posledních 20 letech celkem 10 let pojištění (větší část odpracovaných let se odehrála před deseti a více lety).

Chci si sjednat životní pojištění online

Jak se započítává doba studia do invalidního důchodu

Do doby pojištění pro výpočet důchodu se započítává i doba studia, a to i nedokončeného. Pamatujte, že pro nárok na důchod a jeho výši nemá přímý vliv stupeň dosaženého vzdělání, ale délka doby studia. K započítání musíte doložit:

  • výuční list
  • vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení
  • výkaz o studiu nebo diplom.

Srovnání 1., 2. a 3. stupně invalidity z hlediska výše důchodu

Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity může být několik tisíc korun měsíčně. Procentní výměra je u druhého stupně dvojnásobná, ve srovnání s prvním. A u třetího je trojnásobná, ve srovnání s prvním stupněm, rozdíl mezi invalidním důchodem 2. a 3. stupně je (z pohledu procentní výměry) dvojnásobný.

To však neznamená, že by byl důchod ve třetím stupni třikrát tak vysoký jak v prvním. Důchod má totiž dvě složky: výměru základní a procentní. Ta základní je pro všechny stejná, k ní se připočítá různě vysoká výměra procentní.

Pamatujte, že stát platí za důchodce v invalidním důchodu jen zdravotní pojištění. Sociální pojištění musí invalidé i nadále platit, jsou-li v 1 a 2. stupni invalidity. Teprve ve 3. stupni invalidity platí stát obě pojištění.

Míříte do předčasného důchodu? Už není, co býval. Podívejte, jak předčasný důchod aktuálně vypadá.

Běžný účet bez poplatků

Jak a kam podat žádost o invalidní důchod

O invalidní důchod požádáte dvěma způsoby. Před podáním nejprve promluvte se svým ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav a poradí vám, zda máte šanci na úspěch.

První možností zůstává osobní návštěva okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Tam s vámi pracovník sepíše žádost o důchod. K této návštěvě se dopředu objednejte přes objednávkový systém České správy sociálního zabezpečení. Sepisování žádosti zabere dost času, s tím při návštěvě OSSZ počítejte.

Druhou možností je elektronická cesta. Žádost o důchod podáte online přes ePortál ČSSZ. K tomu potřebujete elektronickou identifikaci: datovou schránku, identitu občana, bankovní identitu atp.

Jestliže vám zdravotní stav nedovoluje podat žádost osobně, může to za vás udělat rodinný příslušník. Ten musí předložit váš souhlas s podáním žádosti a potvrzení lékaře, že váš závažný stav neumožňuje žádost podat. Můžete také zmocnit jinou osobu na základě plné moci. Úřední ověření podpisu tu vyžadované není.

Jaká dokumentace je potřeba k žádosti o invalidní důchod

K žádosti o důchod potřebujete:

  • občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti
  • všechny lékařské zprávy z poslední doby, týkající se vašeho zdravotního stavu a dopadů na vaši schopnost pracovat
  • doklady o dobách pojištění, které Česká správa sociálního zabezpečení nemá ve své evidenci.

INFO: Doklady o dobách pojištění jsou většinou doklady o studiu, o vojenské (civilní) službě, o výchově dětí nebo péči o závislou osobu. A též doklady ze zaměstnání, z něhož se na „sociálku“ nedostaly evidenční listy. Co v evidenci máte, zjistíte v Informativní důchodové aplikaci od ČSSZ.  

Lhůty pro vyřízení žádosti o invalidní důchod

Žádost o důchod by měla být vyřízena do 90 dnů. Tato lhůta zahrnuje jak posouzení vašeho zdravotního stavu, tak rozhodnutí o nároku na důchod a jeho výši. Celý proces můžete urychlit, když k žádosti rovnou doložíte všechny potřebné dokumenty a lékařské zprávy.

Důchody se vyplácejí i pozůstalým. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o tzv. vdovském důchodu, zde i včetně kalkulačky vdovského důchodu.

Odvolání proti rozhodnutí ČSSZ o invaliditě

“Když nesouhlasíte s rozhodnutím, máte možnost podat námitky proti rozhodnutí, a to písemně, do 30 dnů od doručení rozhodnutí. Do odvolání uveďte, s čím nesouhlasíte a proč, případně doložte nové lékařské zprávy. Námitky doručte na kteroukoliv okresní správu soc. zabezpeční (OSSZ), nebo elektronicky do datové schránky ČSSZ,” doporučuje Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz.  

Často se ptáte

Postup je podobný jako při první žádosti. Nejprve konzultujte svůj záměr s ošetřujícím lékařem, následně podejte žádost o změnu stupně invalidity a doložte k ní aktuální lékařské zprávy, které dokládají zhoršení vašeho stavu.
Pobírání invalidního důchodu vás neomezuje ve výdělečné činnosti. Jediným omezením je váš zdravotní stav. Měli byste vykonávat práci, která vašemu zdravotnímu stavu odpovídá.

Posudkový lékař totiž může při kontrolní prohlídce zohlednit, že vykonáváte práci, která neodpovídá vašemu zdravotnímu omezení. A snížit vám stupeň invalidity, anebo invalidní důchod zcela odebrat.
Doba evidence na úřadu práce se započítává se do potřebné doby pro nárok na důchod. Ale ve dvou stupních.

V plné výši se započítává doba evidence, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti.
V rozsahu 80 % se započítává doba, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží.

Víte, jak vysoká je teď podpora v nezaměstnanosti? Připravili jsme kalkulačku dávek v nezaměstnanosti, abyste si mohli počítat svůj nárok.
Můžete využít další formy podpory. Je to především příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na děti, pomoc v hmotné nouzi, příspěvek na mobilitu, příspěvek na dopravu, příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu nebo příspěvek na živobytí. Tyto dávky vyplácí Úřad práce ČR.

Možná potřebujete pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb, pak máte nárok na příspěvek na péči. I ten se řeší skrze Úřad práce. Poptejte se i na příspěvek na zdravotní pomůcku, kdykoliv si potřebujete pořídit novou nebo další.

Jakožto invalidní důchodce smíte vykonávat práci, na jakou váš zdravotní stav stačí.

Jste OSVČ? Podívejte se, jaké sociální dávky můžete jakožto živnostník čerpat.