„Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.” S tímto sloganem
vstoupila v roce 2015 na trh peer 2 peer půjček platforma Zonky. Nyní se možná
dočkáme podobného hesla. Jen místo lidem v něm poputují půjčky k firmám. Právě
to je cíl nového projektu Nafirmy.cz.
Za novinkou stojí inovační studio Creative Dock – tedy právě tvůrce platformy Zonky. Proto nepřekvapí, že princip obou zmíněných služeb je podobný.
Na jedné straně jsou žadatelé o úvěr a na druhé lidé, kteří si vybírají, komu ze žadatelů přispějí.
Postupně se tak složí na celou půjčku. Za to pak dostávají spolu se splátkami dluhu také úroky.
Zatímco ale u Zonky půjčují lidé své peníze dalším lidem, Nafirmy.cz zprostředkovává úvěry malým a středním firmám. Tuto půjčku mohou využít i velcí živnostníci.
K nápadu na vytvoření nové platformy přivedla její zakladatele současná situace. Zejména nefunkční pomoc státu malým a středním podnikům, na které silně dopadla koronavirová pandemie. Protože byl systém státních půjček příliš zdlouhavý a komplikovaný, přišel Creative Dock s vlastním řešením.
Projekt, který odstartoval začátkem března, se od začátku soustředí hlavně na pomoc odvětvím, na které dopadla vládní protikoronavirová opatření nejvíc. Tedy hlavně na restaurace, hotely, penziony, služby či specializované obchody.
Záběr se ale postupně rozšiřuje. A nejpozději od léta by měli prostřednictvím tohoto portálu žádat o půjčky i živnostníci.
Žadatelé ale nemají nárok na půjčku od lidí automaticky. Nejprve musí projít skóringem. Není při něm důležité pouze cashflow či úvěrová historie, ale také:
To vše má zajistit, aby se peníze dostaly pouze ke zdravým podnikům.
Jakmile Nafirmy.cz žádost schválí, vystaví ji na své on-line tržiště. Jednotliví investoři si zde mohou vybrat projekty, do kterých vloží své peníze. Za to můžou počítat s úrokem od 3,99 % do 14,99 % – podle rizikovosti investice.
Firmy přitom mohou požádat o půjčku od 100 000 do 1 000 000 korun. Kromě požadované půjčky zadají i minimální částku, která jim pomůže.
Pokud se na ni lidé nesloží, žadatel peníze nedostane. A nezbývá mu než požádat o půjčku znovu. Nebo zkusit štěstí jako obvykle v bance, nebo u leasingové společnosti.
Princip projektu je tedy na vlas stejný jako u již zmíněné peer 2 peer platformy Zonky. Creative Dock si od něj slibuje, že nabídne investorům novou možnost jak zhodnotit peníze. Zároveň pomůže přežít firmám, na které teď dopadla koronavirová krize. Tyto firmy jsou ale jinak zdravé a životaschopné.
Ve světě přitom nejsou podobné projekty nijak výjimečné. Některé státy je dokonce využily i k rozdělování „koronavirových” dotací.
Výhodou projektu Nafirmy.cz je i to, že vše vyřešíte on-line. Ať už jste žadatel nebo investor.
Něco takového banky obvykle neumožňují. S on-line vyřízením úvěru počítají jen u jednotlivců nebo naopak velkých společností. Malé a střední podniky musí obvykle vše vyřídit osobně.
Jenže ani u Nafirmy.cz není vše tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Jak už jsme totiž zmínili, i když o půjčku požádáte, nemusíte ji získat.
Čekají vás 2 nástrahy, které musíte překonat:
Stejně jako u ostatních úvěrů, také v tomto případě musíte počítat i s poplatky. Ten nejzásadnější (a jediný, kterému se určitě nevyhnete) se odvíjí od půjčené částky. Když se totiž lidé na vaši půjčku složí, zaplatíte platformě Nafirmy.cz 3 % z celkové výše úvěru. Podle půjčené částky se tak poplatek může pohybovat od 3 000 do 30 000 korun.
Samozřejmě nechybí ani smluvní pokuty spojené s pozdními splátkami, či jiným porušením podmínek. Do celkové RPSN sazby půjčky si musíte přičíst finálně úrok. Jeho výše vychází ze skóringu a pohybuje se od 3,99 % do 14,99 % p.a. Nicméně pokud jste třeba dnes v prodlení se splácením a potřebujete refinancovat nebo konsolidovat půjčky, tak se vám nová půjčka bez sankčního úročení vyplatí.
Přestože tedy půjčka od lidí vypadá lákavě, musíte také u ní počítat s náklady na marketing a náklady zprostředkovatelské platformy. Počítejte i s možnými zádrhely, nebo s vynaložením nákladů i když úvěr nezískáte.
Proto si nejdřív udělejte srovnání bankovních půjček, které dnes v rámci konkurenčního boje poskytují opravdu nízké úrokové sazby. A spočítejte si na kalkulačce půjček, kde opravdu získáte nejvýhodnější podmínky. Možná zjistíte, že výhodnou půjčku máte na dosah i u své banky.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.